Есхінантус – рослина з характером

Эсхинантус - растение с характером
Реклама

Читати російською мовою

Останнім часом в офісах та приватних оселях все частіше з’являються горщики з пишною рослиною, стебла якої сягають у довжину до пів метра. Есхінантус має м’ясисті зелені листочки овальної форми з гострими кінчиками. А його квіти – насичено-рожевий або яскраво-червоний колір, а також доволі незвичну форму. Детальніше про особливості вирощування цієї рослини у розмові з Софією СТОЦЬКОЮ, досвідченою квітникаркою зі Львова.

– Розкажіть трішки про есхінантус.

– Ця рослина належить до родини Геснерієві, й нині ботаніки налічують до 200 видів есхінантуса. Батьківщиною його є тропічні ліси Індії, Індокитаю, Китаю і острови Малайського архіпелагу. У вологих, тропічних лісах рослина росте на порослому мохом камінні. Є сорти есхінантуса, стебла якого сягають у довжину до одного метра.

Передусім хочу звернути увагу на те, що в домашніх умовах вирощувати есхінантус слід у кашпо або ж ставити горщики з рослиною на полички. Адже рослина має отримувати достатньо світла і тепла. Водночас її слід розмістити так, аби на неї не потрапляли прямі сонячні промені.

Щодо температури, то у вегетаційний період вона має становити 22-25°С. А ось у холодну пору року її слід дещо знизити до 16-18°С. Завдяки зниженню температури в рослині відбуваються процеси, які сприяють успішній появі бутонів, що зазвичай припадає на період з середини лютого до початку березня.

Щоправда, слід пам’ятати, що зміна температури не повинна бути різкою, адже це погано впливає на рослину. Окрім цього, рослина дуже чутлива до протягів, які призводять до того, що на листочках починають з’являтися жовтуваті плями і згодом листя обпадає.

Есхінантус любить помірний полив, тому його слід здійснювати лише тоді, коли верхній шар ґрунту трішки підсох. Вода для поливу має бути добре відстояною і м’якою. Слід пам’ятати, що і нестача, і надмір вологи діють на рослину згубно. Окрім цього, рослина любить обприскування.

– Чи потребує рослина підживлень і коли її «переселяти» в новий горщик?

– В період росту та цвітіння есхінантуса кожні 2 тижні слід вносити комплексні добрива. Їх раджу купувати в спеціалізованих магазинах. Причому добрива мають містити азот, фосфор та калій у рівних пропорціях.

Щодо пересаджування, то його слід проводити або перед цвітінням рослини, або ж після того, як вона перецвіла. При цьому молоду рослину слід пересаджувати кожного року, а дорослу лише в тому випадку, коли корінчики почнуть виглядати з дренажних отворів.

Новий горщик має бути низьким, а також на декілька сантиметрів ширшим від попереднього, а в його дні мають бути отвори. Обов’язково потрібно зробити добрий шар дренажу, щоб волога не застоювалась. Щодо субстрату, то він має бути поживним та пухким, добре пропускати і воду, і повітря. Його можна приготувати власноруч. Для цього 2 частини торфу, по 1 частині сфагнуму і річкового піску та 2 частини листового ґрунту ретельно перемішати. Також можна додати трішечки подрібненої кори.

– Коли і як розквітає ця рослина?

– Есхінантус цвіте з середини весни і до середини осені. На стеблах з’являються бутончики, потім чашечки-прицвітники, які мають красивий темно-червоний колір. І лише після цього з’являються яскраво-червоні, або рожеві квіточки, які мають вигляд подовженої трубочки завдовжки до 8 мм з розширенням на кінці. Причому вони зібрані у суцвіття по 6-12 штук.

– Які види есхінантуса найбільш популярні?

– Попри те, що в природніх умовах росте майже 200 видів цієї рослини, в домашніх вирощують близько півтора десятки.

Найбільшою популярністю користується есхінантус мармуровий, поверхня листя якого завдяки смужкам має дуже ефектний вигляд. Нижня частина листочка має красивий каштановий колір. А ось квіточки, на відміну від листя, виглядають менш ефектно. Есхінантус красивий свою назву отримав завдяки ефектному вигляду – листочки завдовжки 10-12 см мають гарний смарагдовий колір і на їх фоні гроноподібні суцвіття яскраво-червоних квітів виглядають по-особливому красиво. Есхінантус Твістер особливий тим, що стебла і листочки мають доволі незвичайну, викривлену, наче кучеряву форму. Монна Ліза відома своєю невибагливістю, завдяки чому цей есхінантус найбільше люблять вирощувати початківці. Есхінантус Лобба має блідо-червоний колір, листочки – темно-зелені, а яскраво-червоні квіточки мають жовту трубочку всередині.

– Розмноження есхінантуса справа складна?

– Ні, хоча й має свої особливості. Отож, потрібно зрізати живці завдовжки 10-12 см і поставити у посудину з водою, або ж у горщик з сумішшю піску і торфу. Обгорнути плівкою і залишити на 3-4 тижні. За цей час живці пустять корінчики і тоді їх слід пересадити в горщик з субстратом. Цю процедуру можна проводити ранньою весною, до цвітіння рослини.

Рослину можна розмножувати і листовими живцями. Для цього слід обрізати листочок разом із брунькою. Обробити місце зрізу і посадити листочки в посудину з субстратом. Накрити банкою і залишити доти, поки рослинка не вкорениться.

– Ця рослина схильна до уражень хворобами та шкідниками?

– Її може уразити попелиця, грибкові хвороби та сіра гниль. Більш поширеними є проблеми, пов’язані з неналежним доглядом. Наприклад, почорніння листя пов’язане з тим, що в горщику застоялася вода. Сухе повітря стане причиною скручування листочків. В холодний період року листочки можуть обпадати, якщо в приміщенні менше 15°С. Обпадання листя в теплу пору року є наслідком протягу. Поява коричневих цяточок свідчить про те, що рослину поливають холодною водою, в той час як її температура повинна становити не менше 20°С.

Буває, що кущик не хоче цвісти. Це наслідок порушення температурного режиму взимку. Тому слід дотримуватися агротехнології вирощування цієї рослини – і вона обов’язково віддячить гарним, ефектним виглядом і рясним цвітінням.

Бесідувала Олена РОМАНОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ