Як виростити велику малину

Як виростити велику малину
Реклама

Один і той самий сорт малини у різних господарів може додати абсолютно різні врожаї. Вона завжди дає велику кількість молодих пагонів. Восени або рано навесні, після танення снігу видаляємо слабкі, сухі, пошкоджені малиновою галицею та залишаємо 4-5 найсильніших. Торішні, зрізуємо на третину. Це дасть можливість паросткам, що залишилися, добре додати в зростанні і дати хороший урожай.

Влітку потрібно прищипувати верхівки у молодих пагонів, щоб поживні речовини йшли на ягоди, а не на зелень. Також видаляємо паростки, які виростають в міжряддях. Під час плодоношення робіть підпірки, щоб від тяжкості ягід гілки не ламалися.

Під малиною ґрунт виснажується. Тому вона вимагає великої кількості підживлення. Навесні під час перекопування вносіть велику кількість перегною і фосфорно-калійних добрив, закладаючи їх на глибину 10-15 см. Також не зайвими стануть і азотні підживлення: пройте ґрунт під нею азотної рідиною і перебродившим пташиним послідом. Але це робіть тільки рано навесні, тому що влітку надлишки азоту спровокують надмірний ріст молодих пагонів, і потім вони будуть погано переносити зиму.

Під час плодоношення малинник регулярно поливаємо – в спекотні дні можна раз на 3-4 дні, якщо не дуже спекотно, то можна 1 раз на тиждень. В кінці літа поливи припиняємо. При нормальному догляді малину можна вирощувати на одному місці близько 15-ти років.

При посадці саджанці малини заглиблюють трохи нижче (на пару см) рівня кореневої шийки. До посадки або відразу після неї надземну частину обрізують, залишаючи пагін довжиною 30 см. Після посадки малину рясно поливають з розрахунку 5 л води на 1 кущ, а ґрунт обов’язково мульчують органікою шаром 6-8 см.

Малину, яка плодоносить, утримують у вигляді суцільних стрічок (смуг) шириною 30-40 см. Для регулювання ширини стрічки кореневі паростки за межами відведеної смуги систематично видаляють у міру їх появи. Цю роботу можна проводити під час розпушування і прополювання ґрунту в ряду, одночасно нормуючи кількість пагонів в стрічці, вирізуючи слабкі. На одному погонному метрі ряду залишають до 20 однорічних пагонів.

Для розмноження малини відкопують молоді порослеві пагони і відкидають їх на нове місце. Однак для розмноження дефіцитного рідкісного сорту можна використовувати й інший спосіб отримання саджанців – кореневими живцями. У цьому випадку навесні або восени у здорових кущів викопують частину коренів, розрізають їх на черешки довжиною 8-12 см і товщиною 2-4 мм. На підготовленій грядці або в парнику з пухкою, родючою землею роблять борозенки глибиною 5-10 см, в них укладають живці один за одним без проміжків, засипають ґрунтом, поливають. Відстань між борозенками – 10 см.

Протягом літа ґрунт розпушують, поливають, прополюють. Саджанці повинні вийти здоровими і сильними: пагони товщиною 8-10 мм з розвиненими прикореневими бруньками біля основи, коренева система добре розвинена, мичкувата. Правда, для цього потрібно систематично за ними доглядати.

Спецвипуск Суниця і малина

Природні стимулятори коренеутворення

У агромагазинах представлений великий асортимент препаратів для стимуляції росту коренів, які застосовують і для кімнатних квітів, і для садових рослин. Такі речовини не завжди дають бажані результати, при неправильному використанні можна запросто зіпсувати посадковий матеріал. Та й вартість у них не маленька. Можна цілком успішно використовувати природні речовини, без шкоди для бюджету.

Деякі живці певним чином ставимо в банки з водою, але це працює не для всіх видів. Наводимо приклади стимуляторів, які дають прекрасні результати.

  • Мед. Чайну ложку необхідно розчинити в півтора літрах води і витримати держак в такому розчині не менше 12 годин. У меді багато вітамінів: РР, С, В, Е і ферментів, більше 30-ти мінералів.
  • Картопля. Беремо велику бульбу, вирізуємо вічка, робимо поглиблення і поміщаємо туди живці, періодично поливаємо. Такий простий метод дозволяє прискорити утворення коренів навіть у самих «довгодумаючих рослин».
  • Свіжий сік алое. У воду з живцями видавлюємо сік з невеликого листочка. Він прискорить утворення коренів і посилить імунітет живця.
  • Вода, в якій вкорінювалися гілочки верби, тополі. Після того, як у цих рослин з’явилося коріння, їх викидаємо, а в цю воду ставимо потрібні живці.
  • Дріжджі. Живці на добу замочуємо в розчині дріжджів 10 г/л, після цього промиваємо і ставимо в просту воду.

Підготувала Валентина УЖЧЕНКО,
м. Охтирка Сумської обл.
(Спеціально для «Хазяїна»).

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ