Чи обривати листя у томатів?

Обрывать ли листья у томатов?
Реклама

Читати російською мовою

Підкажіть, чи потрібно обривати листя у томатів,
щоб вони освітлювалися сонцем?
Микола ГЛУЩЕНКО,
м. Харків.

Обривання листя у томатів частіше застосовується при культурі високорослих сортів в теплицях – як вимушена міра робиться для профілактики грибкових захворювань. При цьому видаляють не все листя поспіль, а тільки нижнє, що контактує з ґрунтом.

При вирощуванні томатів у відкритому ґрунті подібним же чином видаляють нижнє листя у високорослих сортів. Але, на мій погляд, від цієї профілактичної міри у відкритому ґрунті мало користі. Від хвороб в разі їх епіфітотії видалення листя не врятує. Тому не варто нехтувати профілактичними обприскуваннями фунгіцидами, якщо встановлюється затяжна волога погода. Ось це дійсно важливо!

Крім того, видалення листя томатів у відкритому ґрунті може бути навіть шкідливим! При спекотній погоді листя і потужне бадилля перешкоджають сонячним опікам. Тому добре, коли кущі потужні, облиствлені, і виставляти плоди під сонце, прибираючи листя, недоцільно.

Томати відмінно зріють в глибині куща, причому при цьому дозрівають і забарвлюються рівномірно, не мають плям на плодах. Для прикладу наводжу знімок (див. стор. 11) плодів, які зріли на сонці та вкрилися сонячними опіками.

Видалення листя до першої китиці також скорочує площу фотосинтезу та прискорює дозрівання плодів на шкоду їх розміру. Навіть пасинки, що підлягають видаленню при суворому формуванні кущів на шпалері, не тільки тягнуть на себе поживні речовини, але і насичують всю рослину продуктами фотосинтезу. Тому надмірне їх видалення теж не піде на користь.

Варто відзначити, що навіть жовтіюче листя, якщо на ньому немає хвороб, видаляти небажано, оскільки з нього йде відтік дефіцитних мінеральних речовин у рослину. А також відбувається накопичення непотрібних продуктів обміну. Тому опадаюче листя – 
це своєрідна видільна система рослин.

Словом, обрізаючи листя, ми позбавляємо плоди додаткового живлення. Тому треба чітко розуміти, для чого ви це робите і чи виправдане їх видалення як профілактична міра від хвороб (зазвичай це може бути корисно, якщо томати помилково висадили загущено).

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог, агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ