РОЗМНОЖЕННЯ ОЖИНИ

Ожина
Ожина великоплідна
Реклама

Розкажіть, як розмножити окультурену ожину?

Н. К. МОРОЗ.

с. Іванчуківка, Ізюмський р-н
Харківської обл.

Питання ваше актуальне, тому що великоплідні культурні сорти ожини мало хто розмножує, тому їх рідко вирощують. І справа тут не тільки в тому, що про неї не знають, а тому, що не навчилися просто нормально її розмножувати. Тому для багатьох дана культура досі залишається мрією, адже купити її саджанці для закладки плантації по кишені далеко не кожному українському садівникові, особливо пенсіонеру. Раз ціна садивного матеріалу «кусається», то для економії бюджету має сенс взяти пару-трійку саджанців і розмножити їх самостійно.

Культурні різновиди ожини, що мають сланкі пагони, розмножують вкоріненням верхівок. Складності це не представляє, оскільки молоді пагони самі нахиляються до землі і вкорінюються, захоплюючи нові простори. Залишається лише їх злегка підгорнути ґрунтом і хоч зрідка поливати.

У молодих пагонів сланкої ожини, коли вони досягнуть довжини 0,5 м, вкорочують верхівку на 10 см. Внаслідок цього, з вегетативних бруньок виростають бічні пагони. Як тільки верхівки цих вертикальних бічних пагонів стануть веретеноподібними, з дрібним листям і потовщенням на кінці, горизонтальні пагони пришпилюють до землі в заздалегідь підготовлені борозенки, присипають родючим субстратом і зволожують.

До осені вертикальні пагони вкорінюються, а горизонтальний маточний пагін відрізають від материнського куща. Відводки з корінням викопують (краще з грудкою землі) і закладають ними нову плантацію.

Також відомий спосіб розмноження ожини живцюванням. Для цього використовують «зелені живці». Їх нарізають рано вранці або в похмуру погоду. Кожен живець повинен мати 2-3 міжвузля. Нижню частину живця обробляють Гетероауксином (100-200 мг на 1 л води протягом 18-20 годин). Потім висаджують в пухкий родючий субстрат (суміш піску з торфом в пропорції 3:1) і створюють умови високої вологості повітря і невеликого затінення. Корені утворюються в середньому через 18-20 днів при дворазовому поливі за добу. Без стимулятора коренеутворення, звичайно, успіх буде залежати вже від того, наскільки хорошими будуть умови для вкорінення.

На постійне місце саджанці можна пересаджувати восени і навесні. Відстань між кущами витримують у 0,7-1 м. Посадочні ями роблять діаметром і глибиною 40 см. Враховуючи, що ожина росте на одному місці багато років, перед посадкою саджанців в ями вносять по 10-12 кг органічних добрив, 300 г деревної золи і добре перемішують з ґрунтом. Надземну частину саджанців вкорочують до 25 см.

Слід пам’ятати, що ожина менш зимостійка культура, ніж малина. Тому на зиму її пагони пришпилюють до землі, щоб вони взимку виявилися прикриті снігом. А самі кущі слід накрити рейковими або пластмасовими ящиками з перфорацією і накинути зверху хмиз.

Але ні в якому разі не можна вкривати герметично. Наприклад, відром або щільно засипати листям, а, тим більше, – землею. Без доступу повітря її пагони швидко спрівають.

Підготував Денис ТЕРЕНТЬЄВ, біолог.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Також читати:

Оставьте ответ