Освоюємо цілину

Осваиваем целину
Реклама

Читати російською мовою

Найбільш трудомістка, важлива і необхідна робота у саду в осінній період – підготовка ґрунту. Дуже важким є його перекопування, особливо, якщо доводиться копати цілину.

Як тільки розмови заходять про сад-город, то при всіх врожаях і смачних своїх овочах-ягодах, скабкою виникає думка про щорічні перекопування. Ну що ще найнеприємніше і найважче, як не перекопати свій город метр за метром? А якщо здоров’я вже не те і спина проклинає вас за такі «подвиги»?

Ось і мені набридло корячитися на своїх сотках, а потім витрачати гроші на мазі для спини. Розумію обурення багатьох, що наші предки так не робили і це спочатку не сприймається правдоподібно: як це без праці – рибку зі ставка?

Але повірте, можна виростити добрий урожай і без перегортання пластів землі лопатою. Такий метод підійде для садівників і дачників, а для великих площ це, звичайно, не варіант. Але у нас з вами зазвичай і не по гектару. Основи методу взяті із зарубіжних методик. Використовую його вже років 10 точно і не пошкодував ні я, ні моя спина ні разу.

Отже, суть методу. Вибираємо ділянку, на якій хочемо виростити урожай. Це може бути і місце під клумбу, і грядка під перці тощо. Поки на обраному місці у нас тільки щільний дерен і пирій килимом. Нічого страшного, беремо косу або серп і скошуємо траву якомога нижче. Потім на скошену траву розкладаємо газети: потрібно, щоб вийшло 3-4 шари. Газети беру чорно-білі, без кольорових фарб. Робимо все ґрунтовно, щоб сонце не потрапляло під газети – укладаємо їх внапуск одна на одну.

Якщо на обраній ділянці бур’яни серйозніше пирію, з сильною кореневою системою, можете використовувати більше газет або картон. Тепер чекаємо близько трьох місяців. За цей час без сонячного світла навіть найстійкіші бур’яни загинуть. За 3 місяці можна зверху на газети та картон складати дрібні обрізки з саду, листя з саду або лісу, кухонні огризки. Такий обважнювач придавлює шар газет і ще більше перешкоджає надходженню світла до бур’янів.

Далі можна використовувати два варіанти подальших дій.

Перший спосіб

Розрівнюємо рівномірно залишки органіки на газетному шарі та зверху насипаємо 10-15 см родючого ґрунту. Хороший варіант – земля з теплиць або земля з грядок, але вона зазвичай глиниста і щільна, тому туди вношу пісок і торф. Потім на землю висипаємо перегній, досить шару в 5 см. Злегка розпушуємо і розрівнюємо. Кожен шар гарненько поливаємо, щоб створити необхідну вологість. Це запорука доброго процесу перегнивання всієї органіки.

На цьому етапі ми висаджуємо те, для чого створювали клумбу або грядку: квіти, перці або томати. Рекомендації з досвіду, що спочатку, рік або два, краще висаджувати рослини з неглибокою кореневою системою (редиску, салат, однорічні квіти). Ніяких додаткових підживлень вносити не потрібно. На другий рік органіка над газетами перегниває і через це грядка осяде, землю можна розпушити і внести добрива.

Другий варіант

Органічні відходи складую весь сезон, додаю туди тирсу, дрібні гілки, очищення – загалом все, що може розкластися. Отримуємо велику купу компосту. Її постійно поливаємо, волога в процесі перегною – запорука швидких процесів розкладення. Перед зимою вкриваю плівкою: найкращий варіант – чорною плівкою, щоб компостна купа добре прогрівалася.

Навесні на купі будуть бур’яни – це проросли внесені зверху на газети органічні відходи з городу, які за зиму не перегнили. Ми їх прибираємо на нову компостну купу або мульчу. Напіврозкладений шар купи, що залишився, розрівнюємо. З інтервалом в 0,5-0,7 м робимо лунки глибиною в штик лопати. Засипаємо в ці лунки родючий ґрунт і висаджуємо по 2-3 насінини кабачків або гарбуза.

Тут ми вбиваємо двох зайців: ці рослини добре переносять ще не до кінця розкладену органіку і в той же час створюють тінь під своїм потужним листям, не даючи проростати новим бур’янам.

Наступного року все остаточно перегниє і розкладеться, цей шар можна вносити на грядки або на нові ділянки, а нижню частину купи легко перекопати (земля зовсім не камінь, а пухка, і підходить для вирощування всіх зеленних культур).

Я віддаю перевагу висаджуванню на третій рік картоплі, а потім вже експлуатую грядку на всі 100% під будь-які інші овочі та квіти.

На своїй ділянці я свого часу так позбувся цілинних площ, без особливих витрат фінансів і здоров’я. Гній не купую. А врожаї завжди радують.

Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном, м. Харків.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ