Роботи в саду в листопаді: мульчування, перекопування, захист, укриття

Готовим сад к зиме
Готовим сад к зиме
Реклама

Читати російською мовою

Підійшов до кінця черговий садовий сезон. Не за горами зима, холод. Залишилося зовсім небагато часу для того, щоб підготувати сад до довгої зими. Більшість рослин чудово перезимують і без нашого втручання, але молодим і теплолюбним потрібна допомога.

Підготовку чагарників і дерев можна почати з мульчування пристовбурних кіл різноманітною органікою. Такий метод набирає популярність, та недарма широко застосовується садівниками-городниками. І для зимового укриття немає нічого краще, ніж вистелити пристовбурне коло мульчею, наприклад, опалим листям.

Молоді дерева і чагарники слід обв’язати спанбондом або мішковиною, що надійно захистить їх від вимерзання. На стовбури дорослих дерев досить нанести вапно або садову побілку. Ловчі пояси на зимовий період знімають до весни.

Не зимостійкі рослини, такі як ожина, виноград, пригинають до землі. Бажано вкрити їх хмизом або бадиллям з томатів для утримання снігу. Взимку під товстим шаром снігу їм не будуть страшні ніякі морози.

Неодмінному укриттю бадиллям підлягає і суниця.

Непогано підживити плодові дерева мінеральними добривами (70-80 г фосфорного і 30-40 г калійного добрив на 1 кв. м). Щоб не спровокувати небажаний ріст рослин в зимовий період, від азотних добрив краще відмовитися.

В будь-якому саду крім дерев і чагарників неодмінно ростуть багаторічні квіти, яким також необхідний захист від холодів. Деякі квіти на зиму викопують і зберігають у підвалі, що не промерзає, або на веранді. Це стосується цибулин жоржин, бегоній, гладіолусів. Теплолюбним анемонам або хризантемам знадобиться хороше укриття, зате дика троянда і шипшина чудово перезимують без нього.

Нерідкі вже на ділянках українців і газони. Щоб допомогти газонних трав перезимувати, в середині осені потрібно внести калійні добрива, викосити його перед зимівлею і обов’язково прибрати листя. Ходити по ньому до того, як випаде товстий шар снігу, небажано.

Якщо на ділянці є ставок, то до морозів його необхідно почистити, прибрати опале листя. Якщо в ставку ростуть рослини, то без сонячного світла вони можуть загинути, тому не забувайте регулярно звільняти лід від снігу. Для рибок буріть лунки, щоб забезпечити їх киснем.

Про перекопування землі в саду як і раніше багато дебатів. Копати чи не копати – це вже на ваш розсуд. Особисто я вважаю це непотрібним заняттям, яке нерідко навіть шкодить рослинам. При цьому не тільки шкідники гинуть, але і корисні комахи і черв’яки, порушується природний баланс у ґрунті.

Але мало того, при перекопуванні саду так чи інакше травмуються всмоктувальні дрібні корінці, що небезпечно не тільки зменшенням всмоктувальної сили кореня, але й проникненням в дерево хвороб через ці рани. Так, кущі смородини та малини при прополці можуть заразитися вірусними захворюваннями при передачі соку від хворих рослин до здорових. А, наприклад, вишня – молочним блиском. Тому я копаю тільки за необхідністю – при підготовці посадочних лунок або гряд, вношу туди перегній і висаджую рослини. І ніяк не можу зрозуміти, для чого деяким копати в міжряддях дерев і кущів?

Вдалої зимівлі вашому саду!

Денис ТЕРЕНТЬЄВ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ