Томати без листя. Чи передається фітофтороз

Томаты без листьев. Передается ли фитофтороз
Реклама

Читати російською мовою

Переглядаючи фотографії в журналах, звернула увагу на те, що кущі томатів стоять обвішані плодами, але зовсім без листя. Я знаю, що рекомендується обривати нижнє листя, щоб воно не контактувало з землею і не чіпляло фітофтору. Але як же вони ростуть, якщо обірвали листя? І коли краще це робити?
Лідія БОРОДІНА, Сумська обл.

Сучасні технології монтажу фото дають можливість підмалювати на фотографії все, що завгодно (згадайте, як виглядають на знімках зірки естради!). Але, думаю, що на фотографіях в журналі ви бачили кущі з видаленим листям, як раз саме тому, що автор знімків їх спеціально видалив перед тим, як зробити фото. Щоб краще показати урожай і з естетичних міркувань. Адже до моменту дозрівання плодів листя на кущах починає масово всихати навіть при відсутності грибкових захворювань. Це цілком нормальний процес, але таке фото аж ніяк не прикрасить сторінки журналу.

В цілому ж, здорове листя потрібне рослині для фотосинтезу (це як раз і є той процес, у результаті якого під впливом сонячного світла в рослині синтезуються органічні речовини), і чим їх більше на рослині, тим, відповідно, вищим буде врожай. Деякі агрономи радять прибирати все листя під квітковою китицею, як тільки на ній зав’яжуться плоди. Що я вважаю вкрай неправильним.

Прибирати листя варто лише, коли плоди почнуть зріти, і то, якщо на них з’явилася грибкова інфекція. Оскільки навіть відмираюче листя на рослині корисне – з нього відбувається відтік дефіцитних мінеральних речовин, які потрібні молодим зростаючим частинам рослини. А, в свою чергу, у вмираюче листя рослина переносить всі непотрібні їй метаболіти. Це свого роду видільна система рослини.

Видалення листя в нижній частині куща дійсно зменшує ризик розвитку фітофторозу та інших грибкових і бактеріальних хвороб у томатів. Однак у більшості регіонів нашої країни це буде шкідливим ще й з іншої причини – через сильну спеку при видаленні листя плоди отримають більше сонячних опіків. А від фітофтори цей метод вкрай малоефективний. З цієї ж причини в жарких регіонах я навіть раджу не пасинкувати високорослі томати, а підв’язувати їх у вільній формі на опори.

Слід зазначити, що видалення листя під китицею сприяє зупинці росту плодів і їх швидшому дозріванню. Цим прийомом можна цілеспрямовано прискорити дозрівання врожаю, якщо це необхідно. Але вага плодів при цьому буде трохи менше.

Далі – більше! Не так давно всім відомий аграрний експериментатор і наш давній друг – Микола Курдюмов написав, що більше не обриває листя в нижній частині розсади томатів, яку заглиблює при висадці в ґрунт. Зізнайтеся – ви ж теж завжди обривали, залишаючи пеньок на стеблі? Не ясно тільки – навіщо! Адже лист, заглиблений в ґрунт, коли відчує, що світла не отримує, благополучно перекачає всі поживні речовини в рослину і відвалиться від стебла рівно так само, як і той, залишений раніше на стеблі черешок. Потім зіпріє і поповнить ґрунт біля коріння органікою, яку рослина знову вбере. Мені ось особисто соромно, що я сам не здогадався до цього. Але зате ніколи не обривав листя у ґрунтових томатів. Спочатку просто часу на це не вистачало. А час – це найдорожчий наш ресурс.

А потім зрозумів, що прибирати листя з кущів томатів в більшості випадків навіть шкідливо або малоефективно. Крім як художньо обрізати пожовкле перед зніманням, рівно так само, як і той фотограф, знімок якого вас наштовхнув на цілком закономірне питання.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Чи передається фітофтороз
через предмети підв’язки томатів?

Чи можна використовувати опори,
дріт і шпагат в наступному році,
якщо в нинішньому до них «приходила» фітофтора?
В. Я. МИХАЙСЬКИЙ.
с. Нові Петрівці,
Вишгородський р-н Київської обл.

Шановний Валерію Яковичу! В ідеалі, звичайно, потрібно знищити все, що стикалося з фітофторою. Але ми не настільки багаті, щоб розкидатися хорошими матеріалами, тому дезінфікуємо їх ретельно і наступного року знову використовуємо для підв’язки томатів.

У дерев’яних кілочків варто обтесати зовнішній шар, а потім побілити їх гашеним вапном (з додаванням мідного купоросу) або замочити в бордоській суміші або в міцному розчині марганцівки. В марганцівці варто витримати і дріт зі шпагатом, висушивши їх потім гарненько.

В цілому ж небезпека повторного зараження таїться швидше в ґрунті і в рослинних залишках, залишених на землі. І зазвичай розлітається по ділянці від хворих рослин – тому грибок фітофтори є в ґрунті завжди.

І велику увагу потрібно приділяти профілактиці захворювання, знищенню хворих рослин, дотриманню правильної сівозміни та знезараженню ґрунту від фітофторозу.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ