Мотанка – лялька-оберіг, яка передається з покоління в покоління

Мотанка - кукла-оберег, которая передается из поколения в поколение
Кукла-мотанка
Реклама

Читати російською мовою

Мотанка – це прадавній сакральний оберіг людської душі й долі, символ жіночності та мудрості, пов’язаний з ідеєю родинного єднання, материнства та родючості. Дуже часто лялька-мотанка ставала справжньою сімейною реліквією та передавалася з покоління в покоління.

Моя перша зустріч з такою лялькою відбулася в дитинстві, коли бабуся скрутила її з хустки. Свою першу Берегиню я створила після народження донечки і відтоді моя колекція зросла.

Зазвичай, вперше побачивши ляльку-мотанку, люди звертають увагу на дивну рису – відсутність обличчя. Спершу я теж дивувалася. Лялька здавалася незавершеною. Та згодом дізналася, що риси обличчя навмисне ніколи не промальовувалися в ляльках-оберегах. Згідно вірувань наших пращурів, безлика лялька не зможе стати чиїмсь двійником, а отже – ніколи не принесе шкоди людині. Також, мотанка не має власного імені.

Кукла-мотанка (собственный архив)
Лялька-мотанка (власний архів)

Кожен елемент одягу ляльки несе в собі символічне значення: спідниця символізує землю, сорочка – три часи: минулий, теперішній та майбутній, а хустка або стрічка – зв’язок із небом.

Справжня мотанка виготовляється тільки за допомогою намотування, а для кріплення частин використовують прості нитки (без голки!), якими просто обмотують деталі та фіксують їх вузликами. Загалом, створення такої ляльки може перетворитися на захопливе заняття, що ідеально підходить для зимових, тихих вечорів. Діти від такої роботи просто в захваті!

Схема мотанки Неразлучники
Схема мотанки Нерозлучники

Створюючи ляльку, слід пам’ятати, що нитку мотають за Сонцем (за годинниковою стрілкою), тобто спрямовують енергію у русло росту і розвитку. Всю роботу виконують в доброму настрої та зі світлими думками. На кожен зав’язаний вузлик наговорюють побажання: «на здоров’я», «на добробут», «на мир та злагоду». Також, можна начитувати молитву. Підчас обрізання зайвих ниточок говорять заговір: «Нитку відрізаю – все лихе, недобре від себе відтинаю, коли нитка перегниє, все лихе, недобре у землю піде». Ці шматочки нитки закопують у місці, де не ходять люди.

Найважливіший етап – намотування хреста, символу Сонця, на обличчі ляльки. Нитки обирають із значення кольорів:

  • жовтий – колір сонця, пшениці, землі, фізичного світу;
  • золотий – колір Божої любові;
  • зелений – колір здоров’я та багатства;
  • червоний – колір життя, вогню, кохання;
  • синій – колір творчості та саморозвитку;
  • фіолетовий – колір мудрості.

Я була здивована, коли дізналася, наскільки багате видове розмаїття ляльок-мотанок.

Кукла-мотанка Десятиручка
Лялька-мотанка Десятиручка

Десятиручка відповідає своїй назві – це мотанка-помічниця з десятьма ручками. Її виготовляли на свято Покрови (14 жовтня), коли закінчувались польові роботи і починались хатні клопоти. Таку мотанку-помічницю можна поставити на будь-якому робочому місці.

Травниця – мотанка-захисниця від злих духів, хвороб та добра забавка для дітей. Її наповнюють запашними (найчастіше лікарськими або заспокійливими) травами, які необхідно змінювати кожні два роки. Цю ляльку ставлять в кімнаті або підвішують над ліжечком малюка. Для міцного та спокійного сну ляльку наповнюють шишками хмелю, сушеною мелісою та лавандою.

Зернівка отримала свою назву завдяки наповненню зерном. Її створювали після жнив, зі свіжого врожаю, і ставили на покуті. Ця мотанка уособлює в собі добробут, а тому має кругленьку і повненьку фігуру. Зернівка нашим предкам була незамінною помічницею в часи скрути. Адже господиня завжди могла взяти з неї зерна на приготування їжі. До речі, саме зерно з цієї мотанки раніше використовувалося для першого посіву. Пам’ятайте, для створення такої мотанки береться лише «живе» зерно, що може прорости.

Берегиня – це однин з найдавніших образів в українській народній культурі, символ життя і родючості, материнської любові. Берегиня обов’язково має очіпок або велику хустку. У середину ляльки, для збереження домашнього тепла та грошового достатку, вкладають монети, зерно, вовну.

Мотанка Неразлучники (свадебная кукла)
Мотанка Нерозлучники 
(весільна лялька)

Нерозлучники – символ нерозривного, щасливого подружнього життя. Особливістю цих ляльок є спільна рука для молодої і молодого. Таких «молодят» обов’язково садили перед молодими, коли вони їхали по селу, а до ляльок робили почет з боярами та дружками. Ця традиція збереглася й понині.

Немовля – лялька-мотанка, що виконана у вигляді немовляти в пелюшках. Її укладали в ліжечко поряд з дитиною для охорони її сну та здоров’я.

Наречена – мотанка, яка захищає дівчат від пристріту і підтримує їх в моменти переживань. Така лялька покликана допомогти знайти найкращого нареченого. Створюється в пишному вбранні, з багатьма прикрасами, що символізують придане нареченої. На голові ця лялька має вінок.

Козачок – лялька, якою бавились хлопчики, навчаючись любити своє коріння та виконувати роль оборонців.

Соломяні мотанки зазвичай використовували у ритуально-культових обрядах.

Вірити чи не вірити у дієвість таких оберегів – справа ваша. Але є один не заперечний факт, який стосується ляльок-мотанок – вони незвичайні, колоритні і здатні додати затишку вашій оселі. Від себе, хочу додати, що створення ляльки мотанки – це надзвичайно цікавий, незабутній досвід. Я дуже люблю прикрашати ляльок рясними разочками намиста, стрічками та квітами сухоцвітів. Гарна, пишна, яскрава лялька-оберіг може стати чудовим подарунком вашим рідним та друзям.

Світлана КУЛИК.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ