Картопляна міль: як зберегти врожай

Картофельная моль: как сохранить урожай
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Трохи історії
  2. Знати ворога в обличчя
  3. Правильна агротехніка: просто і ефективно
  4. Без хімії не обійтися
  5. Біопрепарати: згубні для молі, нешкідливі для людей
  6. Правильне прибирання і зберігання

Ви не знаєте, що таке картопляна міль? Значить, ви щасливчик! Адже для багатьох городників ця непоказна комаха стала справжнім лихом, що знищило більшу частину врожаю.

Картопляна міль, або фторімея уражає пасльонові культури, в основному картоплю, томати, перець, тютюн, хоча не гребує і баклажанами, фізалісом і дикими пасльоновими. Але звичайно найбільше страждають від картопляної молі посадки картоплі. Причому шкодить вона набагато сильніше навіть в порівнянні з бичем всіх картоплярів – колорадським жуком. Якщо останній страшний картоплі лише в період вегетації, то картопляна міль шкодить і в полі, і в сховищі, і може спокійно знищити весь урожай картоплі, закладеної на зберігання.

Трохи історії

Батьківщина картопляної молі – гірська частина Центральної і Південної Америки. Звідки вона за останні 100 років благополучно перекочувала на інші континенти. На даний час ця маленька шкідлива комаха зафіксована вже в сімдесяти країнах світу і «сфера впливу» продовжує розширюватися. На території України шкідник був вперше виявлений в 80-ті роки минулого століття в Криму. Через кілька років осередки поширення цієї шкідливої комахи стали з’являтися в інших областях. Санітарні заходи, що проводяться відповідними службами в Україні, не стримують її розповсюдження, а відповідно щорічно ареал проживання картопляної молі збільшується на кілька сотень гектарів.

У 2017 році за даними Держслужби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів площа зараження картопляною міллю збільшилася на 104,1 га і склала 1484,61 га. Це сталося в результаті виявлення нових осередків зараження в 5-ти районах Херсонської області. Протягом вегетаційного періоду 2018 року карантинні режими з картопляної молі додатково були введені на площі 33,7 га.

На сьогоднішній день картопляна міль поширена в Донецькій, Запорізькій, Одеській, Харківській та Херсонській областях.

Знати ворога в обличчя

Фторімея – маленький непоказний метелик брудно-сірого кольору. У розмаху крила складають всього 12-15 мм, передні крила ланцетоподібні з поздовжньою смужкою, темними крапками і світло-сірою бахромою, задні – світло-сірого кольору з жовтуватою бахромою. Голова шкідника світло-сіра з жовтими лусочками і темними вусиками.

Картопляна міль веде сутінковий спосіб життя, метелики активні після заходу сонця і на світанку. Метелик не харчується і живе всього кілька днів (максимально 30 днів), але за цей період встигає відкласти до 200 яєць на листя, черешки, стебла картоплі, неприкриті бульби і грудочки ґрунту в полі, а у сховищах – на бульби картоплі біля вічок. З цих яєць через 4-40 днів (залежно від навколишньої температури) з’являються ненажерливі гусениці зеленуватого, рожевого або брудно-кремового кольору, які можуть зіпсувати весь ваш урожай. Гусениці проробляють в бульбах глибокі розгалужені ходи, забиті експериментами і обплетеними павутиною. За таким характерним пошкодженням бульби, уражені картопляною міллю, вже точно не сплутаєш з бульбами, зіпсованими іншими шкідниками, наприклад, тим же дротяником. Не гребують гусениці і верхівками: прогризають ходи в тканині листя і стебел рослини, які також забиті екскрементами.

У пошкоджених шкідником рослин пониклі верхівки з всохлим листям, іноді обплетеним павутиною, стебла вище місця пошкодження відмирають, на листках видно звивисті смуги. На бульбах в місцях проникнення гусениць з’являється фіолетове забарвлення, під шкіркою просвічуються ходи, забиті екскрементами. Пошкоджена гусеницями картопля легко заражається грибковими і бактеріальними гнилями, і весь урожай може пропасти.

Розвиток гусениць триває 11-14 днів, після чого вони заляльковуються. Заляльковування відбувається всередині малопомітних коконів, розташованих в різних укриттях (під сміттям, на мішках, в щілинах підлог). Лялечка фторімеї коричнева, довжиною 5,5-6,5 мм. Через 6-8 днів лялечка перетворюється на метелика. Якщо активно не боротися зі шкідником, то з квітня по жовтень на вашій ділянці може «вирости» кілька поколінь шкідника, які вже точно з’їдять весь урожай.

Правильна агротехніка: просто і ефективно

Найпростіші методи боротьби з картопляною міллю – дотримання основних агротехнічних прийомів. Це, по-перше, дискування і глибока оранка. Таким чином, ми знищимо комах, які успішно перезимували в бульбах, що залишилися на зиму в ґрунті. Перед посадкою слід ретельно перебрати посадковий матеріал і прогріти його до 40°C. Ранні сорти більш стійкі до дії шкідника, тому на проблемних ділянках віддаємо їм перевагу. Садимо картоплю на глибину не менше 15 см, обов’язково підгортаємо. Картопляна міль не зможе ласувати бульбами на глибині більше 14 см під землею, тому при правильному підгортанні проблем зі шкідником бути не повинно. При поливі намагаємося не оголяти бульби картоплі. Знищуємо на проблемному полі самосів і бур’яни, особливо дикорослі пасльонові. Важливо дотримуватися на своїй ділянці сівозміни, чергуючи посадки картоплі та інших пасльонових з огірками, бобовими, капустою. Не варто забувати і про зелені добрива – сидерати.

Без хімії не обійтися

Відразу ж після виявлення метеликів шкідника не зволікаючи починаємо обробки посадок препаратами, призначеними для боротьби з колорадським жуком (Арріво, Данадим 40%, Золон 35% к. е). Обробки проводимо з інтервалом в 10-15 днів, не допускаючи більше 2-3 обприскувань одним препаратом і припиняючи їх за 20 днів до збору врожаю. Правда, на гусениць, що живуть усередині бульб, вони не діють, а ось для знищення метеликів досить ефективні.

Біопрепарати: згубні для молі, нешкідливі для людей

Досить добре себе зарекомендували в боротьбі з картопляною міллю біоінсектициди: Лепідоцид, Бітоксибацилін, Дендробацилін, Ентобактерин. Вони абсолютно нешкідливі для людей, так що ними можна обприскувати через кожні 5-7 днів практично до самого збирання врожаю. До речі, Лепідоцидом і Бітоксибациліном рекомендується обробляти харчову картоплю для профілактики перед закладкою на зберігання (на 1 т бульб 0,3 л Лепідоциду або 0,5 л Бітоксибациліну). Після обприскування або замочування в робочому розчині бульби слід просушити, а потім відразу перемістити на постійне місце зберігання. Також Лепідоцид добре себе зарекомендував і для обробки посадкового матеріалу.

Правильне прибирання і зберігання

Перед прибиранням обов’язково скошуйте траву і спалюйте її. З прибиранням намагайтеся не затягувати. Якщо кількість заражених бульб при зеленому бадиллі становить 4-6%, то після його всихання – підвищується до 40-50%. Весь прибраний урожай щодня потрібно відвозити в сховище. Уражені бульби обов’язково знищуємо. Перед закладкою картоплі сховище повинно бути ретельно очищене і побілене вапном. Якщо у вас раніше зберігалася «підозріла» картопля, обробіть сховище будь-яким загальнодоступним інсектицидом, наприклад, Карбофосом. Перед закладкою бульби можна знезаразити бромистим метилом. Картоплю рекомендується зберігати при температурі 2-4 градуси. Для цього в денний час (у темний час доби у сховище можуть проникнути гризуни) проводимо провітрювання, відкриваючи двері, люки і т. п. Картоплю періодично перебираємо, пошкоджені бульби знищуємо.

Такий комплексний підхід дозволить не тільки зберегти урожай, але і значно зменшити кількість небезпечного шкідника на вашому городі.

Клавдія КОТОВА.

Картопля: сучасні сорти, агротехніка

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ