Сад чекає підживлення

Сад ждет подкормки
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Що потрібно деревам восени
  2. Як та чим робити підживлення
  3. Мульча – альтернатива підживленню
  4. Поливайте сад восени

Сад вже подарував нам врожай, а тепер ми маємо віддячити, давши йому догляд і турботу. Адже за період активного росту і плодоношення кущі та дерева надто виснажуються. У них значно зменшуються запаси органічних та мінеральних речовин. Тому їм необхідне підживлення – 
це запорука гарного врожаю наступного року.

Сорти кущів і дерев, які давали врожай до серпня (аґрус, смородина, малина, вишня, ранні яблуні, груші, сливи), підживлюють у жовтні, інші – 
у листопаді. Осіннє підживлення обов’язкове навіть тоді, коли воно регулярно проводилося навесні та влітку.

Що потрібно деревам восени

Проводячи підживлення дерев, не варто зупинятися на одному виді добрив – краще комбінувати органіку із мінеральними речовинами. Зазвичай восени садовим мешканцям не вистачає фосфору, калію, органічних добрив, деревного попелу. Найбільш чутливі до нестачі фосфору молоді кущі й дерева. Це помітно по нехарактерному пурпурному й фіолетовому відтінку листя, дрібних і червонуватих пагонах.

Якщо такі дерева не підживити, вони залишаться слабкими і схильними до хвороб. Фосфорні добрива вносять для того, щоб коріння було сильним, а в соку дерева було достатньо життєдайного для них цукру і білку, бо від цього залежить цукристість плодів.

Калійне підживлення – для збільшення морозостійкості та виведення зайвої рідини з рослини, а ще вони підвищують опір багатьом хворобам та шкідникам. Через нестачу калію рослина не утворюватиме плодові бруньки та не формуватиме зав’язь.

Органічні добрива (гній, послід, перегній) поліпшують структуру ґрунту, покращують волого- і повітропроникність землі. Деревний попіл сприяє нормалізації живлення рослини і збагачує ґрунт необхідними речовинами. Попіл можна додавати у ґрунт одночасно з органікою.

Азотовмісні добрива восени не вносяться, бо вони стимулюють зростання пагонів, яке не на користь у зиму. Вони не встигнуть одерев’яніти й просто загинуть.

Як та чим робити підживлення

Більшість господарів роблять підживлення у наступний спосіб: викопують канавки глибиною приблизно 30 см 
по колу на відстані близько 35-40 см від стовбура, вносять добрива і поливають. Як варіант – замість канавки викопати 7-8 лунок на штик лопати.

Під молоді дерева (3-4 роки) потрібно – 15-20 кг перегною, під дерево 5-6 років – 20-30 кг, коли дереву 7 років – 
30-40 кг, а під дорослі (більше 8-9 років) – 50 кг. Окремо слід пам’ятати про персики – під ці дерева кладуть 30-40 кг перегною.

Крім органіки під яблуні та груші можна додати 300 г суперфосфату і 200 г сульфату калію. Їх вкопують разом із перегноєм або розсипають навколо стовбура по діаметру крони, присипають землею і поливають. Для сливи і вишні бажано зробити такий розчин: розвести 3 ст. ложки суперфосфату та 2 ст. ложки сульфату калію в 10 л води й добре полити дерева. На доросле дерево потрібно влити 4 відра поживного розчину.

Кущі підживлюють у вириті на відстані 25-30 см від стовбура канавки глибиною 30 см. Під кожен кущ малини і смородини вносять перегній – 
14-15 кг, 60 г суперфосфату та 40 г калійної солі.

Аґрус підживлюють так: 8-12 кг перегною і 40 г сульфату калію, а наступної осені додати 160 г суперфосфату.

Багато господарів після підживлення дерев і кущів зверху кладуть листя, бадилля овочевих рослин, які засипають шаром землі приблизно у 8-10 см.

До речі, суперфосфат діє тільки у зоні внесення, тому підживлювати ним потрібно глибоко і ближче до кореневої системи. Найкраще калійне добриво без хлору. Якщо вносити хлористий калій, то робити це треба вчасно, щоб до морозів хлор пішов глибоко у ґрунт.

Органіку в пристовбурні кола слід вносити лише повністю перепрілу. Інакше вона з часом перетвориться на аміачну суміш і зашкодить рослині. Для рідкого добрива курячий і кролячий послід потрібно настоювати у воді у співвідношенні 1:15.

Деревний попіл може в деякій мірі замінити калійно-фосфорні добрива, якщо їх немає під рукою. Для осені він добре підходить, бо майже не містить азоту, а мікроелементи у попелі присутні в легкозасвоюваній формі. Деревний попіл поліпшує структуру ґрунту, знижує його кислотність, відлякує багатьох шкідників. Під кожне плодове дерево потрібно його біля половини відра.

Фосфор досить повільно переробляється у легкозасвоювану для рослин форму. Тому обізнані господарі з нього найчастіше готують витяжку й поливають нею пристовбурні кола: 20 ст. ложок суперфосфату залити 3 л окропу і перемішати. Настояти впродовж доби в теплому місці, періодично помішуючи. Для підживлення 150 мл отриманої суспензії розвести у 10 л води.

Якщо вчасно не встигли провести осіннє підживлення саду – не варто від нього відмовлятися навіть у листопаді, якщо земля ще не промерзає. Але вносити краще водорозчинні добрива – рідкі форми підживлень швидше засвоюються.

Мульча – альтернатива підживленню

Якщо немає можливості підживлювати дерева в саду, можна їх замульчувати торфом, хвоєю, тирсою, корою, опалим листям, скошеною травою (але на свіжою, а сухою). Таке мульчування поліпшить стан ґрунту і підвищить його родючість без внесення добрив. Достатньо кілька сантиметрів товщини мульчі.

Поливайте сад восени

Внесення добрив поєднують з поливом. Обов’язково слід поливати плодові дерева та кущі до настання морозів – навіть коли осінь дощова. Рослини значно краще сприймають поживні речовини, коли вони у розчиненому вигляді. Завдяки поливу коренева система акумулює корисні речовини, накопичені в стовбурах і гілках. Ще рясні поливи важливі для того, щоб сад без втрат переніс зиму.

Хоч осіннє підживлення саду – складний і кропіткий процес, але воно того варте – наступного року дерева віддячать смачними і соковитими плодами.

Віта КОНОВАЛЕНКО.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ