Догляд за полуницею навесні: чистота – запорука здоров’я

Уход за клубникой весной: чистота - залог здоровья
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Боремося з сірою гниллю, борошнистою росою і плямистостями
  2. Профілактика фузаріозного в’янення
  3. Навесні прокидаються полуничні кліщі
  4. Пастка для травневого жука
  5. Слимаки бояться добрив
  6. Геть довгоносиків!

Навесні грядки з суницею (або, як ми звикли, полуницею) треба прополоти, розпушити, розбити ґрунтову кірку, що злежалася, щоб дати доступ повітря до коріння. Секатором зрізуємо все засохле листя і листя з плямами, тобто уражене грибковими захворюваннями. Хворе листя не можна закладати в компост, його потрібно спалити.

Видаляємо вуса, щоб у рослини вистачило сил на закладання квіткових бруньок. Заглиблюємо рослини, що припіднялися, і злегка їх підгортаємо, і, навпаки, знімаємо ґрунт з рослин, які опинилися під землею так, щоб сердечко куща (точка росту) знаходилося на 3-5 мм вище рівня ґрунту, інакше кущ загниє.

Боремося з сірою гниллю,
борошнистою росою і плямистостями

Після весняного прибирання кущики для профілактики грибкових захворювань дуже корисно обприскати 2-3%-вою бордоською сумішшю або іншим мідьвмісним препаратом. Повторну обробку слід провести в квітні, коли почне активно відростати листя. Ефективна обробка хлорокисом міді. Важливо обробляти не тільки верхню частину листя, але і ту, яка звернена до землі.

У боротьбі з сірою гниллю, борошнистою росою, білою і бурою плямистостями прекрасні результати дає застосування препаратів Хорус, Стробі та Фалькон (6 г на 
10 л води). Через 7-10 днів проводимо повторну обробку препаратом Світч (8 г на 10 л води) і третю обробку перед самим цвітінням препаратами Квадріс або Топаз.

Сіра гниль – справжній бич суниці, який може погубити до 90% врожаю. Швидше за все вона поширюється в загущених посадках в похмуру і дощову погоду. Грядку з суницею слід ретельно прополоти, кущики прорідити. Це – головна профілактика сірої гнилі.

У міжряддях суниці корисно посадити часник. Ефективний у боротьбі з сірою гниллю і настій сухої гірчиці. На 10 л води слід взяти 100 г порошку гірчиці, настояти дві доби, розбавити ще 10 л води і обприскати. Обробку ведуть до появи квітконосів. Періодичність обробки – 7-10 днів.

Добре зарекомендував себе і такий засіб: на 10 л води беремо 2 г борної кислоти, 5 г мідного купоросу, 10 крапель йоду. Обприскувати можна до появи квітконосів з періодичністю 10-15 днів.

Профілактика фузаріозного в’янення

Фузаріозне в’янення можна впізнати за в’янучим по краях листям, плямами некрозу на листках і живцях. Потім розетка ніби розвалюється, кущ осідає. Якщо в минулому році були спалахи цього захворювання, для захисту плантації в ґрунт потрібно внести побільше вапна і оксиду калію.

При перших ознаках фузаріозного в’янення всі хворі рослини потрібно негайно видалити, а плантацію полуниці обробити фунгіцидними препаратами.

Для профілактики коріння розсади перед посадкою бажано обробити біопрепаратами, наприклад Агатом 23К.

Навесні прокидаються полуничні кліщі

Якщо бачимо зморщене, деформоване листя, яке не розвивається, значить, з’явився павутинний або прозорий кліщ.

Проти кліщів для обприскування використовуємо акарицидні препарати: біологічні – Фітоверм, Акарин (20 мл на 10 л води) і хімічні – Актеллік (15 мл на 10 л води), Фуфанон 
(30 мл на 10 л води), Енвідор або ж інші аналогічні засоби.

Можна боротися з кліщем за допомогою народних засобів: настою з цибулиння (200 г лушпиння на 1 відро води, настоювати 4-5 днів), відвару з томатного бадилля (1 кг гички заливаємо 10 л води, настоюємо ніч, кип’ятимо, додаємо ще 10 л води і 
40 г господарського мила).

Позбутися кліщів допоможе полив суниці гарячим світло-рожевим розчином марганцівки. Температура розчину повинна бути приблизно 65°С. Така обробка ефективна і проти нематод.

Щоб відлякати кліщів від плантації суниці, варто посадити поруч з нею кілька рослин пижма. Пижмо до того ж захистить і від грибкових захворювань. А ще кліщі бояться котячої м’яти (котовника), лаванди (вона відлякує комарів, що теж дуже до речі під час прополки суниці), розмарину лікарського, далматської ромашки (піретруму).

Пастка для травневого жука

Шкідливий жук об’їдає листя і ще відкладає яйця, з яких розвиваються ненажерливі личинки, що під’їдають коріння суниці. Боротися з травневими жуками доводиться по-старому – струшувати їх і знищувати. Можна в якості пастки використовувати таз. Його краї обмазати солідолом або іншою липкою речовиною. На дно покласти ліхтар. У сутінки жуки кинуться в таз, але вибратися з нього через солідол не зможуть. У боротьбі з личинками травневого жука допоможе настій цибулиння.

Слимаки бояться добрив

Слимаки з легкістю розправляться за один сезон з плантацією суниці. Тому тут особливо важлива профілактика: якщо десь поруч з’явилися слимаки, робимо навколо ділянки з суницею канавку, засипаємо її вапном, золою, тютюном або меленим перцем. Якщо непрошені гості вже з’явилися на кущах полуниці, доведеться ввечері посипати поверхню ґрунту сухим добривом: суперфосфатом або калійною сіллю. Слимаки починають посилено виділяти свій слиз, щоб позбутися подразнюючої їх речовини, через 30-40 хвилин ще раз посипаємо ґрунт добривом.

А можна грядку закрити прозорою плівкою з вирізами для рослин. Слимакам стане жарко і душно під плівкою, зрештою, вони підуть з ділянки або загинуть.

Геть довгоносиків!

Самки малиново-суничного довгоносика відкладають яйця безпосередньо в бутон, який личинка потім повністю виїдає. І кожна самка таких яєць відкладає близько 50 штук. Якщо вчасно не вжити заходів, то про врожай доведеться забути. Якщо під час бутонізації виявили сіро-чорних жучків довжиною приблизно 3 мм, доведеться застосовувати серйозні інсектициди, наприклад Актеллік, Корсар, Золон або подібні препарати.

Спецвипуск Суниця і малина

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ