Пасовищна тетанія у корови

Пастбищная тетания у коровы
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Дивацтва поведінки або хвороба?
  2. Головна причина – дефіцит магнію
  3. Фактори, що сприяють розвитку тетанії
  4. Профілактика при зміні раціону
  5. Кухонна сіль для правильного обміну речовин
  6. Лікування тетанії

Пасовищна тетанія досить часто зустрічається у корів, особливо у високопродуктивних. Вона зазвичай розвивається в перші два тижні після вигону корів на пасовище або після зміни пасовища, тобто, якщо корову перегнали пастися на краще місце, де більш соковита і поживна трава.

Дивацтва поведінки або хвороба?

Тетанію можна запідозрити, якщо у корови знизився апетит. І веде вона себе якось дивно, стає полохливою і легко збудливою, відокремлюється від стада, часто лягає, їй важко вставати, корова довго дивиться в одну точку, ходить невпевнено, хода стає напруженою, тварина часто спотикається. Іноді чути, як тварина стогне. А найголовніше – значно падає молочна продуктивність.

Якщо вчасно не вжити заходів, стан корови може погіршитися і тварина загине.

Головна причина – дефіцит магнію

Вважається, що пасовищна тетанія виникає виключно при різкому переході від стійлового утримування до випасу на пасовищах. Але не варто забувати, що це захворювання підстерігає корів і в кінці літа і восени при згодовуванні низькоякісної соломи або бурякової гички, тобто кормів, які дуже бідні на магній.

Важливо пам’ятати, що причина захворювання – дефіцит магнію, а виникає (або загострюється) він найчастіше саме при різкій зміні раціону.

Особливо схильні до тетанії лактуючі (дійні) корови, адже їм магній потрібен в особливо великих кількостях.

Слід зазначити, що соковита молода трава росте настільки швидко, що в ній просто не встигає накопичитися досить магнію і кальцію, але при цьому в ній міститься надмірна кількість калію і азоту. А якщо в ґрунт ще й вносилися калійні добрива, то концентрація калію в траві взагалі досягає критичних значень. Такий високий вміст калію і азоту призводить до різкого дефіциту магнію і виникнення пасовищної тетанії. Крім того, соковита зелена трава містить дуже багато протеїну, і зокрема амідів, які швидко розщеплюються в рубці, що веде до утворення надлишкової кількості аміаку.

Це призводить до порушення роботи рубця, збільшення його лужності та зниженого засвоєння магнію, що ще більше посилює проблему нестачі цього елемента. Тобто корова вже не може нормально засвоїти навіть той магній, який надходить їй з кормом.

Фактори, що сприяють розвитку тетанії

Збільшує ризик виникнення пасовищної тетанії і холодна дощова погода, при настанні якої трави припиняють ріст і починають накопичувати в своїх тканинах воду. При цьому концентрація магнію в кормі істотно падає. Крім того, низькі температури знижують активність механізмів, що регулюють баланс магнію в організмі корови і всмоктування його в тонкому відділі її кишечника.

Особливо гостро проявляється пасовищна тетанія, якщо корова в зимовий період вживала корми з низьким вмістом магнію, наприклад солому, грубе злакове сіно, кукурудзяні стебла. Такий бідний зимовий раціон ще більш посилює наслідки кормового стресу, який отримує корова, коли її виганяють на пасовище, і робота її рубця ще повною мірою не перебудувалася.

Ще одним фактором, що сприяє розвитку критичного дефіциту магнію у корови, є нестача кухонної солі в раціоні.

Профілактика при зміні раціону

Щоб уникнути випадків захворювання пасовищною тетанією, необхідно забезпечити корові поступовий перехід з зимового раціону на літній протягом 8-10 днів. Для цього в перші п’ять днів обсяг зимової годівлі зберігають, але перерозподіляють його на ранкове і вечірнє годування, якщо корову годували взимку три рази.

Вдень корову пасуть, починаючи з 2 годин на добу і збільшуючи до п’ятого дня тривалість випасу до 6 годин. Далі за 3-5 днів зимове годування поступово скорочують в два рази і проводять його тільки ввечері, щоб корова могла все це за ніч з’їсти.

Зазвичай перехідний період триває 12-14 днів, але при холодній і дощовій погоді корову і далі слід підгодовувати соломою або сіном. У дощову погоду тривалість випасу скорочують до 3-5 годин.

Кухонна сіль для правильного обміну речовин

Також в раціоні завжди повинна бути кухонна сіль. Необхідно, щоб корова постійно мала доступ (і при стійловому утриманні, і на випасі) до солі-лизунця, але це не завжди повністю задовольняє потребу тварини. Тому рекомендується щодня додавати в корми кухонну сіль, кількість якої залежить від маси і продуктивності корови, часу року, виду корму, якості води та інших параметрів.

Лікування тетанії

Якщо ж захворювання все-таки виникло, тварин переводять на стійлове утримання, внутрішньовенно вводять 100-150 мл розчину магнію сульфату 10%-вого. Зазвичай його вводять з 200 мл 25%-вого розчину глюкози. Також вводиться 150-200 мл 10%-вого розчину кальцію хлориду. Повторно магнію сульфат з глюкозою вводять не раніше ніж через 3-4 години.

Замість магнію сульфату і кальцію хлориду для введення внутрішньовенно можна використовувати водний розчин магнію хлориду і кальцію хлориду. У 250 мл води розводять по 15 г магнію хлориду і кальцію хлориду. При рецидиві вводять кальцію глюконат.

Ефективні при лікуванні тетанії і комплексні препарати: Кальтрим, Кальфосет, Фосфосан, Кальфостим.

Поки корова не видужає, з її раціону повністю видаляють всі соковиті зелені корми, а замість них корові дають солому, коренеплоди, силос, сінаж, сіно бобових.

Оксана ДЕВ’ЯТКО.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ