Томати у теплиці взимку

Томати у теплиці взимку
Томати, підв'язані на шпагат.
Реклама

Не багато хто в нашій країні вирішує вирощувати овочі в тепличному ґрунті. Смію запевнити – теплиця швидко окупається, адже ви зможете продати плоди за високою ціною в міжсезоння, та й самі не будете витрачатися на їх придбання.

Однією з найбільш рентабельних культур для теплиць є томат. Для зимового вирощування томатів підійдуть теплиці з полікарбонату або засклені, з системою додаткового освітлення і обігріву.

Для того, щоб почати культивувати помідори до середини зими у теплиці, що обігрівається (в середині, тому що в грудні ще сильно похмуро, а з січня вже більше сонячних днів), розсаду слід виростити з осені. Її вирощують в окремих опалюваних теплицях або на підвіконні з підсвічуванням з другої половини вересня – до початку листопада.

Навпаки, в теплиці, яка необігрівається, кращі строки висаджування розсади помідорів – з початку квітня (розсада при цьому попередньо вирощується 2-2,5 місяця на підвіконні, балконі, або в теплих умовах інший теплиці), виходячи з кліматичних умов окремих регіонів.

За тиждень, а краще – дві до пересадки томатної розсади у тепличний ґрунт, його поливають теплою водою, а також підвищують температуру в теплиці до 20-23°С. Бажано підвищувати температуру в теплиці поступово, щоб не викликати у розсади температурного шоку, через який вона може призупинити свій ріст і розвиток.

У весняно-літній період в теплиці можна було вирощувати практично будь-які сорти. Взимку ж, коли бракує світла, краще віддати перевагу сортам з не дуже великими плодами. Можу порекомендувати досить стійкі і відомі сорти: Де Барао (вони бувають різного кольору), Яблунька Росії, Манімейкер, Рав, Спенсер, Чернець, Аргентинське диво, Суперекзотика.

Промислові гібриди, рекламовані в багатьох виданнях, я не вирощував, тому не стану та рекомендувати. Вважаю, що ціна на їх насіння невиправдано завищена. До речі, купувати їх насіння кожен рік зовсім не обов’язково, оскільки далеко не всі гібриди такими є. Багато хто при збиранні насіння дають ідентичні рослини, тобто є сортами. Тому раджу в дослідному порядку (посадіть кілька рослин на пробу, щоб переконатися, що з даної партії насіння виростають ідентичні рослини і їх можна використовувати в майбутньому масово) спробувати розмножити сподобалися і не купуватися на виверти маркетологів, які часто видають сорту за гібриди.

При вирощуванні помідорів взимку в теплиці, зазвичай застосовують двухстрочну стрічкову схему посадки. При даній схемі посадки на 1 кв. м припадає 3-4 рослини. Між стрічками витримують відстані 90-100 см, а між рядами в кожній стрічці – 50-60 см. А самі рослини в ряду висаджують на через 40-50 см одна від одної.

Через 10 днів після висадки, коли розсада вкорениться, рослини підв’язують шпагатом. Це роблять, прив’язуючи пагін вільної петлею під 3-4 листком, або вже під першою пензлем. Потім шпагат тягнуть вгору до верхньої поперечної планки опори. натягнутого уздовж рядів томатів.

Формування високорослих сортів проводять в одне стебло. По мірі зростання томатів, верхівки рослин обкручують навколо шпагату, не забуваючи видаляти всі пасинки, з’являються. Низькорослі детермінантні і напівдетермінантні сорти зазвичай формують у два стебла, залишаючи пагін, розташований під першим суцвіттям. Низькорослі сорти не вимагають ретельного пасинкування.

Полив здійснюють у міру підсихання ґрунту, теплою водою, температура якої повинна бути близька до температурі ґрунту. Поливати томати потрібно зазвичай 2 рази на тиждень, бажано вранці, витративши 5 л води на 1 кв. м. При цьому треба намагатися не залити ґрунт надмірно.

Через кожні два тижні проводять підживлення розчином мінеральних добрив. До початку цвітіння концентрація мінеральних добрив, розчинених у воді повинна бути не вище 0,5-0,7%, а в період зав’язування плодів та активного плодоношення – від 0,9 до 1%.

На стадії формування квітів, помідори підживлюють розчиненими в 10 л води, такими мінеральними добривами: суперфосфат – 40 г; калійна сіль – 15 г; аміачна селітра – 15 г.

Отриманий розчин витрачають з розрахунку 10 л на 1 кв. м. Під час цвітіння і зав’язування плодів, доза добрив збільшується в 1,5-2 рази.

Для посилення фотосинтезу рослин, повітря в теплиці збагачують вуглекислим газом. Для цього в теплиці встановлюють баки, наповнені водним розчином коров’яку.

Однак, від застосування коров’яку як добрива в зимовий період утримайтеся – він містить багато азоту, який викликає надмірний ріст рослин шкоди врожаю. А також рясніє мікробами, які можуть викликати гниль коренів. Адже в умовах теплиць взимку ґрунт довго просихає. Як добриво, його можна буде застосовувати з травня, коли буде тепло і сонячно, рослинам буде потрібен азот для активного росту плодів, а ґрунт швидко просихати, що виключить гниль коренів.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ