Кімнатні томати на підвіконні і балконі – сорти

Комнатные томаты на подоконнике и балконе - сорта
Реклама
Читати російською мовою

Вирощування овочів на підвіконні і балконі вельми цікаве і вигідне хобі. В першу чергу це заняття корисно городянам. Міні-городик на підвіконні робить їх ніби ближче до землі. А завзятим непосидам-городникам не дає нудьгувати довгими зимовими вечорами. Овочі, як і кімнатні рослини, створюють сприятливий мікроклімат в приміщенні. І при всьому цьому вони ще й дають урожай. Постачають нас вітамінами в період, коли свіжі овочі дуже недешеві. Та й що говорити, мати кухонну грядку під рукою дуже зручно.

Однак, якщо крім стандартної вигонки зелені з цибулин і коренеплодів хочеться зробити кімнатний городик наближеним до справжнього. В цьому випадку можна посадити томати, які в кімнатних умовах поводяться як багаторічні рослини і при належному догляді можуть плодоносити цілий рік.

Але далеко не всі сорти зможуть витримати кімнатні умови і тим більше – плодоносити на підвіконні. Тому для цієї мети потрібні спеціально пристосовані, так звані «кімнатні томати».

Більшість таких сортів володіє високим відсотком зав’язування плодів в широкому діапазоні абіотичних факторів і стійкістю до нестачі поживних речовин. Останнє різко проявляється внаслідок обмеженого об’єму ґрунту вазонів.

Ідеальними в цьому відношенні для кімнат є сорти: Крайова, Рожева перлина, Флорида Петіт, Тумблер, Koralic, Кімнатна чарівність, Бонсай, Фітофторостійкий, Кімнатне диво, Гном, Японський карлик, Мікрон червоний, Мікрон жовтий, Вагнер Мірабель жовтий, Вагнер Мірабель рожевий, Манікюр, Маскотка, Полум’я Арктики, Зелена пелюстка, Супер карлик, Невський, Суб-Арктик та ін.

Особливості кімнатної агротехніки

Вирощування кімнатних томатів, як і ґрунтових, починається з розсади.

Для цього відкаліброване в ручну насіння висівають в горщики або контейнери на глибину 1 см і з відстанню між насінням 2-4 см.

Ґрунт для посадки готую з трьох частин землі з лісопосадки, двох частин перегною і однієї частини торфу. Корисно додати на відро суміші один стакан деревної золи. Якщо не хочете возитися зі складанням ґрунтосумішей – візьміть звичайну садову землю і додайте до неї 25% перегною і цього буде цілком достатньо. Якщо ґрунт щільний, можна додати також трохи піску. Слід зазначити, що з ґрунту для розсади, яка вирощується в осінньо-зимовий період, перегній бажано виключити, оскільки в ньому можуть бути хвороботворні грибки «чорної ніжки» (вона не страшна рослинам при яскравому сонці, коли ґрунт в ємкості з розсадою швидко просихає) .

Після посадки насіння ґрунт поливаю і ставлю в тепле місце (не на підвіконня, так як на вікні неминучий протяг і насіння не зійде!).

При появі сходів, знімаю скло і виставляю на добре освітлене підвіконня (тепер протяг їм не такий страшний).

У зимовий і пізньоосінній період ввечері і в похмурі дні, корисно додаткове штучне освітлення. Використовую спеціальні фітолампи Osram Fluora, розташовуючи на висоті близько 5-10 см від верхівок рослин.

Поливаю кімнатні томати теплою відстояною водою. Добре якщо є акваріум – вода з нього з продуктами життєдіяльності риб ще корисніша. Поливайте тільки коли підсохне верхній шар ґрунту. Перезволоження для них, особливо в похмурий час року, згубне.

При появі 1-2 справжніх листків, відбираю найбільш розвинені сіянці і пересаджую в горщики (об’єм 1,5-5 л) або пластмасові контейнери. Ємкості повинні бути з отворами для стоку води, які при посадці прикриваю камінцем. Ще краще – це насипати шар дренажу з гравію і інших матеріалів.

Сіянці заглиблюю до сім’ядоль. Якщо раптом вони переросли – стебло згортаю колечком або розподіляю в горщику по спіралі. Після пересадки постукую дном горщика об стіл, щоб ґрунт заповнив всі порожнечі і рясно поливаю.

Щоб розсада не викривлялася кожні 1-2 дні обертають горщик на 180°. Рослини, що досягли цвітіння вже не обертаю, тепер зміна їх орієнтації щодо світла може позначитися негативно.

При досягненні томатами висоти 15-20 см підв’язую їх до кілочків, які прив’язую з зовнішньої сторони горщика скотчем або декоративною мотузкою.

Підживлення не застосовую. Заміняю їх додаванням у воду при кожному поливі Гумісолу або Рост-концентрату (можна вибрати будь-який аналог) в концентрації меншій в 4-5 разів від рекомендованої для підживлення. Крім того підливаю в горщики воду з мулом здобутим при чищенні дна акваріума.

Хороший стимулюючий ефект дає обприскування (некореневе підживлення) будь-яким готовим розчином мікроелементів, Імуноцитофітом і Епіном.

Для регулювання навантаження врожаєм сорти з необмеженим ростом, такі як Манікюр, Вагнер Мірабель та інші типу чері, формую в одне стебло. Видаляю всі пагони, крім одного, що заміщує, залишений в нижній частині куща. Верхівку головного пагона прищипую після утворення 4-5 китиць.

У слаборослих кімнатних сортів (таких більшість) видаляю тільки слабкі і надмірно загущюючі пагони. До слова, їх можна вкоренити і отримати нові рослини.

Більшість сортів дозріває через 90-100 днів від появи сходів. Це можна приурочити до знаменної дати, щоб порадувати близьких.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
фізіолог рослин.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ