Вирощуємо ремонтантну суницю

Ремонтантная земляника 
Референта дает крупные ягоды.
Ремонтантная земляника 
Референта дает крупные ягоды.
Реклама

Читати російською мовою

Ремонтантна суниця користується великою популярністю і набула широкого поширення завдяки своїй високій врожайності. Особливість ягоди в постійному цвітінні та тривалому плодоношенні – з початку літа і аж до перших заморозків. Закладення квіткових бруньок у ремонтантних сортів відбувається безперервно і мало залежить від тривалості освітлення. У зв’язку з цією властивістю її також називають суницею нейтрального світлового дня.

Все більшої популярності набувають сучасні ремонтантні сорти, з великою ягодою і рясним плодоношенням протягом усього року: Референта, Проф’южен, Альбіон, Королева Єлизавета, Еві 2, Морський пейзаж, Женева, Сельва і ряд інших.

Урожай у ремонтантної суниці формується не тільки на маточній рослині, а й частково на вирослих вусах – на них відразу ж відростають розетки з листям і квітами. З цієї причини краща посадка однорядковим методом з міжряддями не менше 70 см і простором між кущами в ряду від 30 см.

Корінь повинен бути розправленим в лунці, а верхівкова брунька куща незаглибленою в ґрунт. Надалі, всі відрослі молоді розетки також потрібно пригинати до землі та підсипати ґрунтом, щоб вони краще вкоренилися і забезпечили додаткове живлення ягодам, які зав’язуються на них. Залишати їх просто лежати зверху на шарі мульчі (особливо часто так роблять при вирощуванні суниці на плівці) – помилка, адже вони будуть брати живлення від материнського куща і ягоди в результаті стануть дрібними.

Розсаджувати ремонтантну суницю, на відміну від сортів одноразового плодоношення, можна не тільки в серпні та вересні, а й навесні. Адже її основний урожай бажано отримати з другої половини літа, коли відходить ягода звичайних сортів. На формування першого врожаю знадобиться близько трьох місяців після посадки.

З огляду на те, що на ремонтантній суниці ми залишаємо вуса з розетками на плодоношення, то ділянка швидко розростається і рослинам стає тісно. Проріджують грядки з ремонтантної суницею навесні наступного року. Але кущики не викидають, а акуратно відкидають. При пересадці на нове місце важливо не допустити пересихання кореня, залишаючи на ньому достатню грудку землі. Тоді навіть цвітіння не припиниться.

Дуже важливою складовою догляду за суницею є мульчування. З цією метою, а також як добриво, використовується перегній. Засипають його тонким шаром під кущики і в міжряддя навесні. А зверху, щоб не бруднилася ягода і не пересихав ґрунт, для мульчування суниці використовується невелика солома, скошена трава (в тому числі бур’яни) і сіно. Мульча допомагає зберегти вологість, уникаючи утворення ґрунтової кірки, що вкрай важливо для кількості та якості врожаю. Крім цього, мульча захищає ягоди від гниття і перешкоджає росту бур’янів.

Коренева система ремонтантної суниці знаходиться ближче до поверхні ґрунту, ніж у звичайних сортів. З цієї причини добрим варіантом буде застосування системи крапельного поливу або використання поливу під корінь чи по борознах. При будь-якому методі полив обов’язково повинен бути регулярним, особливо в жаркий літній період. Від грамотності поливу залежать і смакові якості ягід.

Для збереження врожаю, який зріє якраз в найспекотніші дні літа, важливо захищати рослини від надмірного сонця, використовуючи притінення кулісами з південного боку або застосовуючи нетканий покривний матеріал – спанбонд. Якщо цього не робити – ягоди будуть сухуватими, з запеченим на їх поверхні насінням і прісним смаком.

Підживлення ремонтантної суниці потрібно проводити кожні 2 тижні під час росту і цвітіння. Можна використовувати компост, настій коров’яку (на кожен кущ по півлітра розчину, приготованого з 10 л води і 1 л настою) в поєднанні з Rost-концентратом, або інші добрива на зразок Гумісола.

Щоб не допустити погіршення якості ягід і зниження їх кількості в другому і наступних сезонах, необхідно стежити за навантаженням на рослину, перешкоджати перевантаженню суниці першим урожаєм. Відбувається воно через формування нейтралами великої кількості квітконосів.

Підтримувати рівномірну врожайність вийде, залишаючи плодоносити лише перші квітконоси, прибираючи з них, в свою чергу, слабкі квітки. А ось видалення всіх квітконосів позбавить кущ від навантаження першого врожаю повністю і дозволить отримати рясний урожай в липні-серпні. Незважаючи на втрату весняного врожаю, це вигідно – оскільки в другій половині літа ціни на суницю будуть вище. До того ж розетки, які виросли на вусах ненавантаженої рослини, укореняться до цього часу, і теж почнуть плодоносити.

Не варто забувати і про добре знайомі практикуючим садівникам основи вирощування суниці, які тут не згадані: вибір відповідного місця для посадок, видалення зайвих вусів і хворого листя, захист від шкідників і хвороб, регулярний збір врожаю і т. д. Ці правила і прийоми не менш важливі, ніж особливий порядок догляду за ремонтантними сортами. При бажанні отримати хороший урожай нехтувати ними неприпустимо.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог, агроном. Фото автора.

У квітні вийшов спецвипуск газети «Хазяїн» «Клубника и малина». Він присвячений агротехнічним особливостям і методам обробітку садової суниці, земклуніки і малини, огляду сучасних сортів з особливостями їх вирощування.

Спецвипуск Суниця і малина

Купуйте електронну версію в нашому магазині, запитуйте його у відділеннях Укрпошти, в кіосках і у розповсюджувачів. І не забувайте передплачувати (у будь-яких відділеннях Укрпошти) наші нові щомісячні спецвипуски. Передплатний індекс – 37905.

 

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ