Колорадський жук на картоплі: як зберегти врожай

Колорадский жук на картофеле: как сохранить урожай
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Коли всі засоби добрі
  2. Захист своїми руками

Колорадський жук надзвичайно живучий. Дорослі особини зимують в землі і витримують морози до -7-10°С. Якщо врахувати, що жуки вкопуються на глибину до 0,3-0,5 м, а земля не завжди промерзає до цього рівня, стає зрозуміло, як їм вдається пережити зиму. Причому у цих комах холодостійкість варіює залежно від сезону. Влітку вона невисока, восени починає зростати і до зими досягає апогею. Тому жуки частіше гинуть не взимку, а навесні.

Коли температура повітря встановлюється понад 15-16°С, шкідник починає масово розмножуватися. Іноді жуки, зарившись на зиму в ґрунт, впадають у стан фізіологічного спокою і знаходяться в ньому протягом 2-3 років. В цей час їжі вони не потребують.

Через пару днів після вилазки з землі жуки стають міцними і готові перелітати на досить великі відстані в пошуках їжі. У комахи відмінний нюх, який допомагає їй з легкістю знаходити картоплю, а також баклажани, помідори.

Одна самка за сезон здатна відкласти близько 300 яєць. При сприятливих умовах більше. Деякі самки вже на зимівлю відправляються заплідненими, і після виходу з землі відразу ж починають відкладати яйця. Зазвичай вони прикріплюють їх до нижньої частини листа картоплі або інших їстівних для жука рослин, щоб личинки відразу ж були забезпечені їжею. А вже через тиждень, максимум два, молоді особини, що вилупилися, починають активно пожирати зелену масу.

Залежно від погодних умов личинки перетворюються на дорослих жуків за 15-30 днів. Після цього вони теж здатні збільшувати популяцію. Тому, якщо не почати активно боротися з колорадським жуком відразу ж, шансів зберегти картоплю не залишиться.

Коли всі засоби добрі

Почати бій за картоплю можна з траншей, які будуть розташовані по периметру картопляної плантації. Глибина повинна бути близько 30 см, ширина у верхній частині не менше 50-60 см, нахил сторін – до 90°. Дно і боки траншей вистилаються плівкою так, щоб на ній не було складочок. Краї плівки вкопують в землю. У ній роблять отвори на відстані 2-3 м, в які стікає вода. Жуки, потрапляючи в такі пастки, не можуть вибратися і гинуть приблизно через тиждень від зневоднення або ураження грибком, який активно розвивається під плівкою.

Деякі городники ще до проростання молодої картоплі розкладають по ділянці розрізані картоплини в якості приманок. Коли жуки обліплять частування, їх можна ліквідувати. Подібні пастки застосовують після збору врожаю, щоб знищити колорадського жука до того, як він відправиться на зимівлю. Для цього в трилітрові банки кладуть порізану картоплю. Банки вкопують в землю по горлечко. Жуки в спробі дістатися до ласощів падають на дно банки, а вибратися не можуть.

Можна спробувати поборотися із заселенням жуків прикопуванням сходів. Ранні сорти слід присипати землею відразу ж після появи паростків, а середньостиглі і пізні – коли їх висота досягне 5-6 см .

Після масового проростання картоплі в хід йдуть хімічні засоби захисту. Добре зарекомендували себе препарати Банкол, Актара, Корадо, Регент та ін. Їх бажано чергувати при повторних обробках. Під час цвітіння обприскувати картоплю хімічними препаратами не рекомендується.

Існують ефективні біопрепарати для боротьби зі шкідником. Наприклад, Бітоксибацилін, Боверін. Нетоксичні та досить ефективні – Фітоверм, Актофіт, Актарофіт та ін. Дію біопрепаратів можна побачити через 3-5 днів. Але зате обробляти картоплю можна від 3 до 6 разів, не турбуючись про накопичення в коренеплодах токсичних речовин. Біологічні засоби особливо активні в суху погоду при температурі повітря від 18°С і вище. Дія подібних препаратів триває від 1 до 2 тижнів.

Дуже важливо обприскати молоді паростки – жук їх особливо полюбляє. Це зупинить поширення шкідника і дозволить картоплі підрости і зміцніти. Останнє обприскування хімічними препаратами потрібно проводити за 60 днів до збору врожаю, біологічними – 
за тиждень.

Захист своїми руками

Нерідко городники обробляють картоплю народними засобами. Серед них є досить ефективні.

Наприклад, можна обприскати картоплю розчином дьогтю. Для його приготування треба у відрі води розвести 100 г березового дьогтю або дігтярного мила. Бажано обробляти картоплю 2-3 рази на тиждень.

Вижене з городу колорадського жука настій листя волоського горіха. Потрібно взяти 300 г перегородок горіха і стільки ж сухого листя. Залити 10 л окропу. Настояти тиждень. Процідити і рясно обробити насадження картоплі.

Досить непогано зарекомендував себе настій чистотілу з хлористим кальцієм. Треба 1,5 кг подрібненого чистотілу залити відром (10 л гарячої води), настояти 3-4 години. Процідити, долити водою, щоб відро було повним, і рясно обприскати рослини і землю навколо них. Додати 15%-вий хлористий кальцій – 1 л на відро настою. Перевищувати дозування не варто!

Гарну дію надає настій сухої гірчиці – 
200 г розчинити у відрі води, додати 100 мл 9%-вого оцту. Обприскувати рослини в період цвітіння.

Можна протруювати картоплю завчасно, ще до посадки. Наприклад, обприскати бульби препаратом типу Престиж. Він вбирається в картоплини, з них надходить в бадилля і листя. Але препарат підходить тільки для середньостиглих і пізніх сортів. У ранніх він не встигає перейти в наземну частину рослини.

Виведені сорти картоплі, які жук не їсть не через генну модифікацію, а через зміни в структурі листків і стебел. Вони в буквальному сенсі не по зубах шкіднику. Це – Ласунок, Удача та ін.

Наталія ШАПОВАЛ.

Картопля: сучасні сорти, агротехніка

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ