Який жук троянді не товариш

Какой жук розе не товарищ
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Бронзівка золотиста
  2. Златка вузькотіла
  3. Травневий жук (хрущ)
  4. Хрущики японські
  5. Довгоносики розанні

На кущах троянд можна часто побачити відпочиваючого жука. Але невинна, на перший погляд, комаха може виявитися небезпечним шкідником. Давайте розберемося, коли потрібно бити тривогу і терміново рятувати рослину.

Бронзівка золотиста

Серйозний ворог троянди – бронзівка золотиста: великий блискучий зелений жук з мідно-золотистим відтінком. Гризе бутони і квітки, особливо любить жовті та білі троянди. Бронзівки активні з травня по серпень.

Боротися з ними досить складно, в основному застосовують механічні способи. Наприклад, такий: в лійку наливаємо трохи води, підносимо широкою шийкою до бутона, на якому сидить комаха, швидким рухом струшуємо в лійку жука, він падає, намокає і не може злетіти.

Струшувати на розкладені під кущем газети і потім знищувати не виходить, так як бронзівки досить рухливі і не чекатимуть, коли їх переловлять. Деякі квітникарі застосовують для боротьби з бронзівками приманки.

У пластиковій пляшці, ближче до горлечка, вирізують отвір діаметром 10 см, всередину наливають вино, пиво або варення, що забродило, і ставлять приманку під кожен кущ троянд. Раз на добу приманку з трупами комах слід прибирати, мити і заповнювати новою порцією «частування».

Таким же чином можна боротися і з хрущиком садовим, який об’їдає пелюстки і тичинки троянд, через що розвиваються однобокі квітки.

Златка вузькотіла

Златка вузькотіла – довгасті жуки довжиною до 6 мм. Вони бувають зеленувато-бронзового, чорно-бронзового або мідно-червоного кольору. Жуки проникають в пагони троянд, над їх ходами утворюється сильне потовщення, пагін може навіть зламатися. Потім уражені пагони повністю всихають, так може загинути вся рослина.

Виявлені заражені пагони слід негайно вирізати і спалювати. Златка вузькотіла полюбляє селитися на декоративній шипшині (Rosa hugonis), а також на інших видових трояндах. Сучасні сорти троянд стійкі до цього шкідника.

Травневий жук (хрущ)

Цей великий коричневий жук виїдає в травні-червні на листі троянд кола неправильної форми. Жуків збирають вручну і знищують. При сильних «навалах» рослини обробляють контактними інсектицидами.

Не менш шкідливі і личинки травневого жука, які під’їдають молоде коріння, що послаблює рослину і навіть може привести до її загибелі. Личинок знищують при глибокому перекопуванні ґрунту.

Хрущики японські

Хрущики японські (зеленувато-коричневі з металевим блиском жуки) – 
досить новий для України шкідник, зовні схожий на хруща. Він активний з початку липня до початку вересня, дуже небезпечний. Жуки гризуть квіти, бутони і листя троянд. Зазвичай хрущики полюбляють запашні квітки білого і світлого забарвлення.

Основний метод боротьби зі шкідником – збір хрущиків вручну. Збирати японських хрущиків можна в будь-який час дня, проте найкраще – на світанку і в сутінки, коли вони знаходяться в стані спокою, або після дощу, коли комахи обважніють від вологи.

Потрібна мисочка з мильною водою, куди зручно класти жуків. У боротьбі з хрущиком застосовують механічні пастки, які продаються в садових центрах. У сезон активності хрущиків особливо перспективні екземпляри троянд рекомендується захищати, закриваючи бутони і квітки ковпачками з тонкого матеріалу.

Довгоносики розанні

Розанні довгоносики – це дрібні жучки, які обгризають листя і пагони троянд, прогризають глибокі отвори в бутонах, в результаті чого вони не розпускаються, іноді можуть пошкодити і верхівкові пагони рослини. Троянда, швидше за все, не загине, але втратить свою декоративність.

Основний метод боротьби – ручний збір шкідника і обривання уражених бутонів. Якщо жуків дуже багато, можна обробити рослини будь-яким контактним інсектицидом. Хороші результати дає обприскування куща біологічним препаратом Фітоверм.

У боротьбі з довгоносиком можна застосувати і народні методи: розчин гірчичного порошку (10-12 г порошку на 10 л теплої води); мильний розчин (40 г господарського мила на 
10 л води).

Єлизавета МАРТОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ