Що з чим посадити, щоб усім було добре?

Что с чем посадить, чтобы всем было хорошо?
Реклама

Читати російською мовою

У природі мирно співіснує маса рослин. Різнотрав’я буває таким рясним, що дивуєшся, як такі різні культури уживаються одна з одною, переплітаючись корінням і обіймаючись стеблами. А секрет простий: поруч ростуть тільки ті, що взаємно доповнюють одна одну. Одні рослини виділяють речовини, що живлять корені других, інші своїм запахом відлякує шкідників своїх сусідів. Якщо знати, хто з ким дружить, а хто кого на дух не переносить, можна з розумом спланувати свої посадки в саду і на городі до обопільної радості всіх посаджених рослин.

Спочатку розподіліть ділянку під основні культури. Простежте, щоб вони не сусідили з ворогами. Потім підберіть сусідів всередині кожної грядки, орієнтуючись на переваги основної культури. А ми в поданому нижче матеріалі розповімо, хто кого любить, і хто що отримує від сусідів.

У виборі партнерів для овочевих культур можна керуватися простим правилом: садити поруч рослини з глибокозалягаючим корінням і з поверхневим. У пошуках води і поживних речовин вони не конкурують одна з одною і тому нормально уживаються.

Наступний момент стосується культур з різним ростом: високі можуть стати захистом від палючого сонця для маленьких.

Добре сусідять між собою ранньо- і пізньостиглі культури. Перші притіняють другі, поки ті підростають, а потім ранньостиглі культури прибираються, звільняючи місце для своїх пізньостиглих сусідів.

Є і рослини, що виконують роль санітарів і відлякують шкідників, вони доречні практично по всьому городу. Це календула, чорнобривці, листова гірчиця і настурція.

Потрібно враховувати і те, що деякі культури потребують запилення комахами, і залучати запилювачів запахом посаджених поруч трав. В якості ілюстрації можна навести приклад посіву фацелії серед огірків.

Ще одна порада: не залишайте ґрунт голим. Той же баштан, поки він не заповниться основною культурою, можна використовувати в якості цибулевої грядки. Після прибирання його місце займуть батоги кавунів, динь, гарбуза.

А тепер детальніше про всі.

Кущова квасоля не дуже подобається колорадським жукам, і вони намагаються триматися подалі від місць, де вона росте. Тому оточуйте кущовою квасолею грядки з баклажанами і картоплею.

Рядки гороху добре перемежовувати рядами моркви, редиски, петрушки, качанового салату. Не входять в число друзів гороху цибуля, часник і помідори.

А ось ще непогана трійця: огірки, боби і базилік. Масові посадки бобів насичують ґрунт азотом, який необхідний для росту огірків. А базилік злякає бобову зернівку і дасть зібрати неушкодженим урожай бобових. І на противагу: поруч з цибулею і часником боби садити не слід, тому що це сусідство погано позначиться на цих культурах.

Якщо у вас невелика ділянка, і ви цінуєте кожну п’ядь землі, то можете посадити в міжряддях винограду кукурудзу, картоплю, квасолю, редиску, жито – вони стимулюють ріст лози. Слід знати, що виноград не любить ячмінь, цибулю, сою, але головною його неприязню є капуста.

Хрін не пускає до картоплі багатьох збудників хвороб, та й сам почуває себе вільно на картопляному полі.

Тепер поговоримо про капусту. Якщо поруч з нею посадити селеру, то захист від земляних блішок буде гарантований. Так само діють і всі види салату. Непогано спрацьовує і посаджений в капусті кріп: по-перше, його запах відлякує гусениць і попелицю, а по-друге, помічено, що кріп позитивно впливає на смак капусти. Щоб відвернути капустяних метеликів від запаху улюбленої ними капусти, можна посадити навколо капустяної грядки і всередині її трави, що сильно пахнуть: чебрець, м’яту, шавлію, гісоп, ромашку та інші. Гусениць совки відлякає зростаюча серед капусти цибулю-порей. А ось сусідства петрушки капуста не любить і гірше росте поруч з нею.

Зате петрушки потребує полуниця, щоб врятуватися від слимаків. Також в міжряддях полуниці вітаються часник, цибуля, салат, буряк.

Чудовий і взаємовигідний тандем виходить з кукурудзи і огірків. Огірки стимулюють зростання красуні, а самі отримують природну опору для своїх батогів і захист від палючого сонця. Ще кукурудза любить кущову квасолю: вона отримує від цього сусідства необхідний для росту азот. Помідори і рання картопля також подобаються кукурудзі. А ось буряк потрібно сіяти подалі від неї.

Між кукурудзою прекрасно себе почуває гарбуз, рятуючись в тіні високої сусідки від сонця. А гарбуз закриває своїм листям весь простір, не даючи рости бур’янам. Гарбуз, до речі, є єдиною культурою, яку допустить до себе соняшник.

Класика жанру: чергування рядів моркви і цибулі. Морква захищає цибулю від цибулевої мухи, а цибуля відлякує морквяну муху. Ще однією перевагою цього сусідства є заповнення міжрядь моркви цибулею і звільнення від неї в липні. Завдяки цьому морквина має куди рости до пізньої осені. Запам’ятовуємо: морква не переносить сусідство кропу.

Для огірків приємними супутниками будуть посаджені поруч горох, квасоля, буряк, капуста, часник, цибуля.

Якщо ви почекаєте і посієте редиску, коли в сусідніх рядах вже піде в ріст салат, то цим убезпечите її від земляної блішки. Та й тінь від салату допоможе редисці швидше вирости. Так само діє і кущова квасоля. Помічено, що від сусідства листового салату редиска на смак стає ніжніше, а ось крес-салат робить редиску більш гострою.

Є дослідження, які доводять, що корені буряка під час росту виділяють антибіотики, і це позбавляє сусідні посадки моркви від хвороб.

Помідори вважаються найбільшими городніми егоїстами, тому найкраще робити їх посадки окремими без домішок інших культур. По периметру рекомендується посадити капусту, моркву, буряк, кущову квасолю.

Якщо говорити про квасолю, то її сусідство любить більшість культур. Виняток становлять горох, цибуля і часник.

Є культури, які не мають ворогів і приятелюють практично з усіма на городі: це шпинат і соя.

У справі грамотного підбору сусідів потрібно включати розум і розуміти, як хто буде розвиватися в конкретному сусідстві. Наприклад, якщо посадити селеру поруч з пізньою капустою, то спочатку справа в обох піде пречудесно, а потім листя капусти перекриє світло для селери і та просто зачахне. Зовсім інша справа буде, якщо замість пізньої використовувати ранню капусту. Після її прибирання селера буде просто розкошувати, відчувши свободу.

В саду непогано б висадити пряні рослини: аніс, базилік, коріандр, мелісу, чебрець, естрагон. Цим ви вб’єте двох зайців. На запах ароматних трав будуть злітатися комахи-запилювачі, що збільшить урожай. Фітонциди, що одночасно виділяються цими рослинами, вбивають бактерії і гнітюче діють на грибки.

Рятівником для яблунь є і пижмо. Буквально кілька його кущиків під деревом в рази зменшить кількість попелиці та яблуневої плодожерки. Можна, до речі, піти й іншим шляхом: з літа насушити побільше суцвіть пижма, а на наступний сезон час від часу опудрювати отриманим з них порошком дерева.

Поруч з грушами і яблунями вирощуйте високорослі помідори: вони позбавлять дерева від парші. У пристовбурних колах молодих яблуньок і груш посадіть шніт-цибулю: вона теж уберігає від парші і лякає свердлильників. А фенхель захистить дерева від гусениць.

Якщо під сливою буде рости біла конюшина, вона приверне турунів (жужелиць), які, в свою чергу, знищать найнебезпечнішого шкідника – сливового довгоносика.

Під персиком дозвольте суниці вкрити собою весь ґрунт, тоді можна буде не боятися нападу східної плодожерки. Поруч з персиками, черешнею і вишнею підсівайте алліум – це збільшить запилюваність квіток і відлякає свердлильників.

Прекрасне добросусідство у яблуні і малини, особливо якщо остання буде торкатися гілок сусідки. Це позбавить малину від сірої гнилі, а яблуню від парші. Яблуні малина допомагає і тим, що є азотофіксатором і насичує ґрунт киснем.

Поруч зі сливою спокійно садіть барбарис і жимолость – вони не нашкодять один одному.

Глід буде добре себе почувати близько черешні або вишні, тільки не під самою кроною, а в декількох метрах від неї. Пам’ятайте, що глід і яблуня мають спільних шкідників і збудників хвороб, тому краще посадити їх в різних кінцях саду. Також краще розділити сад сливовий і вишневий, а груші і яблуні не садити поруч з вишнею і черешнею.

Кизил із задоволенням прийме сусідство горіха або абрикоса.

Не пошкодуйте цибулі і посадіть її під зиму під кущі смородини. Навесні ви порадієте здоровим брунькам, не ураженим бруньковим кліщем.

А ось картоплі не місце поруч з малиною, вишнею і яблунею. Це погано позначиться на всіх.

Хрін може виявитися захисником для багатьох дерев, тому прикопайте його в різних місцях саду.

Міжряддя винограду можете прикрасити геранню і ірисами. З великих сусідів виноград визнає грушу, актинідію і лимонник китайський.

Давно відомо, що волоський горіх не пустить нікого під свою крону, настільки сильно діють його фітонциди на оточуючих. Змиріться з цим і зробіть під горіхом майданчик для відпочинку або ігор дітей.

Тепер перейдемо в квітник. Багато хто стверджує, що петрушка відлякує попелицю від троянд і хризантем. Мурахи теж втечуть від запаху петрушки. Тільки потрібно розуміти, що троянди і хризантеми потребують обприскування й від інших шкідників, яке зачепить і петрушку, тому зрізати її в цей час не вийде. У розарії обов’язково знайдіть місце і для календули. Тоді нематод на трояндах не буде точно. Від нематод рятує і спаржа. Троянди прихильно ставляться і до ірисів.

Прекрасним помічником в боротьбі з різноманітними шкідниками квітів є часник. Садіть його між трояндами, айстрами, гладіолусами, гвоздиками – і вони не захворіють борошнистою росою, чорною ніжкою, сірою гниллю, чорною плямистістю і фузаріозом.

Шкідники не сядуть на гладіолуси і троянди, якщо почують запах чорнобривців чи нагідок. По закінченні сезону по можливості подрібніть чорнобривці й нагідки разом з корінням і прикопайте: ґрунт отримає одночасно і харчування, і захист від хвороб.

Добре приймають один одного троянди, клематіси і лілії.

Місце айстр – серед настурції, що розповзлася. Вона запобіжить захворюванню фузаріозом і заодно не дасть рости бур’янам.

Сподіваємося, що отримана інформація допоможе вам зробити сад і город здоровіше і поменше вдаватися до допомоги хімії.

Лариса ПРОКОПЕНКО, садівник.
Спеціально для тижневика «Хазяїн».

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ