Порядок у малиннику

Малина
Малина. pixabay.com
Реклама

Сьогодні важко знайти сад, де б не росла малина. Ми побували в гостях у Олени Петрівни, з села Плесецьке, яка вважає цю диво-ягоду незамінною помічницею.

Читати цю статтю на русском языке

– Малину люблю з дитинства. Завжди їла її досхочу. На мою думку, вона – ідеальне поєднання смаку та користі. В дитинстві було набігаюся на морозі, повикачуємося з друзями в снігу, а бабуся нам поналиває свого фірмового чаю з сушених малинових ягід та листя. Такий чай при вірусних і респіраторних захворюваннях просто на вагу золота, не кажучи вже про профілактичні властивості. Як мама, я дуже раджу цю ягоду дітям, – ділиться своїми міркуваннями господиня.

Дійсно, малина надзвичайно корисна. Вона – рекордсмен за вмістом заліза, що автоматично надає їй статус жіночої ягоди, яка дозволяє компенсувати щомісячні крововтрати. Крім цього, це прекрасне джерело клітковини, мінералів (зокрема марганцю та магнію), вітамінів В9, А та Е. Вітаміну С в ній більше, ніж в апельсині.

Основна відмінність між звичайною та ремонтантною малиною полягає в тому, що ремонтантні сорти мають однорічний цикл розвитку наземної частини. Такі сорти плодоносять на однорічних пагонах, а не на дворічних, як звичайні. Прийоми посадки та догляду для звичайної та ремонтантної малини у принципі однакові.

Пані Олена розповіла про власний досвід вирощування ремонтантної малини:

– Кілька років тому купила гарний ремонтантний сорт, бо вже давно хотіла посадити саме таку малину. Вона в 2-3 рази врожайніша за звичайну (плодоносить і на однорічних, і на дворічних пагонах). Був місяць вересень. Садили в попередньо підготовані лунки за схемою: міжряддя –
1,5 м, між кущами – 70 см. В кожну лунку ми давали: до 8 кг перегною, 100 г суперфосфату, 200 г золи.

Навесні побачила, що посаджені рослинки чудово прижилися й сповнені сили. Та вже на початку липня, зі зростанням спеки, стало видно, що щось негаразд. Листя почало підсихати, ягоди були мало налиті. Рясне поливання не допомагало. Проблема полягала в піщаному ґрунті. Влітку він дуже пересихає та ще й добре нагрівається. При тому, що малина сонцелюбна, треба було її рятувати від спеки.

І вихід ми знайшли – органічне мульчування. Одразу ж використали мульчування соломою та скошеною травою (до утворення насіння), а наступної весни вже замульчували перепрілим гноєм (від свіжого у рослин можуть бути опіки) і опалим листом. Нині використовуємо ще й компост, який покращує структуру ґрунту та додатково підживлює рослини. Шар мульчі роблю 10-15 см, тоді і бур’яни не наростають.

Влітку рослини кілька разів підживлюємо настоєм курячого посліду (1:20) – це відмінне джерело азоту. Малина добре витримує спеку, ягоди налиті, солодкі, крупні та смачні.

Дійсно, курячий послід застосовують при основному внесенні добрив у ґрунт і для підживлення протягом вегетації рослин. Восени азотні добрива використовувати не варто. Слід зауважити, що азотні речовини здатні окислювати ґрунт, а малина цього дуже не любить. Саме з цієї причини, при кожному підживленні варто сипати під корінь куща 1 склянку золи, яка ідеально заміняє калійні добрива і навіть корисніша, ніж куплене добриво, адже зола не містить хлору, який негативно діє на рослину і може викликати захворювання на хлороз.

Пані Олена поділилася секретами діагностики стану малини:

– За зовнішнім виглядом рослини можна виявити, яких важливих елементів їй не вистачає, а яких надто багато:

  • якщо листя рослини зблякло і припиняє своє зростання, бракує азоту, а якщо рослина розростається надміру, буявіє – азот в надлишку;
  • буре листя (немов обпечене по краях) говорить про нестачу калію, що також призводить до того, що рослина погано переносить зиму;
  • слабкі, тонкі пагони – брак фосфору;
  • рослина погано росте і листя починає інтенсивно жовтіти від центру до краю листка – потрібен магній;
  • жовтувате листя із зеленою прожилкою сигналізує про брак заліза.

Виявивши ознаки нестачі важливих елементів, можна не лише вчасно виправити ситуацію, поліпшити зростання і розвиток рослини, а й значно покращити врожайність.

Олена Петрівна прихильниця ремонтантних сортів:

– Діти влітку днюють на «малиновій плантації». З липня й до настання осінніх заморозків у нас малиновий період. Коли діти досхочу наїдаються перших ягід, для мене настає час збору врожаю. Отоді й з’являються всі ті джеми, варення, компоти. Також сушу листя та ягоди для зимового чаювання, як робила ще моя бабуся. Вересень у нас наймалиновіший…

Хвороби і шкідники малини. Як з ними боротися

Малиновий жук з’являється на початку травня, зимує в ґрунті на глибині 10-15 см. Спершу харчується молодим листям малини (виїдаючи отвори), потім – нектаром і пиляками. Для знищення проводять розпушування міжрядь радіусом 50 см. У період утворення бутонів малини, при наявності 5-7 жуків на 20 стебел – обробка Актелліком 500 ЕС, к. е.

Малиново-суничний довгоносик з’їдає бутони. Дії ті ж самі, що і з малиновим жуком.

Малинова попелиця вражає верхівки пагонів, черешки листків, квітконіжки та нижній бік листків, викликаючи їх скручування, деформацію, випуклості. У період розпускання бруньок ефективний засіб з господарського мила (200-400 г на 10 л води), а у період вегетації – обприскування настоями ромашки лікарської та тютюнового пилу. Верхівки пагонів, заселених попелицею, зрізують і знищують. Обприскують кущі Актелліком ЕС, к. е., до цвітіння та після збирання урожаю. Маточники слід обробляти Бі-58 Новий, к. е. При застосуванні цих препаратів ягоди вживати не можна.

Малинова стеблова галиця спричиняє розростання тканин (добре помітне восени та навесні ), яке порушує сокорух. Тому пошкоджені пагони ретельно вирізають і спалюють.

Малиновий та павутинний кліщ. Серед народних засобів активним щодо кліща є настій лушпиння цибулі: 200 г лушпиння настоюють в 10 л води протягом 5 днів. Обробляють кущі малини на стадії появи перших листків, формування ягід і після їх збору.

Антракноз – одне з найнебезпечніших захворювань малини. Воно вражає листки, черешки, квітконоси, пагони. На листках з’являються невеликі, ледве помітні сіруваті плями з пурпуровою облямівкою. Уражена тканина іноді випадає. За сильного ураження тканина на кінцях пагонів пробковіє, буріє, вкривається тріщинами й відмирає. Допоможе обрізування та спалювання уражених пагонів малини, знищення опалого листя. Не слід розташовувати насадження у низинних місцях.

Пурпурова та біла плямистості вражають пагони та листки. Для уникнення їх появи слід не допускати загущення насаджень, своєчасно вирізати та спалювати хворі й засохлі пагони.

Розмножувати малину можна через насіння, шляхом зеленого живцювання і від кореня. Останній спосіб найбільш зручний.

Пані Олена готує свою малину до зими таким чином:

– Готувати кущі малини до зимівлі слід в кінці вересня або на початку жовтня, коли температура повітря впаде нижче 0°C. На кожному кущі прибираємо під корінь всі старі, сухі і тонкі молоді гілки. Після видалення зайвих відростків залишаються тільки товсті нові стовбури. На зиму на стеблі не повинно залишатися листя. Щоб його прибрати, слід надіти садову рукавичку і провести нею по пагону знизу вгору – це дозволить прибрати листя, не пошкоджуючи бруньки. Одразу скажу, що я на зиму малину не пригинаю. Вона у мене чудово зимує. На мою думку, пригинання малини більш актуальне на великих, відкритих ділянках. Так що це справа кожного: пригинати малину чи ні. Слід брати до уваги особливості сорту, ґрунту та місця посадки.

Хтось вважає за краще обрізати малину наступної весни, після другого плодоносіння. Адже навесні легше роздивитися, де свіжі та сильні пагони, а де ті, що потребують обрізки. Хтось радить обрізувати пагони до рівня ґрунту, що дає рослині можливість випустити навесні сильні пагони та дати гарний урожай (починаючи із серпня). В будь-якому разі, варто напрацьовувати особистий досвід.

Готуючи малину до зимівлі, слід на кожному кущі прибирати під корінь сухі, старі гілки та тонкі пагони. Зостатися мають лише молоді товсті стовбури, які зверху вкорочують на 10-20 см. Відстань між кущами має бути близько
60 см. Якщо чагарник розрісся, обрубайте зайві стовбури лопатою. Ці прості рекомендації дозволять підвищити врожайність і покращать розмір плодів.

Після очищення кущів від листя можна пригинати залишені пагони малини до землі і закріплювати їх дротом. Пригинати потрібно нижче
50 см, щоб малина не залишалася над сніжним покривом і не замерзла. Такі ж дії проводять і для звичайної малини.

Взимку необхідно стежити за тим, щоб пагони були покриті снігом. За потреби, снігу треба буде докидати. Якщо всі дії виконали правильно, то більша частина пагонів перезимує вдало. Пагони, які сильно ушкоджені морозом, навесні слід видаляти, щоб інші кущі не піддавалися хворобам. Для цього ретельно оглядають всі кущі, звільнивши їх від снігу. Краще це робити рано навесні, коли рослини перебувають ще в стані спокою.

Світлана КУЛИК.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту


Також читати:

Оставьте ответ