Літні перещеплення плодових дерев

Летние перепрививки плодовых деревьев
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Переваги, методи, терміни
  2. Для чого потрібне перещеплення?
  3. Літнє окулірування – найпоширеніший метод
  4. Підготовка до окулювання
  5. Техніка окулірування
  6. Догляд за місцем щеплення
  7. Окулірування вприклад
  8. Літні щеплення живцями
  9. Особливості літнього щеплення живцями
  10. Який спосіб вибрати?

Переваги, методи, терміни

В саду часто є дорослі дерева, плоди яких з якихось причин не задовольняють власників: не подобається смак, не влаштовують терміни дозрівання, або ж просто посадили не той сорт, який хотіли, тому що в розсаднику переплутали саджанці. Водночас викорчовувати дерево шкода. В цьому випадку найоптимальніший вихід – провести перещеплення дерева іншим сортом.

Для чого потрібне перещеплення?

Перещеплення дозволить заощадити місце в саду, прищепивши на жіночий екземпляр дводомної рослини кілька живців чоловічого.

Завдяки перещепленню вдасться підвищити зимостійкість цінних сортів на 3-4 градуси, прищепивши ці сорти на більш зимостійку рослину. Морозом найбільше уражаються саме штамби і скелетні гілки, а у перещепленого дерева вони будуть більш зимостійкі, ніж у звичайного саджанця.

За допомогою перещеплення можна омолодити старі плодові дерева і продовжити термін їх життя на 20-25 років.

Іноді хочеться зберегти старовинний сорт з особливо смачними плодами, але старе дерево вже віджило свій вік. Потрібно просто взяти однорічний приріст такого «старого» і прищепити його на молоду здорову рослину сумісного виду.

Літнє окулірування – найпоширеніший метод

Прищеплюючи дерева влітку, найчастіше проводять окулірування – щеплення однією вегетативною брунькою (вічком) з невеликою кількістю прилеглих до нього тканин (щитком). Оптимальний термін окулірування в більшості регіонів України з 20 липня по 15-20 серпня.

До цього часу живці прищепи встигають добре визріти. Головна ознака того, що рослина готова прийняти бруньку-прищепу – кора, що легко відділяється від деревини. Це означає, що почався період інтенсивного літнього сокоруху і активного ділення клітин кадмію, і підщепа з прищепою здатні швидко і безболісно зростися одна з одною.

Зазвичай приживлюваність правильно проведеного окулірування становить 95-100%. Але щеплена влітку брунька проросте тільки навесні майбутнього року. Літнє окулірування тому називають окуліруванням «сплячим» вічком, на відміну від весняного окулірування проростаючим вічком. З щепленої навесні бруньки протягом літа проросте молодий пагін.

Підготовка до окулювання

Рослини-підщепи за 2 тижні до проведення щеплення починають рясно поливати. Ділянку, прилеглу до майбутнього щеплення, звільняють від зайвих пагонів, а в день щеплення протирають вологою ганчіркою, щоб очистити від забруднень і пилу.

Матеріал для прищепи (однорічні пагони обраного сорту з добре визрілою деревиною) нарізаємо безпосередньо перед щепленням. При необхідності живці можна зберігати в холодильнику у вологій тканині, ваті, папері, піску (але не у воді!) протягом декількох діб, хоча приживатися бруньки з таких живців будуть гірше.

Для окулірування краще використовувати бруньки з середини пагона, так як бруньки з верхівки і основи розвинені гірше. Листя з пагона видаляємо, залишаючи живці довжиною 6-15 см.

Техніка окулірування

Для проведення окулірування потрібно вибрати безвітряний похмурий ранок.

На підщепі роблять Т-подібний надріз, вставляють в нього щиток з вічком і щільно обв’язують місце щеплення, залишаючи відкритим бруньку і живець. Важливо провести цю операцію швидко, чистим, добре продезінфікованим (протертим спиртом), гостро наточеним інструментом. В процесі роботи ніж кілька разів дезінфікують.

Щоб отримати Т-подібний надріз на підщепі, спочатку потрібно розсікти кору в поперечному напрямку, потім робимо поздовжній надріз довжиною 2-2,5 см від низу до верху. Ніж в деревину не поглиблюємо. Трикутні ділянки кори злегка відгинаємо за допомогою ножа і отримуємо «кишеню».

Для отримання вічка зі щитком ніж ставимо на 1,3-1,5 см нижче бруньки (з боку основи пагона), прорізаємо кору і ведемо лезо ножа паралельно до осі живця по ходу росту пагона. Наближаючись до бруньки, в тому місці, де починається потовщення пагона, ніж трохи заглиблюємо, щоб під брунькою отримати невелике потовщення. В іншій частині щитка шар деревини повинен бути дуже тонким. Для окулірування потрібно отримати щиток довжиною 2,5-3 см і шириною 5-7 мм. До поверхні зрізу та до леза інструменту не можна торкатися руками. Зрізаний щиток прямо на ножі, підтримуючи його пальцем, переносимо і вставляємо в «кишеню», утворену Т-подібним розрізом підщепи, і просуваємо вниз. Якщо частина щитка не увійшла в розріз, її слід обрізати.

Щиток повинен бути розташований так само, як він ріс на прищепі, його не можна перевертати, інакше тканини не зростуться. Для обв’язки місця щеплення використовують поліхлорвінілову, а краще латексну стрічку. Латекс з часом розкладається на сонці, і стрічку не потрібно буде розмотувати. Обв’язку проводять у напрямку проти росту пагона. Обв’язують дуже щільно, щоб тканини прищепи і підщепи стикалися, а в ранку не потрапила бруд і вода.

Догляд за місцем щеплення

Через 10-15 днів перевіряємо, чи прижилася прищеплена брунька. Якщо брунька має здоровий вигляд, а живець засохнув і при легкому ударі просто відвалюється, значить, щеплення пройшло успішно. Через місяць обв’язку можна буде зняти. Якщо брунька почорніла й висохла, а живець зморщився, але тримається міцно і не відпадає, брунька не прижилася і щеплення доведеться повторити.

Щоб прищеплена брунька не вимерзла, місце щеплення утеплюють, обв’язуючи покривним матеріалом. Наступного року з бруньки, що прижилася, виросте пагін щепленого сорту, а гілку підщепи обрізають на 5-7 см вище місця щеплення, щоб використовувати отриманий шип для підв’язки молодого пагона.

Окулірування вприклад

Іноді провести окулірування в Т-подібний розріз неможливо через те, що кора не відстає від деревини, пагони підщепи занадто тонкі або товсті. В цьому випадку роблять окулірування вприклад. Приживлюваність такого щеплення трохи нижче, але техніка значно простіше.

На підщепі рухом ножа зверху вниз зрізують тонку пластинку кори довжиною 3-4 см, внизу залишають язичок довжиною 4-5 мм, який буде підтримувати щиток з брунькою. Щиток зрізують рухом ножа проти росту пагона. Ніж ставлять на 1,5 см вище бруньки і закінчують на 1,5-2 см нижче бруньки клиновидним зрізом.

Щиток вставляють за язичок і щільно підв’язують. Через 20-25 днів при сприятливих погодних умовах зростаються камбіальні шари підщепи і прищепи, а приблизно через 2 місяці підв’язку можна знімати. Догляд за місцем щеплення такий же, як і для окулірування в Т-подібний надріз.

Літні щеплення живцями

Літні щеплення живцями не так популярні, як весняні. Більшість садівників прищеплює і перещеплює плодові дерева в основному навесні, так як вважається, що оптимальний термін щеплення – початок активного сокоруху в підщепі, причому бруньки прищепи в цей час повинні перебувати в стані спокою. Тобто живці для прищепи потрібно заготовити заздалегідь, ранньою весною або восени.

Але варто відзначити, що літнє щеплення живцями дає результати не гірше, ніж весняне. Особливо це стосується перещеплення плодових культур. Більш того, літнє щеплення має цілий ряд істотних переваг, головна з яких – це краще приживлення прищепи порівняно з щепленнями, проведеними навесні, так як влітку на ранових поверхнях швидше наростає калюс. Так що місце зрощення літніх щеплень більш міцне, ніж у весняних.

Для літнього щеплення не потрібно заздалегідь заготовлювати живці та піклуватися про їх зберігання. Влітку набагато менше ризик переплутати живці й прищепити не той сорт. А часу для проведення літнього щеплення більш ніж достатньо: з кінця червня до кінця серпня. Так що в разі невдачі щеплення можна повторити в тому ж сезоні, не втрачаючи рік.

Літнє щеплення живцями має перевагу і перед літнім окуліруванням: щеплення живцями на один рік прискорює отримання врожаю прищепленого сорту.

Особливості літнього щеплення живцями

Різниця між літнім і весняним щепленням полягає лише в тому, що влітку живці нарізуються безпосередньо перед щепленням. Найкраще приживаються пагони, які зрізані менш ніж за 2-3 години до щеплення і не змочувалися водою. Якщо передбачається зберігати зрізані пагони довше, наприклад, при перевезенні їх можна захистити від висихання, вмочивши зрізи в парафін або віск.

При підготовці живців для літнього щеплення рекомендується робити на них короткий косий зріз і вкорочувати до 1-2 бруньок.

У виборі живців для літнього щеплення теж є певні особливості. В кінці червня-на початку липня щеплення найкраще приживається, але не всі живці ще визріли, потрібно вибирати тільки ті, які росли на сонці і вже здерев’яніли на довжині 5-8 см від вузла. Саме у таких пагонів бруньки вже сформувалися (хоча їх ще майже не видно) і проростуть після приживлення живців.

У другій половині липня, як і раніше, добре проходить зрощення тканин підщепи і прищепи, а майже всі однорічні пагони придатні для живцювання. Єдина умова – вибирати для живців слід пагони, на яких переважають паросткові, а не квіткові бруньки. Паросткові бруньки мають більш витягнуту і плескату форму, а форма квіткових – 
більш кругла. Зазвичай більше квіткових бруньок на пагонах, що ростуть всередині крони.

У серпні на пагонах, крім весняного приросту, вже з’являється і літній. Живці потрібно нарізати так, щоб з підщепою з’єднувався не літній, а весняний приріст, так як ділянки літнього приросту (верхівки пагонів) ще не встигли визріти.

Щеплення слід проводити в похмуру погоду, в ранкові або вечірні години, коли спадає спека. Місце для щеплення вибирають з північної або північно-західної сторони підщепи. Відразу після проведення операції її слід притінити і створити там більш вологий мікроклімат, закривши целофановим пакетом, в який вилили ложку води.

Який спосіб вибрати?

Щоб правильно вибрати спосіб щеплення, потрібно враховувати вік підщепи, товщину її гілок, стан кори і терміни сокоруху, тобто коли кора легко відстає від деревини, а коли ні. Наприклад, якщо кора погано відстає від деревини, щеплення в Т-подібний надріз робити не варто, в цьому випадку краще підійдуть інші способи щеплення: врозщеп, у косий або тригранний заріз.

Коли товщина підщепи і прищепи приблизно однакова (0,7-1,5 см), можна робити щеплення методом копулірування, простої або покращеної. До речі, цей спосіб дає майже 100%-ву приживлюваність.

Молоді дерева з гілками діаметром не менше 2,5 см краще перещеплювати способом в бічний заріз. Цей спосіб забезпечує дуже міцне зрощення підщепи з прищепою.

Способи «за кору» і врозщіп використовують, якщо гілки підщепи набагато товстіші за живці прищепи.

Клавдія КОТОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ