Жовтень. Поради для садівників і городників

Октябрь. Советы для садоводов и огородников
Реклама

Читати російською мовою

Жовтень – це золота пора осені та час для завершення садово-городніх клопотів перед початком зими. У жовтні потрібно ретельно підготувати ділянку до нового майбутнього сезону. У цю пору вже починаються перші нічні заморозки, хоча вдень сонце може добре прогрівати землю. Виконувати обробку ділянки потрібно відповідно до своїх кліматичних умов. Також ті ділянки, що розташовані в межах міста або поблизу великих населених пунктів, отримують більше тепла, ніж ті, що розташовані в сільській місцевості та особливо в низинах.

Незважаючи на ці відмінності, є загальний підхід до підведення підсумків городнього сезону. У жовтні продовжують посадку цибулинних рослин, розпочату ще у вересні. Настає пора для посадки тюльпанів, гіацинтів і конвалій. Наприкінці місяця всі клумби після посадок цибулинних мульчують торфом і перегноєм. Товщина шару не більше 6 см. Це утеплення особливо необхідно гіацинтам і ліліям.

До середини місяця (до 15 жовтня) треба викопати із землі посадки жоржин і гладіолусів. Бегонію можна залишити в ґрунті до перших заморозків. Викопувати рослини потрібно в суху погоду. Ці рослини можуть перезимувати при температурі 5°С вище нуля у підвалі, гаражі, на заскленому балконі або горищі.

В середині жовтня можна посіяти в ґрунт насіння однорічних: айстри, волошки, календулу, дзвіночки, мак, матіоли, рудбекії, енотери. Важливо дочекатися для цього стійкої прохолодної погоди, щоб насіння не пішли в ріст напередодні зими, а увійшли в сплячку. А багаторічники залиште зимувати у відкритому ґрунті, попередньо видаливши з них зів’яле листя і укоротив їх стебла. Видалити потрібно тільки уражені хворобами і шкідниками рослини. Рекомендується спалити їх цілком. Можна не зрізати, а навпаки залишити для декоративності і утримання снігу на ділянці такі багаторічники як солідаго, стахис, ехінацея. Потім ґрунт потрібно розпушити і внести під квіти і чагарники осінні добрива.

Особливу увагу приділіть трояндам. Чайно-гібридній троянді та троянді флорибунда укоротите стебла до 50 см вище рівня ґрунту. Молоді і м’які пагони зріжте цілком. У карликових і поліантових троянд видаліть суцвіття і довгі батоги, також видаліть тонкі гілочки, залишивши лише здерев’янілу частину. Всі види троянд на зиму треба підгортати. Штамбові троянди необхідно підкопати, щоб укласти їх на ґрунт горизонтально. Оголені коріння і стебло присипати шаром землі, а потім шаром піщано-торф’яної суміші. Ці роботи проводять наприкінці місяця і в листопаді, при стабільних заморозках. У жовтні заносять з вулиці в приміщення кімнатні рослини. Це треба зробити до настання заморозків, щоб рослини не загинули.

На грядках в жовтні зазвичай нічого вже не залишається, крім гарбуза та іноді кабачків і патисонів. Не поспішайте їх прибирати, залиште до настання стабільних заморозків. Також можна продовжити використовувати грядки для вирощування салату, який витримує 5-градусний мороз. При заморозках потрібно накривати салат, а при потеплінні прибирати покривний матеріал. Залишаються зимувати на грядках деякі сорти цибулі-порею, які мульчують залежно від клімату. У теплих областях в якості мульчі використовують компост, а в північних областях – суміш тирси з торфом.

Під зиму висаджують деякі рослини: цибулю-насіння, моркву, салат, редис, кріп, шпинат. Щоб посіяти насіння, потрібно дочекатися холодну погоду під кінець місяця. Якщо ще очікується тепло, насіння проростуть, а сходи загинуть. Але в мороз висівати вже не можна. Слідкуйте за прогнозом погоди і, коли зрозумієте, що встановилася стійка холодна погода, висівайте насіння в ґрунт. Якщо на поверхні землі утворилася тонка крижана кірка, видаліть її сапкою.

Ті грядки, на яких урожай вже зібраний і висаджувати під зиму нічого на них не планується, перекопайте, залишаючи грудки землі цілими. У цьому особливість осіннього перекопування городу, оскільки великі грудки сильніше промерзають і в них гинуть личинки шкідників. Також грудки землі довше утримують сніг і дозволяють ґрунту краще насититися вологою і отримувати кисень. Навесні ви зможете розбити ці грудки, коли будете готуватися до посадок.

В саду треба до середини жовтня прибрати весь урожай з плодових дерев. Граблями потрібно згребти всі опале плоди і листя, а ґрунт в пристовбурних колах необхідно розпушити. У суху жовтневу погоду можна побілити стовбури дерев для профілактики шкідників. До настання заморозків проводять обрізку сухих гілок і формування крони. Ну і, звичайно ж, це період для посадки нових саджанців дерев і чагарників. У першій половині жовтня висаджують саджанці з відкритою кореневою системою, в другій – із закритою кореневою системою.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ