Як захистити сад від зайців і гризунів

Как уберечь сад от зайцев и грызунов
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Все починається з порядку
  2. Сітка проти зайців
  3. Народні способизахисту
  4. Шум і запах на сторожі насаджень

З приходом холоду активізуються такі шкідники садових культур, як зайці, миші, водяні нутрії. Вони здатні не тільки пошкодити дерево, але і повністю знищити його. Особливо шкодять зайці, які люблять об’їдати кору навколо стовбура. При цьому порушується рух поживних речовин, і дерево гине. Єдиний спосіб врятувати рослину – щеплення містком. Якщо процедура виявиться не успішною, з деревцем доведеться попрощатися.

Точно так же вухаті обгризають скелетні гілки. Можуть повністю перегризти тонкі. Зайці, піднявшись на задніх лапах, з легкістю досягають висоти до 1 м. Особливо до смаку їм яблуні, абрикоси і груші, можуть поласувати сливами і вишнями. Шкідники не становлять небезпеки тільки для старих дерев із загрубілою корою.

Не особливо відстають від зайців миші та щури. Вони знищують коріння, а також об’їдають кору. Зазвичай гризуть кору з одного боку, але великі ділянки. Можуть пройтися і по колу. Смакові пристрасті у цих гризунів найрізноманітніші.

Садам, розташованим біля водойм, чимало шкоди завдають нутрії. Тварини активно під’їдають коріння і ласують корою дерев.

Все починається з порядку

Миші зазвичай створюють гнізда в насипах листя та інших органічних відходів. Навіть мульчуючий матеріал може стати вирішенням їх житлових питань. Тому сад необхідно добре зачистити, прибравши все сміття. Землю рекомендується перекопати. Так можна зруйнувати земляні притулки гризунів. Заодно внести добрива під садові культури.

Укриття на квітах та інших рослинах бажано обкласти ялиновим гіллям або дрібною сіткою.

Після збирання, якщо дозволяє погода, можна посадити в осінньому саду цибулини імператорського рябчика. Дрібні гризуни дуже не люблять запах цієї вишуканої квітки і намагаються триматися від неї подалі. Таким чином можна вбити двох зайців – прикрасити сад і відлякати шкідників.

Сітка проти зайців

Невеликі садові ділянки можна захистити сіткою типу «рабиця» з дрібними клітинками. Сітка повинна бути висотою не менше 2 м. Її потрібно прикріпити до дерев’яних або металевих стовпчиків, розташованих на відстані 4-5 м один від одного. Сітку необхідно поглибити приблизно на 20-30 см в землю, щоб зайці не могли зробити підкоп.

Висота огорожі повинна бути не менше 170-180 см. Коли є сніговий покрив, зайці з легкістю долають висоту близько 1,5 м.

Можна обгорнути сіткою кожне дерево окремо. Існують спеціальні пластикові сітки від гризунів. Ними слід огорнути стовбур дерева і низ скелетних гілок. Такий спосіб захисту надійний і досить зручний. Сітка пропускає повітря і сонячні промені, не перешкоджає обприскуванню садових культур від хвороб і комах. Служити вона може більше 10 років.

Народні способизахисту

Досить популярний метод захисту дерев від гризунів – обертання стовбурів руберойдом. Цей спосіб вимагає обережності, так як чорний колір руберойду може привести до сонячних опіків кори. Щоб цього не сталося, треба спочатку обернути стовбур мішковиною або папером. Потім руберойдом, на кілька сантиметрів вкопавши його в землю. Зазор зверху між руберойдом і стовбуром закрити, щоб в нього не потрапляла вода. Можна замазати щілину глиною або прикрити клейонкою. В крайньому випадку закласти ганчірками.

Як тільки в кінці зими почне теплішати, руберойд слід зняти, щоб не допустити перегріву і опіків кори.

Садівники використовують й інші матеріали для обертання стовбурів молодих дерев. Часто дерева щільно обкладають ялиновим гіллям, розташовуючи його голками вниз. Зайці та миші, наткнувшись на колючу хвою, швидко втрачають апетит.

Обв’язувати дерева очеретами, кукурудзою або іншими рослинними відходами небажано. Це може призвести до зворотного ефекту. Миші стануть візитерами та із задоволенням оселяться у вашому саду.

В якості обмотки іноді використовують скловату, мішковину, спанбонд або інший нетканий матеріал. Не рекомендується обертати стовбури целофаном. Він захистить кору від зубів шкідників, але неминуче призведе до її випрівання і опіків. Так само створить сприятливі умови для розвитку грибкових захворювань.

Добре захищають дерева від гризунів капронові жіночі колготки, намотані навколо стовбурів у кілька шарів. Як показує практика, цей предмет жіночого гардеробу шкідникам не по зубах.

Коли випаде сніг, потрібно добре втоптати його в радіусі 1,5-2 м навколо кожного дерева. Утворена крижана кірка буде заважати мишам рити ходи.

Шум і запах на сторожі насаджень

Зайці поводяться нахабно тільки тоді, коли відчувають себе в безпеці. Тому досить добре їх відлякують чорні пакети, що шарудять, консервні банки, стрічки з яскравого поліетилену, розвішані на деревах.

Захищає кору від шкідників суміш з глини і коров’яку – 1:1. Сухі компоненти треба розвести водою до стану густої сметани. Потім обмазати стовбур і нижню частину скелетних гілок. У суміш можна додати залізний купорос – 50 г на 10 л розчину. Засіб стане універсальним захистом дерев від гризунів, сонячних опіків, деяких інфекцій і комах.

В якості захисту від гризунів можна використовувати побілку гашеним вапном (3 кг на 10 л води). Для кращої дії можна додати будь-яку пахучу речовину. Наприклад, скипидар або нафталін (30-40 г на 10 л).

Також можна обмазати стовбури і скелетні гілки сумішшю з 1 л денатурату і 800 г каніфолі. Такий склад відлякає гризунів і залікує ранки та тріщини на корі.

Пахучі речовини через пару місяців вивітрюються. Тому можна придбати спеціальні суміші від гризунів у садовому центрі. Вони зберігають запах до кінця зими. Але хімічні складові бажано використовувати тільки в крайньому випадку.

Наталя ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ