Висадка томатів у відкритий ґрунт

Высадка рассады.
Высадка рассады.
Реклама

Читати російською мовою

Як відомо, помідор – культура теплолюбна. Найбільш сприятлива температура для його росту і розвитку 22-25°С вдень і 15-18°С вночі. Зниження температури призводить до затримки цвітіння, а при 10°С гальмується і ріст самих рослин. Тому висаджувати розсаду у відкритий ґрунт можна, коли встановиться стійка тепла погода з середньодобовою температурою не нижче 13°С і мине загроза весняних заморозків, а земля на глибині 10 см прогріється не менш ніж до 10°С. Для півдня України такий температурний режим, як правило, встановлюється в середині квітня-на початку травня, для північних і північно-західних областей – це середина-кінець травня.

Терміни висадки розсади у відкритий ґрунт залежать не тільки від ґрунтово-кліматичних умов, але і від тривалості періоду вегетаційного розвитку сорту. На півдні України розсаду ранніх томатів висаджують в ґрунт у другій-третій декаді квітня, в лісостепу – 5-15 травня, а на Поліссі – 
10-20 травня.

Для томатів середніх термінів плодоношення відповідно зміщуються і строки посадки в ґрунт: 1-15 травня – 
для південних районів, 10-20 травня – для центральних, 15-25 травня – для північних і північно-західних.

Пізньостиглі томати на півдні висаджують 15-20 травня, в лісостеповій зоні – 20-25 травня, на півночі – на п’ять днів пізніше. Тобто посадку розсади у відкритий ґрунт починають з ранніх гібридів і закінчують пізніми.

Звичайно, при висадці розсади потрібно обов’язково враховувати температурний фактор, тому досить часто реальні терміни посадки можуть зміщуватися на 1-2 тижні в ту або іншу сторону.

«Наприклад, в минулому році висаджували розсаду томатів у відкритий ґрунт десь на 10-14 днів раніше рекомендованого терміну. В цьому році більшу частину розсади томатів висадили в необігрівану теплицю 
18 березня, що на 7-10 днів раніше середньостатистичних строків посадки по нашому регіону», – розповідає фермер-органік з села Клишки Сумської області, голова Клубу органічного землеробства м. Шостка Андрій МАРЧЕНКО.

Так що, якщо ви з якихось причин не встигли вчасно висіяти розсаду або ж зробили це занадто рано, і вона у вас пропала, ще є час її пересіяти. Звичайно, ультраранніх помідорів не дочекаєтеся, а для середньостиглих і особливо пізніх сортів квітень – саме «розсадний» час.

Сортове різноманіття

Які ж сорти томатів вибрати, щоб посіяти розсаду? Сортовому різноманіттю томатів може позаздрити будь-який інший овоч. Щорічно в Державний реєстр сортів рослин, придатних для вирощування в Україні, вносять понад 150 нових сортів і гібридів томатів.

Великим попитом у дачників та городників користуються сорти томатів селекції Інституту овочівництва і баштанництва НААН України (Хазяїн, Іришка, Кременчуцький, Улюблений, Серпневий), Київської дослідної станції НААН України (сливки Аміко, Боян, Іскорка, Ласкавий; великоплідні Атласний, Зорень, Унавське, Флора), Черкаського інституту АПВ НААН України (Дружба, Надія, СХ-1, СХ-2, СХ-3, СХ-4) .

Вагнер Мирабель - высадка.
Вагнер Мірабель – висадка.

Користуються популярністю і сорти народної селекції. Як приклад Андрій Марченко наводить сорти, виведені його земляком Феодосієм Макаровичем Тарасенком, який жив у сусідньому селі. Досі його сорти є в колекціях багатьох розвідників томатів. Ф. М. Тарасенко випробував на своїй ділянці близько 50 сортів високорослих томатів, виробив ряд рекомендацій для успішного культивування цих рослин. Ювілейний Тарасенка, гібрид Тарасенка 2, Комбітомат, Подарунок Поліссю, Легенда та інші сорти Феодосія Макаровича дають високий урожай. Кущі більш ніж двометрової висоти буквально усіяні багатоплідними складними китицями. Кількість квіток на одному кущі досягає трьохсот, а кількість плодів у гроні доходить до трьох десятків. Середня врожайність куща – 20-25 кг.

До переваг сортів відноситься більш тривалий період плодоношення і те, що плоди дозрівають неодночасно. Це дозволяє в місцях, де немає ранніх заморозків, а також при вирощуванні томатів у закритому ґрунті отримувати свіжу продукцію до пізньої осені.

Останнім часом на ринку з’явилося багато насіння зарубіжної селекції. «Якщо ще років десять тому зарубіжні компанії більше орієнтувалися на врожайність, стійкість до хвороб, то в останні роки з’являються гібриди з надзвичайно високими смаковими якостями. Вже кілька років ми сіємо томати Президент – дуже смачний, урожайний гібрид. Деякі плоди на перших китицях досягають ваги 1 кг! Дуже смачні помідори Пінк Унікум.

У відкритому ґрунті мене приємно здивували Тесті і Толстой. Того літа, коли ми їх вперше посадили, майже щодня йшли дощі. Так вийшло, що ми їх не підв’язали, і цілі ліани лежали на землі. Фітофторою вони так і не захворіли, завдяки чому ми зібрали відмінний урожай дуже смачних помідорів. Раджу спробувати», – рекомендує Андрій Марченко.

Олена БЕРЕЗКІНА.
Фото з особистого архіву 
Андрія Марченка.

Спецвыпуск "Томаты. Из месяца в месяц"

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ