Як помідори врятувати від фітофтори

Как спасти помидоры от фитофторы
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Підживлюємо правильно
  2. Профілактика грибкових інфекцій
  3. Коли захворювання виявлено

З фітофторозом на помідорах стикався кожен городник. Це захворювання може знищити значну частину або навіть весь урожай. Але якщо почати боротьбу з ним своєчасно, можна зупинити розвиток підступної недуги.

Фітофтороз, або фітофтора – грибкове захворювання, яке найчастіше уражає помідори в другій половині літа. Також воно може розвинутися на картоплі, баклажанах і перці.

Розпізнати захворювання можна за безформними рудими плямами на листочках і стеблах рослин. Схожі пошкодження з’являються на плодах. Овочі починають темніти, потім загнивають.

Сприятливою умовою для фітофторозу є підвищена вологість. Сприяють розвитку захворювання – 
загущеність рослин, близькість картоплі, яка зазвичай хворіє першою, надлишок у ґрунті азоту або вапна, а також – нестача таких мікроелементів, як калій, йод, марганець, мідь.

У другій половині літа полив томатів слід припинити. Рекомендується обірвати нижні листочки, а на великих кущах і нижні пагони. Це потрібно не тільки для того, щоб не «годувати» зайву зелень, але і зменшити загущеність рослин. Кущі, які отримують краще провітрювання і освітлення, менше схильні до грибкових захворювань.

Підживлюємо правильно

Під час формування плодів підживлювати томати можна препаратами, які не містять азоту. Перевагу треба віддати фосфорно-калійним добривам. Наприклад, можна підживити помідори суперфосфатом (1 ст. ложка на 10 л води), Нітрофоскою (5 г на 1 л води), сульфатом калію (1 ст. л. на 10 л води). Можна насипати препарати в сухому вигляді під кущі, дотримуючись інструкції. Перевищувати зазначені дозування небажано. Це може призвести до погіршення якості врожаю.

Добре для профілактики грибкових інфекцій використовувати гумат калію. Його застосовують для прикореневого і листового підживлення відповідно до інструкції (є кілька різновидів добрива).

Благотворним для профілактики фітофторозу є підживлення томатів настоєм деревної золи – 2-3 склянки золи розмішати в відрі води, настояти тиждень. Використовувати – 1 л під кущ.

Оберігає помідори від грибкових інфекцій і підживлення йодом – 1-2 краплі аптечного йоду на відро теплої води. Поливати – 1 л під великий кущ, 0,5 л – під низькорослий.

Профілактика грибкових інфекцій

Для профілактики фітофтори існує багато народних засобів. Добре допомагає такий склад: на 1 л теплої води 1 склянка знежиреного молока і 5 крапель аптечного йоду. Рясно обприскати кожен кущ.

Для знищення спор грибків можна використовувати «йодне молоко» – у 1 л теплого молока розвести 15 крапель йоду, додати 4 л води. Полити землю навколо рослин. На ряд томатів завдовжки близько 10 м знадобиться 2-2, 5 л розчину.

Багато городників використовують для профілактики фітофтори молочну сироватку. Підходить тільки домашня. До 1 л сироватки треба додати 3 л відстояної води і жменю натертого господарського мила (можна використовувати рідке). Добре розмішати і обприскати кущі.

Можна застосувати 10%-вий розчин солі на 10 л води 1 кг солі. Розчинити і обприскати кущі. Сіль утворює захисну плівку на листочках, яка не дозволяє грибкам поширюватися.

Спецвыпуск "Томаты. Из месяца в месяц"

Коли захворювання виявлено

Якщо на рослинах з’явилися характерні ознаки фітофторозу, потрібно відразу ж почати боротьбу з ним. Перш за все слід видалити уражені листочки і пагони. Їх краще спалити далеко від ділянки. Потім томати треба обробити. Якщо поруч росте картопля – її теж. Іноді обприскати картоплю потрібно навіть раніше, ніж помідори, так як грибкова інфекція зазвичай вражає її першою.

Досить добре допомагає від фітофтори розчин Фурациліну. Для його приготування потрібно подрібнити 10 таблеток, потім розчинити їх у 
10 л води.

Можна використовувати біологічні пестициди. Наприклад, Фітоспорин (2 ч. ложки на 10 л води). Препарат містить живі бактерії, які знищують патогенні мікроорганізми. Щоб бактерії активізувалися, бажано перед обробкою потримати розчин на сонці 2-3 години. Обприскувати треба всі частини рослини. Рекомендується робити це кожні 10 днів і після кожного дощу. Засіб абсолютно безпечний. Плоди можна використовувати відразу після обробки, тільки добре їх помивши.

Деякі городники використовують препарат Трихопол. Засіб призначений для лікування грибкових і бактеріальних інфекцій у людей. Але він успішно справляється з подібними проблемами і у представників флори. Потрібно розвести 2 таблетки в 1 л води і обприскати рослини. Таку обробку рекомендується проводити кожні 10 днів і після опадів. Засіб не всмоктується і легко змивається.

Існують досить ефективні народні засоби від фітофторозу. Наприклад, оцтова вода. Для приготування розчину треба у відрі води розвести 0,5 склянки 9%-вого оцту. Оцтову воду можна чергувати з іншими засобами. Наприклад, з часниковим настоєм – 1,5 склянки подрібненого часнику і його стрілок залити 10 л води, настояти добу, процідити і рясно обприскати кущі.

Деякі борються з фітофторозом за допомогою гарячої води. Але робити це потрібно обережно, щоб не обпекти рослини. Як відомо, спори грибків гинуть при температурі вище 30°С. Тому злегка остиглим окропом можна поливати рослини з лійки, піднімаючи її вище.

Ефективний засіб від фітофтори – розчин марганцівки. Для його приготування потрібно розвести 1 г перманганату калію в 10 л води. Обприскати рослини і землю навколо них.

Один з найпопулярніших засобів від фітофторозу – мідний купорос. Потрібно розвести 1 ст. ложку порошку в 10 л води, додати трохи рідкого мила. Після його використання бажано 2-3 дні плоди не вживати. Препарат несумісний з фосфоровмісними засобами.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ