Зимові роботи в саду і на ягіднику

Зимние работы в саду и на ягоднике
Реклама

Читати російською мовою

Список садових робіт в січні може здатися невеликим, так як зазвичай цей місяць морозний і сніжний, тому і працювати на відкритому повітрі досить складно. Обрізка дерев і чагарників, що знаходяться в стані спокою, і підготовка їх до нового росту – чи не єдина робота на свіжому повітрі.

Цього місяця можна приступити до обдумування грандіозного бачення вашого нового, поліпшеного саду і городу, тому саме час почати купувати контейнери під розсаду та інші необхідні речі. Але все ж за цими приємними клопотами слід заглядати на вашу присадибну ділянку. Наприклад, годування птахів взимку може бути не тільки корисним, але і приємним заняттям.

В першу чергу в січні слід перевірити, яке насіння у вас вже є, а яке необхідно ще придбати, розрахувати місце під кожну культуру, так, щоб навесні посадки не були хаотичними. Також було б корисно подивитися фотографії вашого саду та городу з минулого року і звернути увагу на питання, які вас хвилювали в минулому сезоні, наприклад, нестача томатів або яскравих квітів у палісаднику.

У січні слід перевірити всі цибулинні, які зберігаються для посадки. Посівний матеріал, що має ознаки гнилі або висохлий, потрібно викинути. На відкритому повітрі слід перевірити крони хвойників, при рясних снігопадах необхідно струшувати з них сніг.

Якщо при зниженні температури в прикореневій зоні насаджень земля трохи піднялася, то бажано замульчувати цю область ялиновим гіллям, тирсою або листям. Також необхідно почати готувати садовий інвентар, так би мовити, провести ревізію, підточити деякі предмети або докупити відсутні. В коло січневих турбот входить придбання мінеральних і органічних добрив, протруйників насіння та засобів захисту рослин.

У січні сіють ранні овочеві культури (редиску, цибуля на перо, салати) в теплиці. Адже виграш у часі, який можна досягти в захищеному ґрунті, прискорює отримання ранньої зеленної продукції. Також можна почати посадку в теплицю насіння перцю, томатів, баклажан на розсаду. У січні висівають в опалювальні парники насіння ландшафтних квітів для тривалого цвітіння (лобелію, бегонію, петунію), щоб висадити навесні рослини з вже квітучими бутонами.

Перевіряють вуличні рослини на пошкодження тваринами. При необхідності захистіть їх за допомогою огорожі з дроту або мішковини.

У цьому місяці не залиште без уваги і кімнатні рослини. Необхідно перевірити домашніх «зелених вихованців» на присутність шкідників. Якщо виявиться уражена квітка, то її слід ізолювати від інших рослин і видалити все зіпсоване листя, потім обробити інсектицидом.

Між справою не забудьте перевірити фрукти і овочі, що знаходяться на зберіганні в підвалі. Гнилі, зморщені і підсохлі видаліть. У добру морозну погоду можна приступити до обрізки дерев і чагарників, якщо ви цього не зробили раніше.

У східних регіонах країни необхідно перевірити, чи достатня кількість мульчі на грядках, і при необхідності додати, щоб загальмувати ріст бур’янів, який може початися відразу після першої відлиги.

Слідкуйте за пошкодженням кори від морозобоїн, зафіксуйте пошкоджені місця, щоб в подальшому їх обробити. Також при необхідності обробіть хвойники мінерально-олійною емульсією (препарат 30-В) або рослинно-олійною емульсією (препарат 30-Д). Покриваючи хвою тонкою плівкою, ці препарати зменшують випаровування вологи, допоможуть оберегти її від опіків і запобігти зневодненню хвої.

Спостерігайте за прогнозом погоди, при різких перепадах температури варто оглянути найбільш «ніжні» рослини у вашому саду і при необхідності додатково їх вкрити.

Подбайте про птахів – вони рятують наші сади від нашестя комах-шкідників, також пернаті санітари знищують мишей. Не всі птахи відлітають в теплі краї, багато які з них ведуть «осілий спосіб життя». Ось для них-то з приходом холодів і настає важкий період – як вижити взимку. Організм птахів адаптований до холоду, але не до голоду. Їм потрібна енергія для підтримки температури тіла, яку вони отримують через корм. Оскільки природних джерел їжі взимку може не виявитися, буде дуже корисно підгодувати птахів, підвішуючи годівниці.

Підкладати в годівниці їжу треба 1 раз на день, вранці. Для цього підходять: пшениця, насіння соняшника, просо, сушений глід, насіння клена, горіхи. Птахи добре поїдають сало, м’ясо, але ці продукти повинні бути несолоними і необробленими термічно.

У січні все ще можна заготовлювати живці для щеплень. Для цього використовують однорічний приріст не коротше 40-50 см з короткими міжвузлями і яскраво вираженими ростовими бруньками. Товщина живців повинна бути з олівець, приблизно 7 мм. Живці з незимостійких сортів плодових культур заготовлюються до пониження температури –
15°C, живці ж з морозостійких – до 20-25°C. Вони можуть зберігатися в будь-якому прийнятному місці (в холодильнику, підвалі, в льосі або ж на веранді).

При частих відлигах слід провести снігозатримання на ягіднику – підгребти сніг до пригнутих гілок малини і ожини, а також до кущів винограду. У тому випадку, якщо снігу не вистачає, а температура опускається нижче 0°С, рослини вкривають поліетиленовою плівкою, краї якої присипають тирсою, при цьому зберігаючи повітряний прошарок між укриттям і рослиною в 5-7 см.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ