Популярні сорти помідорів. Низькорослі, гіганти, перцеподібні помідори

Маникюр
Реклама

КОЖНОМУ СОРТУ ПОМІДОРІВ – СВОЄ ПРИЗНАЧЕННЯ

У більшості розвинених країн помідор вважається другим за вживанням овочем після картоплі. Виростити томати на власній ділянці – нескладно. Тому раніше їх намагалися вирощувати практично всі, у кого був хоч невеликий клаптик землі.

Але останнім часом, навіть маючи великі ділянки, городники, хто через недосвідченість, хто переляканий невдалими фітофторозними роками, що погубили посадки томатів, вважають за краще садити картоплю, а помідори купувати на ринку. Але так чи інакше, ці побоювання криються в простому незнанні агротехніки і сортових особливостей томатів.

Селекціонерами виведено безліч сортів помідорів, які призначені для різних умов вирощування. Тому можна без зусиль підібрати сорт для вирощування в будь-яких умовах і для городників з різним досвідом. Є навіть сорти досить стійкі до фітофтори.

Низькоросли сорти помідорів. Сливки

Наприклад, новачкам можна порадити обзаводитися низькорослими ранніми сортами. Завдяки ранньостиглості ці сорти дозрівають ще до появи фітофтори і прості в догляді. Особливо зверніть увагу на помідори – сливки, які дуже добре переносять нестачу уваги, не загнивають при перезріванні і не тріскаються при нерегулярному поливі. Це такі сорти, що полюбилися нам, як Лебяжинський, Італійські спагеті, Дзвони Росії, Матриця, Гарпун, Настенька. Останній ми вважаємо взагалі одним з кращих низькорослих сортів, що за смаковими якостями, що за врожайністю серед низькорослих томатів.    

Лебяжинский
Итальянские спагетти
Матрица
Гарпун
Настенька

Окремо хочеться згадати також про такий сорт помідорів, як Гарпун. За смаковими якостями він все ж поступається сорту Настенька, а ось за засолювальними – перевершує. Його щільна шкірка стійка до розтріскування навіть при затяжних дощах, плоди можуть зберігатися тривалий час при перезріванні, якщо прибрані несвоєчасно. У засолюванні вони не розтікаються – шкірка надійно зберігає їх гарну загострену форму. В консервації ці томати виглядають дуже гарно. А якщо висадити цей сорт в пізні терміни і прибрати незрілі плоди перед заморозками, то поступово дозарюючись, вони можуть пролежати і до Новорічних свят. Продовжуючи, тим самим, сезон споживання свіжих томатів. Словом, кожному сорту – своє призначення.   

Маникюр

Чері

І звичайно ж підійдуть для початківців помідори чері. Вони хоч і дрібноплідні, але часто за врожайністю і гігантам не поступаються. А за живучістю їм взагалі немає рівних. Наприклад, такий сорт як Манікюр, сходить на другий рік відмінно навіть з самосіву. А його величезні китиці, налічують по 100 і більше витончених жовтих плодів. При цьому вони солодкі, як мед. Хвороби, навіть підступний фітофтороз, сорти чері не беруть. Це лише один з прикладів. 

Довгоплідні та перцеподібні помідори

А скільки є дивовижних сортів, які мають найдивовижніші подібності за зовнішнім виглядом з деякими іншими овочами і навіть фруктами. Наприклад, сортотип довгоплідних томатів. Їх називають також «перцеподібні» саме за схожість їхніх довгих плодів (деякі досягають 20 см) з плодами гострих перців. А якщо згадати, що такі «довгі перці» можуть бути, залежно від сорту, з червоними, жовтими, рожевими, помаранчевими, смугастими плодами, то на грядці можна зібрати гарну експозицію, яка буде не тільки корисна в кулінарному плані, але і стане справжньою окрасою ділянки. Ці сорти дуже солодкі, смачні, м’ясисті, з невеликою кількістю насіння, а їх м’якоть дуже солодка і розсипчаста, з чудовим помідоровим ароматом.

Дрова
Кибис

Серед перцеподібних помідорів є як пізні високорослі сорти, здатні довго зберігатися, так і низькорослі раннього терміну дозрівання. Наприклад, сорти Дрова, Кібіс або Перцеподібний смугастий штамбовий. Вони невибагливі, дружно формують добрий урожай, яким будуть радувати до самих морозів.

Аргентинское чудо
Корейский длинноплодній

З високорослих перцеподібних форм плодів дуже цікаві Аурія, Ерос, Американський довгоплідний, Аргентинське чудо, Бурулька чорна, Корейський довгоплідний.

Гіганти

А скільки існує цікавих сортів-гігантів з плодами різного кольору розміром з блюдце і навіть з тарілку. Порізав такий помідор – і готовий салат для всієї родини! З гігантів, наприклад, хочу порекомендувати такі сорти, як Амана оранж, Маегі, Ананас золотий і Ананас чорний, Королівська мантія, Виставковий і багато інших.

Ананас золотой
Ананас черный

Серцеподібни помідори

Це все ті ж гіганти, тільки з плодами дуже гарної, часто правильної серцеподібної форми. Найбільш відомі серед цих сортів Чудо землі, Спринт Таймер, Малиновий мисливець, Золоте серце, Волове серце. Останній має різновиди не тільки з класичним рожевим забарвленням, але і з помаранчевими, чорними і навіть білими плодами.

Чудо земли

ОСНОВИ АГРОТЕХНІКИ ПОМІДОР

Якихось особливих прийомів при вирощуванні своїх томатів не застосовую. Тому навряд чи скажу щось нове для досвідчених городників. Але ж нічого особливого томатам і непотрібно. Тому мене і дивує, що деякі знайомі, з якими розмовляв, вважають їх вирощування чимось дуже складним. 

Підготовка

Для вирощування помідорів у відкритому ґрунті грядки попередньо добре удобрюють. Для цього використовую курячий послід і перегній. Восени на грядки вношу курячий послід з розрахунку 2-3 кг на 1 кв. метр. Також додаю перегній з компосту, після чого грядки залишаю до весни.

Ранньою весною готуємо насіння до посадки помідор. Тим, хто збирається вирощувати розсаду на сонячній стороні квартири або лоджії, не рекомендується поспішати з ранньою посадкою розсади. Так як при рясному сонячному освітленні розсада встигне перезріти. І недосвідченим городникам буде досить складно її вберегти. В такому випадку ідеальним терміном посадки буде кінець березня-початок квітня.

Посадка

Для посадки розсади помідор використовують садову землю з додаванням торфу. Попередньо можна ніяк не обробляти насіння, висівати сухим. Якщо посадку насіння зробили на початку квітня, то висаджувати розсаду у відкритий ґрунт будемо з 15 травня.

Кущі висаджую на грядці в 2 ряди з відстанню між кущами 50-60 см. Для того, щоб захистити ніжні рослини від поривів вітру, над грядками можна встановити металеві дуги, на які натягнути шматок нетканого полотна. До речі, і від сильно припікаючого сонця цей спосіб також допоможе зберегти нашу розсаду, а в подальшому і плоди. І вбереже від невеликих несподіваних заморозків. Але, з огляду на те, що нетканий матеріал захищає лише від заморозків в 1-3 градуси, бажано грядку вкрити зверху ще й поліетиленом. Міра ця тимчасова. Під кінець першої декади червня все укриття геть прибираємо.

Догляд

Догляд за томатними кущиками потрібен регулярний. Постійно розпушуйте ґрунт біля кущів, поливайте не рідше ніж раз на 2-3 тижні, висапуйте бур’яни. При сильній спеці понад 30 градусів, томати рекомендується притінити, щоб молоді помідорчики не зварились від спеки.

Два рази за сезон томатики потрібно підживити розчином з курячого посліду, який робимо в співвідношенні 1 до 15. Одного відра розчину вистачає на 12-15 кущів томатів. Завдяки курячому посліду підвищується врожайність, кущі стають міцнішими і потужними, а плоди виходять великими. Такий продукт є екологічно чистим. 

Низькорослі детермінантні сорти помідор можна і не прив’язувати, а ось високорослі, їх ще називають індетермінантними, прив’язувати все ж бажано. Адже багато які з них перевищують 2,5 метра у висоту.

Томатні грядки можна мульчувати сосновою хвоєю або соломою. Тоді навіть ті плоди, що лежать на землі, будуть чистими і сухими.

Збір врожаю

У вересні томати пізньостиглих сортів, у яких не визріли плоди, знімаємо з опор і розкладаємо на землі. Для пізньостиглих сортів встановлюємо укриття так само, як і навесні. На металевих дугах. Таким чином будемо збирати урожай ще весь жовтень.      

Пізньостиглі сорти помідор можна зібрати в недостиглому стані і залишити лежати до Нового року. Хоча на Новий рік можна придбати помідори і в магазині, але домашні плоди з ними не зрівняються, так як є безпечними продуктами для вашого здоров’я. Таким чином, вживати помідори можна протягом довгих місяців, починаючи від ранньостиглих і закінчуючи пізньостиглими томатами. Адже помідори – це приємний свіжий смак в салатах і закусках, а також здорова, корисна їжа і просто дуже цікавий овоч з достатком гарних сортів.

Всім бажаючим можу вислати насіння томатів чері в подарунок і каталог з описом сортів. Пишіть, вкладаючи зворотний конверт для відповіді з марками: a\с №10252, м. Харків, 61121, адреса електронної пошти для запитань автору: v.sayenko@mail.ru

Василь САЄНКО, біолог.

Оставьте ответ