Підживлення плодових культур

Подкормка плодовых культур
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Які мікроелементи потрібні
  2. Органіка для саду
  3. Народні засоби для удобрення саду

Літо закінчується, а клопоту у садівників менше не стає. Потрібно не тільки подбати про врожай цього року, але і почати готувати сад до зими і наступного сезону плодоношення. А для цього треба провести підживлення плодових культур.

У серпні вже дозрів аґрус, налилися ранні яблука, дозрівають сливи і літні груші, підростають плоди зимових сортів. Підживлення в цей період допоможе їм бути більш соковитими, цукристими, поліпшить лежкість.

Щоб правильно підживити дерево, треба викопати навколо стовбура канавку глибиною 10-15 см на відстані 30-50 см. Саме на такій відстані знаходяться всмоктувальні корінці. У неї можна вносити як гранульовані, так і рідкі добрива.

Добрива в рідкому вигляді рівномірно розподіляються в ґрунті і добре засвоюються корінням. Але недолік їх в тому, що вони затримуються в землі недовго. Перевага гранульованих мікроелементів – вони довше затримуються в ґрунті, розчиняючись поступово.

Фосфорні добрива у вигляді гранул розсипати по пристовбурному колу не рекомендується – вони погано розчиняються і не зможуть досягти коренів. Їх обов’язково треба закладати в землю або в рідкому вигляді, розчинивши в гарячій, але не киплячій, воді.

Які мікроелементи потрібні

Існує думка, що азот в кінці літа рослинам вже не потрібен, адже він сприяє активному росту зеленої маси. Насправді цей мікроелемент потрібен, але в невеликих кількостях. Наприкінці літа-на початку осені у багатьох культур починається вторинний ріст корінців. Азот сприяє цьому процесу. Тому вибираючи комплексні добрива, важливо дивитися, щоб азот в них був, але в мінімальному дозуванні. Зазвичай на упаковці таких добрив вказано – 
«для використання восени» або «осінні». Не менш важливо не перевищувати зазначених в інструкції пропорцій. Адже надлишкове підживлення гірше, ніж нестача поживних речовин.

Особливо садові культури потребують в цей період фосфору і калію. Фосфор прискорює дозрівання плодів і зміцнює тканини рослин, калій – підвищує цукристість плодів і стійкість рослин до холоду і хвороб.

Також добре, якщо в складі добрива є магній, сірка, бор, мідь, залізо, цинк та інші мікроелементи. Добре підійде для удобрення садових культур в цей період суперфосфат, метафосфат, преципітат, фосфоритне борошно, калійна селітра (використовувати відповідно до інструкції).

Можна приготувати рідке підживлення: на 10 л води – 2 ст. ложки суперфосфату і 1 ст. ложка хлористого кальцію. Використовувати – 1 відро на 1 кв. м.

Корисні для садових культур бактеріальні добрива – Нітрагін, Фосфоробактерин та ін. Вони покращують склад і структуру ґрунту.

Добрим підживленням може стати деревна зола – 250 г на 1 кв. м. Можна розсипати її біля стволового простору колі, а можна приготувати зольний розчин – 1 склянка золи на 1 відро води, добре розмішати і відразу полити садові культури – 2-3 відра під доросле дерево, 1 відро – під молоде або кущ.

Органіка для саду

Відмінно підходить для удобрення саду в серпні і восени органіка. Але не можна використовувати свіжий гній домашніх тварин. Благотворно позначається на садових культурах перегній і визрілий компост. Азот, який органіка містить у великій кількості, знаходиться у вигляді складних сполук, і кілька місяців не буде доступний для рослин. А навесні допоможе їм активно піти в зріст.

Під молоді дерева, яким менше 8 років, знадобиться 10 кг компосту або перегною, від 8 до 10 років – 30 кг, а старше 10 років – 
50 кг. Можна збагатити поживний субстрат 300 г суперфосфату і 200 г сульфату калію на 
10 кг органічного добрива. Під кущі треба по 10-15 кг органіки. У неї можна додати 50-60 г суперфосфату і 30-40 г калійної солі на 10 кг. Добрива вносять під перекопування.

Для вишень і слив добре підійде послід домашньої птиці. Можна використовувати його в сухому вигляді, розсипавши навколо дерев рівномірним шаром в 4-6 см. Потім прикопати, а через 2-3 дня цю територію полити. При цьому можна розчинити в 10 л води 2-3 ст. ложки суперфосфату і 1 ст. ложку сульфату калію. На молоде дерево до 5 років потрібно використовувати 2 відра такого розчину, на дерево старше 6-8 років – 3-4 відра. Можна розчинити послід у воді – 1:20. Норма поливу: на доросле дерево – 2-3 відра, на молоде або кущ – 1 відро.

На важких глинистих ґрунтах садові культури можна удобрювати торфом – 20-30 кг на 1 кв. м під перекопування. Він не тільки збагачує ґрунт поживними речовинами, але і покращує його структуру – робить пухким, збільшує волого- і повітропроникність. При цьому важливо пам’ятати, що торф закислює землю, тому рекомендується додавати в нього доломітове борошно – близько 50 г на 10 кг торфу. Можна нейтралізувати торф деревною золою – 
100 г на 10 кг торфу.

В якості органічних добрив використовують сидерати. Їх висівають в серпні, а коли рослини досягнуть 15-20 см у висоту, закладають в ґрунт. Вибирати сидерати потрібно орієнтуючись на структуру ґрунту. Для супіщаних ґрунтів добре підійдуть – конюшина м’ясочервона, люпин, пажитник. Для важких глинистих – ріпак, конюшина лугова, люцерна та ін. Для всіх видів ґрунтів підійдуть жито, фацелія, буркун білий, живокіст, гірчиця біла.

Народні засоби для удобрення саду

Можна приготувати «органічний коктейль» з гною і зеленої трави (без насіння). Взяти по 1 відру обох компонентів і залити 2 відрами води, настояти 2 тижні. Перед застосуванням розвести водою 1:5. Використовувати під доросле дерево 4-5 л, під молоде деревце або кущ – 1-3 л.

Раз на 3 роки корисно підживити садові культури кістковим борошном – 
100-200 г на 1 кв. м. Чим потужніше і вище рослина, тим більше можна взяти борошна. Воно розкладається в ґрунті повільно, 5-7 місяців, тому результат підживлення можна буде побачити навесні.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ