Обман з томатним деревом

Обман с томатным деревом
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Якось прочитала в одній газеті замітку про дерево-томат. Так як я любитель вирощування томатів, загорілася бажанням виростити це диво. За оголошенням виписала кілька насіння. Почала вирощувати його в лютому: спочатку на вікні, потім в теплиці: рослини розвивалися міцненькими. Але після висадки у відкритий ґрунт виявилося, що вони не можуть рости самостійно, їм потрібні опори, пасинкування і т. д. Загалом, замість дерева виросли звичайні високорослі томати з дуже хорошими смаковими якостями.

Вирішила вдруге спробувати щастя і знову виписала насіння дерева-томата, вже в іншої фірми з Волині. Насіння отримала пізно (в квітні). В результаті отримала високорослі помідори з дрібними і несмачними плодами, причому різносортні. Загалом, повне розчарування. Випадково в одній з телепередач дізналася, що дерево-томат росте в Японії і досягає висоти в 3 м!

Прошу просвітити мене щодо дерева-томата і
по можливості проаналізувати мої помилки.
Т. І. БОГИНЯ

с. Юрківка,
Оріхівський р-н
Запорізької обл.

На жаль, багато нечистих на руку ділків вміють робити дуже привабливу рекламу. Тим самим обманюючи довірливих покупців і видаючи звичайні, часто навіть несортові рослини за якісь нововведення селекції. У хід йдуть найрізноманітніші хитрощі і епітети, від деревовидних томатів і дерево-малини, до виткої, подібно ліанам, полуниці.

А в реалії у садівників потім виростають просто звичайні: полуниця (в кращому випадку ремонтантна садова суниця, яка може давати невеликий урожай на вусах), малина (штамбові сорти малини, які не вимагають підв’язки, їх і називають деревоподібною малиною) або високорослі помідори, як у випадку з нашим читачем.

І ви, дійсно, праві – в Японії можна виростити томати висотою 3 м і навіть більше. Але зазвичай це роблять в тепличних умовах з інтенсивним живленням і доглядом, щоб рослини не загинули передчасно від хвороб, як це відбувається у нас у відкритому ґрунті. Адже томати за своєю природою – багаторічні рослини і при хороших умовах в теплому кліматі можуть рости кілька років, виростаючи дуже великими. А у нас же їх якщо не хвороби знищать ще в кінці літа, так заморозки.

Правда, для багаторічного вирощування високих кущів годяться здебільшого дрібноплідні сорти, які ближче до диких форм і не втратили здатність довгостроково вегетувати без обмеження росту. Наприклад, дуже часто насінницькі компанії рекомендують для цих цілей дві форми томатів з округлими і сливовидними плодами під назвою Спрут. Але не гірше з цим завданням впораються всім відомий Де Барао і багато дрібноплідних сортів чері.

Інші ж, особливо більш великоплідні високорослі сорти, які на грядках переростають шпалеру висотою в 
2 м, тривало рости у висоту все одно не стануть. В ході селекції їх вже пристосували після віддачі кількох ярусів врожаю нарощувати внизу куща пасинки, а потім і зовсім вони починають поступово відмирати. Тому у висоту такі сорти необмежено рости не будуть.

На запитання читачів відповідав
Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог, агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ