Грудень: догляд за газоном, роботи в квітнику

В сумерки года блекнет природа
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Газон
  2. Квітник

Зараз саме той період, коли треба почати ревізію і покупку насіння та всього іншого, необхідного для посадкового сезону. Закупіть насіння, контейнери для посадки, добрива. Розсортуйте те насіння, що було у вас у наявності. Якщо воно не дуже свіже, перевірте його на схожість. Огляньте всі свої сховища з продуктами: якщо виявите сліди гризунів, встановіть пастки. Ретельно розсортуйте овочі та фрукти, видаліть зіпсовані, хворі й пошкоджені плоди.

В теплицях, що обігріваються, важливо постійно контролювати вологість і температуру повітря. Удобрюйте ґрунт органічними речовинами і мінералами. Застосовуючи додаткове освітлення і зволоження повітря, можна влаштувати зимовий сад або город на підвіконнях кімнати або лоджії. Зовсім нескладно посіяти там трави і овочі відповідних сортів, кімнатні рослини.

Можна навіть спробувати виростити з кісточок хурму, персик або мандарин, щоб потім прищепити культурними сортами.

Також не забувайте про хвороби і шкідників, які відчувають себе відмінно не тільки у відкритому ґрунті, але і в кімнатних контейнерах. Обробляйте рослини фунгіцидами та інсектицидами, вносіть для підживлення добрива.

Газон

Взимку на засніжених майданчиках, де влітку ростуть газони, можна організувати зимові ігри та розваги. Для цього потрібно розчистити ділянку від заметів, побудувати там снігову бабу, обладнати каток або снігову гірку, можна бігати там і грати в сніжки.

Але якщо ви дорожите своїм газоном – цього робити не варто, так як ризик його деформації в цьому випадку дуже великий. Крім того, якщо сніг не випав, ходити по замерзлій траві слід з особливою обережністю.

Також не рекомендується чистити снігові замети, тому що наліт, який утворюється при цьому, покриває газон щільним шаром льоду, що заважає нормальній циркуляції повітря. Це призведе до появи лисин на траві.

Тому, щоб зберегти траву, сніг повинен бути пухким. Чим менше ви гуляєте по траві, тим легше їй буде витримувати цей складний сезон. Не прибирайте сніг з газону, щоб забезпечити інші рослини в саду водою, так як галявині сніговий покрив теж необхідний.

Квітник

У той час, коли за вікном спостерігається похмурий пейзаж і згущуються ранні грудневі сутінки, вдома можна насолодитися видом зеленого оазису з кімнатних рослин. Щоб квіти і чагарники виглядали як сад, потрібно згрупувати їх в одному місці – на теплій веранді або заскленому балконі. Такий куточок очистить дім від пилу, наситить його корисними біологічними речовинами, створить гармонію і комфорт.

Взимку можна підживити квітучі рослини, щоб продовжити фазу квіток. Для цього в період бутонізації їх поливають емульсією з касторової олії і води. Згідно зі спостереженнями садівників, цвітіння у рослин після такого підживлення стає більш пишним і красивим, а самі квітки у півтора-два рази збільшуються в розмірах і набувають яскравого, насиченого забарвлення.

Виконайте плановий огляд багаторічних квітів з бульбовою і цибулинною кореневою системою (анемона, бегонія, гладіолуси, жоржини, жовтець, фрезія), залишених на зберігання. Якщо вони виглядають нездоровими, їх можна обробити пестицидами. Цибулини і бульби зимують у підвалі або в горщиках із землею. Тримайте їх у стані спокою – в темному прохолодному місці, без поливу і добрив.

Грудневий сніг може послужити талою водою для поливу кімнатних рослин. Для його збору залиште в сніжну погоду на вулиці порожнє відро або контейнер, а можна просто зачерпнути сніг з землі, якщо його вже випало багато.

Також непогано поливати кімнатні рослини і розсаду водою з акваріума. У ній містяться азотисті продукти обміну, що виділяються рибами і різні мікроелементи, що потрапляють в акваріум з риб’ячим кормом.

Якщо ви вирощуєте в кімнатних умовах такі ніжні тропічні рослини, як орхідеї або кімнатні банани (в Україні їх зараз стали масово продавати в різних тепличних господарствах), пам’ятайте, що їх ворог – сухе кімнатне повітря. Від нього у них швидко буде підсихати по краях і зовсім відмирати листя. Ніякі поливи не допоможуть, якщо у вас включено центральне опалення і немає зволожувача повітря. Регулярно обприскувати теж не вийде – в сухому кімнатному повітрі наших квартир роса з пульверизатора висихає буквально за 5 хвилин.

Єдиний вихід – укласти ці рослини в прозорі пакети або створити заслін від кімнатного повітря, спорудивши над горщиком міні-тепличку. Причому повністю закривати пакети і тепличку не потрібно, зі зволоженням теж потрібно не переборщити, інакше на рослинах і ґрунті з’явиться цвіль. Наприклад, якщо горщик з орхідеєю поставити в поліетиленовий пакет, то зверху його можна залишити відкритим. Так і з міні-тепличками: залиште отвори для провітрювання.

Сукулентні кімнатні рослини, які мають м’ясисті пагони, з грудня слід поливати дуже обмежено, щоб у них не загнило коріння і стримувався ріст, щоб уникнути зростання некрасивих подовжених пагонів. А це в грудні неминуче, оскільки сонячних днів дуже мало!

Кактуси (за винятком тропічних зигокактусів і епіфілумів – у них лише обмежують полив) так взагалі можна не поливати кілька місяців. Суха зимівля сприятиме їх рясному весняному цвітінню. Зрозуміло, це стосується великих екземплярів. Дрібні можуть повністю висохнути, тому їх обмежено поливають 1-2 рази на місяць невеликими нормами води, зволожуючи лише верхній шар ґрунту в горщику.

Павло ЛАГУТА,
біолог, агроном.
м. Слов’янськ Донецької обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ