Позбавляємо сад від попелиці

Избавляем сад от тли
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Коли урожай неприбраний
  2. Після збору врожаю
  3. Способи профілактики

Ця крихітна комаха може завдати чималої шкоди садовим культурам. Обліпивши листя і молоді стебла, попелиця не тільки висмоктує з них сік, але і може відкрити доступ інфекції через маленькі проколи. До того ж комаха залишає за собою солодкі доріжки, які приваблюють інших шкідників.

Ненажерлива попелиця може паразитувати на будь-якій рослині. Хоча є у неї і особливі вподобання – смородина, слива, вишня, яблуня. Ще з осені самка попелиці відкладає яйця в важкодоступні місця на деревах.

Після потепління з яєць починають вилуплюватися і стрімко рости дорослі особини. Також швидко вони розмножуються, формуючи цілі колонії. Вже в кінці травня-в червні з’являються крилаті самки попелиці, які поширюють шкідника по всій окрузі.

Попелиця виділяє солодкі крапельки, які дуже вже до смаку мурашкам. Тому вони намагаються «одомашнити» цю комаху. Мурахи охороняють попелицю, розносять її по свіжих молодих листочках, забезпечуючи хорошими пасовищами. А коли хочеться солодких ласощів, біжать до цих маленьких «кондитерських фабрик». Тому, щоб ґрунтовно позбутися попелиці, потрібно вигнати з саду і її покровителів.

Коли урожай неприбраний

Поки на гілках ще висять плоди, боротися зі шкідником краще безпечними народними методами. Досить ефективний спосіб – обприскати рослини дешевою горілкою. Попелиця досить швидко гине під впливом міцного напою.

Можна використовувати відвар гіркого перцю – 100 г свіжого перцю залити 1 л води, прокип’ятити на слабкому вогні 1 годину, настояти 2 доби. Готовий концентрат процідити. На 1 частину концентрату взяти 10 частин води, додати трохи рідкого мила, перемішати і обробити заражені рослини.

Подібним чином готують настій часнику – розчавлену головку залити 1 л окропу. Коли охолоне, додати 2 ст. ложки рідкого мила або миючого засобу.

Досить популярним є засіб з тютюну. Для його приготування взяти 200 г сухого листа, подрібнити, залити 5 л теплої води, настояти добу. Потім долити водою до 10 л і кип’ятити на слабкому вогні близько 2 годин. Після охолодження процідити і покропити садові культури.

Згубний для попелиці настій чистотілу – 400 г свіжої або 100 г сухої трави подрібнити і залити 1 л води, настояти 2-3 доби. Після цього прокип’ятити під кришкою близько 30 хвилин. Коли охолоне, процідити і обробити заселені попелицею рослини.

Можна використовувати мильно-содовий розчин. Розчинити в 1 л води 1/4 бруска господарського мила, натертого на тертці. Додати 1 ст. ложку кальцинованої соди. Добре перемішати.

Одним з найефективніших способів боротьби з попелицею в саду і на городі вважається настій деревної золи – 1 склянка на 5 л води, настояти 12 годин, рясно обприскати уражені рослини.

Доступний та простий у приготуванні засіб – настій цибулі: 2 подрібнені разом з лушпинням головки залити 1 л води, настояти 5 годин, процідити, додати 1 ст. ложку натертого господарського мила, долити водою до 1 л.

Після збору врожаю

Коли плоди і ягоди прибрані, боротися з шкідниками стає простіше. Можна сміливо використовувати хімічні препарати – Іскру, Іскру М, Командор, Фуфанон, Танрек, Інта-Вір та ін. Але деякі з них можуть нашкодити бджолам.

Противники хімії можуть вдатися до допомоги біопрепаратів – Фітоверма, Стріли, Ентобактерину, Акарину і подібних. Їх дія проявляється не відразу. Вони викликають захворювання, від яких колонія гине зазвичай протягом тижня. Такі препарати можна використовувати і до збору врожаю. Вже через 2-5 днів плоди можна вживати в їжу, добре вимивши.

Дуже важливо, щоб препарат потрапив туди, де знаходиться колонія попелиці. Потрібно використовувати обприскувач з хорошим розпилювачем. Для обробки високих дерев – драбину.

Обприскування краще проводити в безвітряні сонячні дні. При високій температурі ефективність препаратів підвищується, в похмуру погоду – навпаки.

Способи профілактики

Набагато легше не допустити заселення саду попелицею, ніж боротися з нею. Восени необхідно прибирати сухе листя і падалицю, видаляти траву і прикореневу поросль. Протягом року руйнувати мурашники. А навколо стовбурів насипати смужки деревної золи – вона буде надійно захищати дерева від мурах. Після дощу посипання потрібно оновлювати.

Досить добре захищає дерева від попелиці побілка. Проводити її треба восени, щоб попелиця не змогла відкласти яйця. А вже відкладені будуть запечатані і не зможуть вилупитися. Навесні побілку рекомендується оновити.

Можна приготувати 20%-вий вапняний розчин. Для цього треба розвести в 10 л води 2 кг гашеного вапна або 1-1,5 негашеного. Бажано додати в розчин 1 кг глини і 200-300 г мідного купоросу. У спеціалізованих магазинах можна придбати готові засоби для побілки.

Перед побілкою слід ретельно зачистити стовбур від старої кори, лишайників, мохів. При цьому для молодих дерев краще використовувати щітку з жорсткою щетиною, а для старих – з металевою.

Також важливо, щоб у рослин був сильний імунітет. Для цього їх необхідно регулярно підживлювати. Восени потрібно використовувати комплексні добрива, в складі яких є калій, кальцій і фосфор. Можна внести по 300 г суперфосфату і по 200 г сульфату калію. Азотні добрива в цей період краще не застосовувати.

Добре восени внести під дерева гній. На доросле дерево старше 8 років – близько 50 кг, під дерево до 8 років – 30 кг гною. Можна поливати гнойовою рідиною – 0,5 л на відро води. Або розчином курячого посліду – 100 г сухого посліду на 10 л води.

Навесні під час цвітіння добре удобрити дерева сечовиною – 250-300 г карбаміду на 10 л води. Можна використовувати аміачну селітру – 20-30 г на 1 кв. м пристовбурного кола.

Оксана ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ