Рейтинг стійких сортів томатів

Рейтинг стійких сортів томатів
Перцевидный полосатый
Реклама

У зв’язку з мінливими погодними умовами посадки томатів часто страждають від зайвої вологості та як наслідок – від грибних хвороб. У відкритому ґрунті майже відразу після висадки розсади томат уражається ранньою бактеріальною плямистістю, антракнозом. З другої половини літа у всіх зонах вирощування томата з’являється ще більш шкідливе грибкове захворювання, що заподіює найбільшу шкоду, – фітофтороз.

В окремі роки втрати врожаю від цього захворювання становили 50-80 відсотків. Особливо така картина спостерігається у городників, які не обробляють томати засобами захисту і вирощують старі нестійкі сорти. Адже сортів, які б володіли комплексною стійкістю до хвороб, одиниці, але вони все ж є. Якраз пошуком таких сортів на основі багаторічних сортовипробувань ми і займаємося.

При тому, що всі зразки вегетують на одній ділянці в подібних умовах, за ступенем імунності до хвороб вони сильно різняться. При цьому навіть серед стійких сортів спостерігається різний ступінь толерантності.

Найвищу стійкість до фітофторозу та інших грибкових захворювань виявляють такі сорти, як: Чудо саду, Прекрасний Бонні, Цесаревич, Кавуновий чорний, Американський ребристий, Шехерезада, Чудо світу, Рав, Медовий бочонок, Мармеладний, Манімейкер, Італійський квадратний, Козацька сливка, Смарагдова груша , Зелений виноград, Інжир червоний, Зебра біла, Зебра зелена, Манікюр, Смугаста печера, Єллоу стаффер, Сибірська ліана рожева, Здорове життя, Дари волхвів, Оранж, Левине серце, Найкращий, Шоколадний зайчик, Смарагдове яблуко, Суходільний.

Також досить непогану стійкість, за нашими спостереженнями, мають сорти: Білий восковий, Юліана, Адамове яблуко, Американський довгоплідний, Грушка червона, Грушка рожева, Лавина червона, Перцевидний смугастий, Бузкова слива, Ponderosa, Голіаф, Медовий, Королівська мантія, Красуня Лотарингії, Фігурний, Графіті червоні, Графіті  рожеві, Ультрафіолет, Бурулька чорна.

Відмінно проявили себе в плані стійкості й сорти моєї власної селекції, які зараз отримують все більшого поширення серед любителів: Магнат, Чорна богиня, Денис і Грошовий Терентьєва. Вони одночасно поєднують в собі комплексну стійкість і високі технологічні якості. Всі згадані сорти ось вже впродовж декількох років зарекомендували себе як найбільш стійкі до хвороб.

Хочу зазначити, що, крім них, часто рекомендую в своїх публікаціях для вирощування масу інших сортів, які також володіють хорошою стійкістю і при належному догляді дають відмінний урожай без всяких обробок засобами захисту. Стійкість – це основний фактор для успішного вирощування сорту, тому нестійкі сорти практично відразу прибираю з колекції.

Справедливості заради, слід зазначити, що абсолютно стійких сортів немає, і навіть у імунних спостерігається зниження стійкості при поганому догляді, а також при дозріванні плодів – до моменту, коли основна частина врожаю вже зібрана, що вже не впливає на сам урожай.

Причиною зниження стійкості рослин, очевидно, є старіння рослин і відтік асимілянтів в дозріваючі плоди. При цьому грибні збудники поселяються, як правило, на відмираючих частинах рослин, що не слід плутати з ураженням вегетуючих органів нестійких сортів.

Зразки, стійкі до хвороб, одночасно показали високий відсоток зав’язування плодів в стресових погодних умовах і, відповідно, високий рівень врожайності.

Слід зазначити, що оцінювати стійкість сортів ранніх груп досить складно і не завжди в цьому є необхідність, тому що у більшості з них плоди дозрівають ще в першій половині літа – до лютування таких небезпечних хвороб, як фітофтороз.

Головне, на чому хочу акцентувати увагу, – не купуйте розсаду на ринку, а вирощуйте свою з насіння перспективних стійких сортів.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ