Персики з кісточок для щеплення

Персики из косточек для прививки
Реклама

Читати російською мовою

Можна посадити персики з кісточок так,
щоб потім, не викопуючи їх, окулірувати?
Чи виростуть вони і чи даватимуть плоди?

Є. В. ПОЛУННИКОВ.
с. Новокиївка,
Каланчацький р-н
Херсонської обл.

Шановний Євгене Володимировичу! Дякуємо за цікаве питання. Так як ви пишете, дійсно можна зробити, але тільки оцінивши всі плюси і мінуси цієї затії.

Плюс полягає в тому, що дерева персика, вирощені з кісточок без пересадки, будуть розвиватися навіть краще, ніж при пересадці. У сіянцю відразу розвивається потужна коренева система, яка не травмується, не хворіє від пошкодження коренів, яке неминуче при пересадці та веде до пригнічення росту в перший рік. Коріння росте вглиб, освоюючи глибокі ґрунтові шари. А значить, дерево буде посухостійким. До того ж кореневласні форми персика відмінно відновлюються, навіть якщо їх зрубати під корінь. Таке дерево буде вкрай довговічним.

У багатьох садівників так і буває, – де зійшов випадковий сіянець персика, там він і залишається рости і плодоносити навіть без щеплення. Але плоди при цьому далеко не завжди схожі на ту рослину, з якої впала кісточка. Хоча серед усіх садових культур саме у персика нерідкісні випадки, коли сіянець буває схожий на батьківську форму. Цим і користуються багато садівників, які не вміють робити щеплення, відбираючи з таких сіянців найбільш вдалі форми для плодоношення.

Якщо ж зробити на не пересаджений кореневласний саджанець окулірування (щеплення вічком), в перший же рік ви отримаєте дуже потужний приріст. Сумісність персика між собою при щепленні теж буде ідеальна. Прищеплене дерево може виявитися довговічним.

Але є у вашій затії і кілька мінусів. Так, вже в рік щеплення нижче місця його проведення з підщепи виросте рясна поросль. Періодично її доведеться видаляти. Щоб зменшити або навіть виключити варіант її відростання, щеплення радимо зробити якомога нижче. Аж до того, що відгребти ґрунт і прищепити бруньку нижче кореневої шийки. Якщо підщепа товста і добре розвинена, можна відразу прищепити 2-3 вічка на різній висоті і формувати персик кущем з декількома листками. Можливо, що при цьому одне з щеплених вічок стане сплячою брунькою відновлення.

Універсальною підщепою для персика можуть також стати сіянці абрикоса. Плюс яких в тому, що вони не дають порослі і непогано сумісні з більшістю сортів персика.

А ось використовувати сіянці аличі і сливи ми б не рекомендували, зважаючи на велику схильність їх до безперервного відростання порослі і невелику довговічність таких дерев. Існують також спеціальні гібридні підщепи для персика, що мають ряд переваг, як, наприклад, висока морозостійкість і ранній вступ у плодоношення. Їх потрібно пошукати в спеціалізованих розсадниках.

Другим мінусом щеплення персика на персик є невисока морозостійкість підщепи і вимогливість до зволоження. Але тут вже все залежить від кліматичних умов. У Херсонській області, де ви живете, як і в більшості південних і центральних регіонах України, коренева система персика до морозів несхильна.

В цілому ж ідея прищеплювати сортовий персик на його сіянці цілком вдала і її можуть взяти на озброєння наші читачі, щоб самим вирощувати сортові саджанці. Головна проблема полягає лише в тому, що сіянці персика сходять нерівномірно і навіть не завжди в рік посадки (можуть проростати навіть на третій рік від посіву).

Тому дуже складно спланувати схему посадки підщеп для щеплення на місці сортових дерев. Але якщо у вас вже у вдалому місці зійшов самосів персика, прищеплюйте його без роздумів. Вже наступного року ви можете побачити перші плоди.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ