І знову про фітофтору

И снова о фитофторе
Реклама

Читати російською мовою

Фітофтороз – захворювання, в народі іменоване фітофторою, викликається найпростішими грибками, міцелій яких руйнує рослини. Ця грибкова інфекція поширена вже, мабуть, по всьому світу. Напевно, немає жодного садівника-квітникаря-овочівника, хто б не стикався з руйнівною дією фітофторозу.

А розносимо інфекцію часто ми самі. Згадайте гори томатної або картопляної гички, викинуті куди-небудь подалі від своєї ділянки, наприклад, в яр, туди ж цілими відрами висипаються почорнілі за одну ніч помідори. А саме фітофтора і згубила весь вирощений урожай. Грибку адже без різниці, де свої спори вирощувати, на городі чи в яру, а вітру теж все одно, де підхопити і розкидати по окрузі збудника або закинути його в хмарину дощову, яка виллється на землю, і грибок з вдячністю оселиться на здорових рослинах. Ось чому все зібране бадилля потрібно спалювати.

Фітофтороз адже небезпечний тим, що масштаби ураження рослин схожі на епідемію – кущі буріють і загнивають на корені протягом кількох годин. При цьому картина фітофторозу на всіх рослинах однакова: на стеблах і листках з’являються плями бурого (сіро-бурого) кольору, з часом вони покриваються нальотом, схожим на цвіль (це спори грибка, готові до перельоту на інші рослини).

Червень – час початку обробки городів в якості профілактики фітофторозу. Для цього достатньо кожні 10 днів обприскувати всі посадки овочів розчинами біопрепаратів Фітоспорину, Триходерміну, Алірину або мідно-мильною емульсією, яку готують розчиненням у 10 л води 1 ч. ложки (без верху) мідного купоросу і 200 г натертого на крупній тертці господарського мила.

Крім біопрепаратів, у боротьбі з фітофторозом ефективними вважаються сучасні хімічні препарати: Квадріс, Ридоміл Голд, Оксіхом, Акробат МЦ, Татту, Райок, Хом, Скор, Профіт Голд, Ордан, Курзат, Дітан М-45. Використовуючи хімічні препарати, потрібно строго дотримуватися інструкції в частині дозування, кратності обробок і часу очікування для збору врожаю.

До того ж треба мати на увазі, що збудник фітофтори дуже швидко «звикає» до діючої отруюючої речовини, тому треба використовувати препарати з різними складами. Першу обробку проводять у фазі бутонізації, другу – після зав’язування плодів. І далі – раз на місяць, залежно від погоди. Якщо сухо, можна і не обприскувати. Але останнє обприскування, залежно від препарату, потрібно проводити за 20-30 днів до початку збору врожаю.

Спецвыпуск "Томаты. Из месяца в месяц"

Слід зазначити, що крім наших улюблених томатів картопля також уражається фітофторою і в ряді випадків служить індикатором появи фітофтори на ділянці. Є думка, що якщо на ній не з’явиться ознак хвороби, то томати можна не обробляти по третьому разу (виходячи з нашого особистого досвіду, все-таки нерідко швидше і частіше уражаються фітофторозом саме томати. Адже картоплю з другої половини літа ми вже викопуємо, і вона вислизає від хвороби, а томати як раз в цей період хворіють. – Прим. редакції).

Щоб зменшити ймовірність виникнення спалахів захворювання, ще з осені потрібно внести в ґрунт фосфорні і калійні добрива (по інструкції). Весь насіннєвий матеріал, як бульби картоплі, так і насіння перед закладкою на зберігання потрібно протравити в препараті Максим або Фітоспорині.

Навесні, перед висадкою бульб в ґрунт і перед висівом насіння на розсаду, обробку потрібно обов’язково повторити.

З власного досвіду скажу, що постійна обробка посадок Фітоспорином або Триходерміном (вибирати потрібно один препарат), а також укриття грядок по дугах нетканим матеріалом на час літніх похолодань і (або) тривалих дощів знижує спалахи фітофторозу. Такі ж заходи я вживаю і щодо плантації полуниці.

Внесення добрив восени, обробка насіннєвого матеріалу, нещільні посадки (провітрювання і обігрів сонцем), обприскування біопрепаратами і по можливості укриття від дощів вбережуть ваш урожай від цієї всепроникної грибкової зарази.

Ольга РИБЦОВА,
біолог, 
городник із 30-річним стажем.

Піднімемо імунітет томатам

Дуже часто причиною розгулу фітофторозу на помідорних кущах служить поганий імунітет рослин, а не сила грибка фітофтори. Ні для кого не секрет, що перші грибкові захворювання починаються після дозрівання плодів на першій китиці. При цьому нижнє листя на томатних кущах жовтіє і далі вже щосили йде розвиток захворювання.

Щоб уникнути такої неприємності, рослини потрібно підгорнути, що стимулює ріст нових, додаткових корінців. Листя, що почали жовтіти, потрібно видалити, а кущі обприскати препаратом Імуноцитофіт (1 таблетка розчиняється в 2 л води) і провести рідке підживлення повним мінеральним добривом. В цьому випадку рослини самі зможуть протистояти хворобам.

Валентина НИКИФОРЕНКО,
м. Суми.
 Фото з архіву редакції.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ