Багаторічні томати

Сорт томата Харвард Сквер
Сорт томата Харвард Сквер
Реклама

Читати цю статтю на русском языке

Чи знали ви, що багато овочевих культур, які ми вирощуємо в однорічній культурі, насправді багаторічники? Саме так! При бажанні томати, перці і базилік можуть рости не один рік і безперервно давати вагомий урожай. Для цього потрібні надійне кашпо, старий таз або звичайний пластиковий ящик, дно і боки яких застеляють підкладкою під ламінат.

Субстрат для посадки горщикових овочів роблю зі звичайної садової землі і покупної – універсальної, змішуючи їх в рівних кількостях. Потім на 10 л суміші додаю 2 л піску і 1 стакан золи. Хороший варіант ще додати свій компост.

В один такий ящик, який я підготувала навесні, спочатку посіяла руколу, так як висаджувати помідори було ще холодно. Зібравши урожай руколи, розсадою посадила 4 куща помідорів, не порушуючи коренів зелені. Ось так росли помідори і зелень разом.

Через час висмикнула зелень з корінцями і замульчувала томати. Мульчувала очищеннями моркви, лушпинням цибулі і бананів. Рослини удобрювала, як годиться, перепелиним послідом, розводячи його у воді в співвідношенні 1:25, чергую з комплексними багатокомпонентними добривами, 2-3 рази на місяць.

Роблю акцент на перші дві китиці

Томати, як виявилося, дуже пластичні рослини. Цього року зробила акцент на перші дві китиці по врожайності. Мені так зручно: у відпустці є можливість зібрати насіння і переробити. Як це зробити?

Після перевалки у великі склянки винесла розсаду у парник під агроволокно, де нічна температура 10°С, а денна – 18°С. Це сталося 6 квітня і тривало до 1 травня, поки не висадила під агроволокно на постійне місце проживання всю розсаду.

В результаті «залякування» холодом томат перемикається на рясне плодоношення. Томату потрібна помірна прохолода, щоб наростити кореневу систему і закріпитися в ґрунті. Не треба чекати теплого Миколая, клімат змінюється.

Нормування зав’язі

Багато городників не люблять нормувати урожай, обриваючи зайві плоди. В принципі, це не обов’язково, але верхівку пагонів в середині серпня прищипувати потрібно. Оскільки ростуть в цей період високорослі томати активно, а ось урожай вже може і не встигнути визріти. Тому логічно буде направити сили рослини на формування плодів, які вже зав’язалися.

У теплі роки можна прищипувати у вересні, адже в останні роки осінь у нас триває практично до Нового року. І є шанс, що плоди все таки визріють. Крім того, зелені завжди можна негайно прибрати перед заморозками і укласти на дозарювання.

Рослина томата за своєю біологічною природою – багаторічна рослина. Як приходять холоди, розумієш, що у рослини потенціал невичерпний. Щоб допомогти томату зав’язати і прогодувати більшу кількість плодів, зриваю плоди трохи надзелень і дозарюю їх в картонній коробці в темному місці, деякі томати розкладаю на підвіконні для краси.

Вегетативне розмноження помідорів

Якщо ви посіяли розсаду 1 березня, як часто буває, – вона може перерости. Це не страшно, а навіть вигідно. Відрахуйте два справжніх листочка і обріжте верхівку. Те, що обрізали, поставте в півлітрову банку і чекайте. Через тиждень з’являться «прищики» – зачатки коренів, а через днів п’ять потужне і життєздатне коріння. Регулярно стежте за наявністю води в банці – помідори добре п’ють. Якщо стебла помідорів були опущені в воду на 3 см, то з’явиться борода з коренів довжиною в 3 см, якщо на 5 см, то в 5.

Я надаю велике значення відрощуванню кореневої системи. Тому що, чим вона більша і життєздатніша, тим більша площа живлення і можливість дістати воду рослиною, що важливо при сьогоднішньому суворому кліматі. Від розвитку кореневої системи залежить також краса плода. Пам’ятаєте сіру пляму в місці кріплення помідора?

Отже, повернемося до живців в банці. Корені виросли і тепер можна посадити розсаду в стаканчики. Насипаємо в стаканчик родючий ґрунт на 1/3, ставимо живець і засипаємо ґрунтом. Ґрунт навколо живця ущільнюємо, поливаємо і чекаємо, коли коренева система досягне оптимальних розмірів (а це днів через 10).

Те, що ми посадили в склянку, дуже хороша розсада. На ній швидко з’являться квіти і плоди. А те, що залишилося в стакані, обов’язково підживіть – з пазух з’являться пасинки, а з пасинків, як відомо, швидше з’являються квітки і плоди. Садити такий помідор треба глибше (сім’ядолі в землі) і формувати в два стебла. Ось так з однієї насінини ми отримали 2 рослини.

Улюблені сорти

Щороку намагаюся купувати нові сорти томатів, адже починати сезон без новинки просто нудно! Тим більше, коли асортимент томатів зараз просто блищить унікальними новинками, одна краще за іншу. Так, в минулому сезоні моєю знахідкою став вишуканий сорт Харвард Сквер (див. фото). Його плоди зовні бурі в помаранчеву смужку, а всередині буро-рожеві. Складно не помітити таку красу на грядці! І таких сортів з незвичайним забарвленням зараз дуже багато. Словом, не відмовляйте собі в задоволенні вирощувати екзотичні томати!

Анна ВОЛКОВА, овочівник-любитель.
м. Харків.
Фото автора.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Також читати:

Оставьте ответ