Ромашка – сонячна квітка

Ромашка - солнечный цветок
Реклама

Читати російською мовою

Цитата номера
Рідко зустрічаєш щирих і добродушних людей.
Простих, як польові квіти. Навколо одні «орхідеї» і «нарциси».
Ліна КОСТЕНКО.

Квіти люблять, якщо і не всі, то багато людей. І не тільки люблять, але і вирощують на своїх подвір’ях. Для краси, для душі. І дійсно: квіти мають якусь магічну силу: піднімають настрій і примушують посміхнутися, коли вити хочеться, лікують душу – в буквальному сенсі слова. Адже раніше в аптеку ходили рідко, в крайньому випадку або коли лежали в лікарні, в більшості випадків лікувалися тим, що зростає у кожного з нас під ногами.

Ще не так давно майже в кожному сільському будинку завжди під рукою були полин, звіробій, деревій, м’ята, чебрець, кульбаба, мати-й-мачуха, лопух, подорожник, липовий цвіт, калина, горобина, глід, шипшина, ромашка – цей перелік народних засобів можна продовжувати до нескінченності, тому що практично все, що росте на лузі, у лісі, на городі має корисні властивості і допомагає підтримувати організм у робочому стані.

Згадайте, хто з нас в дитинстві не ворожив на звичайній луговій ромашці? І не тільки гадав, але і застосовував її в практичних цілях, адже ця сонячна квітка володіє воістину магічною силою. А скільки про неї складено віршів, пісень, легенд, сказань? Правда, в лікувальних цілях зазвичай застосовують ромашку аптечну, яку багато наших читачів вирощують на власних грядках.

Головна перевага ромашки – вона відмінний заспокійливий засіб, незамінний при надмірному роздратуванні, неспокої, капризах (особливо у дітей), нервових розладах.

Фармакологічні дії сонячної квітки дуже різноманітні: протизапальні, кровоспинні, болезаспокійливі, протисудомні, потогінні. Правда, токсичні дози вживання ромашки не встановлені, хоча у людей з підвищеною сприйнятливістю рослина може викликати головний біль і загальну слабкість.

«До складу ромашки входить ефірна олія, в якій є речовина хамазулен, – саме їй приписують основні лікувальні властивості рослини, – роз’яснює наш давній читач і потомствений травник М. М. Хирилов з м. Прип’ять Чернігівської області. – Хамазулен і його синтетичні аналоги успішно застосовують для лікування бронхіальної астми, ревматизму, алергічних гастритів і колітів, екзем, опіків та інших хвороб».

А болгарські вчені довели позитивний вплив хамазулену при багатьох запаленнях, особливо тих, які виникають в результаті радіоактивного опромінення. Крім того, у ромашці виявлені органічні кислоти, серед яких є нікотинова і саліцилова, а також кумарини, каротин, цукру, глікозиди.

Стародавні лікарі бачили в сонячній квітці засіб глибокої дії – ліки з ромашки призначали при епілепсії, злоякісних наривах, застарілих виразках, жіночих недугах. Особливе значення надавали ромашці північні народи, адже вона так схожа на сонце!

Вважалося, що особливо корисна ромашка, зірвана на Івана Купала. Шкода, що багато сучасних заготівельників лікарської сировини цього не враховують. Швидше за все, через незнання. Хоча відомо, що суворе дотримання термінів збору цілющих рослин таїть в собі глибокий зміст. Знавці давно засвоїли, як реагують рослини на склад того ж ґрунту – кожна «вибирає» собі ґрунт за смаком. Наші предки, звичайно, такі нюанси враховували, хоча переважно подібні відомості збереглися і дійшли до нас у вигляді казок і легенд, на які представники офіційної науки не завжди звертали належної уваги.

Ось така вона на вигляд проста – звичайна ромашка. Хоча як знати? Нещодавно провідував у лікарні рідну людину: стан був важкий, в палаті задуха, стійкий запах ліків і гнітюча атмосфера. А поставив на тумбочку в вазочку білосніжні ромашки з жовтими сонечками посередині – і відразу стало світліше в приміщенні, всі заусміхалися, забули про біль і страждання. Повітря наповнилося чимось рідним і близьким, знайомим кожному з дитинства…

Рядки з листів


Обходжуся зеленими добривами

Зараз складно дістати гній, а мінеральні добрива дуже дорогі. Ось саме життя і змушує нас, дачників, переходити на землеробство без хімії.

Скільки сил раніше витрачала на те, щоб удобрити ґрунт в теплиці! Тепер роблю це все граючи. Прибрала на початку вересня огірки, перці, томати, баклажани – і відразу ж сію озиме жито на площах, що звільнилися. Навесні його скошую газонокосаркою, поливаю препаратом Байкал ЕМ-1 і перекопую. Уздовж доріжок відразу ж висіваю ранні культури – редиску, салат, кріп, петрушку. Через 2 тижні висаджую розсаду овочевих культур. Озиме жито сію й на інших грядках відразу ж після збору врожаю.

Овочі тепер всі як на підбір, плюс до всього – екологічно чисті, корисні для здоров’я.

С. В. ЄДИНАК,
м. Мена Чернігівської обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ