Білі черв’ячки знищили врожай

Белые червячки уничтожили урожай лука и моркови
Реклама

Читати російською мовою

У минулому році якісь білі черв’ячки майже повністю
знищили врожай цибулі і моркви.
Що це за напасть, боюся, і в цьому році залишитися ні з чим.
В. Г. МОРОЗОВА,
м. Павлоград Дніпропетровської обл.

Шановна Валентино Григорівно! На жаль без фотографії і детального опису шкідника ми можемо лише припустити, що у вас на ділянці завелася цибульна і морквяна мухи. Вони вважаються небезпечними шкідниками і поширені повсюдно. Зустрічаються практично всюди, де культивується цибуля і морква.

Цибульна муха вражає ріпчасту цибулю, цибулю-порей, часник, а також тюльпани. Морквяна – відповідно, моркву та інші рослини сімейства селерових: селера, петрушка, пастернак також схильні до впливу шкідника. Це слід мати на увазі при сівозміні та обробці ділянки інсектицидами.

Ці мухи – дрібні комахи розміром до 5 мм. Шкоди завдають личинки – вони червоподібні, довгі, білі, блискучі.

Перший її літ починається в травні-червні, під час цвітіння вишні і кульбаби. За літо розвивається кілька поколінь мух. Самки відкладають яйця групами, розміщуючи їх під грудочками ґрунту поблизу рослин. Личинки відразу ж вторгаються в соковиту тканину цибулин, найчастіше з боку денця.

Пошкоджена рослина цибулі спочатку злегка в’яне, потім жовтіє і засихає. Цибулини стають м’якими і загнивають. Особливо швидко це відбувається в умовах підвищеної вологості. Всередині цибулин личинки проробляють ходи зазвичай поблизу з поверхнею.

Пошкоджена морква і петрушка зазвичай не пропадає і діяльність шкідника буде видно вже при збиранні врожаю – по виїденим ходам у коренеплодах. Чому ті втрачають товарний вигляд і загнивають при зберіганні.

Пошкодження морквяною мухою на ранніх стадіях розвитку моркви можна помітити по бадиллю моркви – при пошкодженні морквяною мухою листя стає червоно-фіолетовим, жовтіє і засихає.

Найменше пошкоджуються сорти моркви з малим вмістом цукру, а також довгоплідні. Найбільший збиток спостерігається в районах з високою кількістю опадів, високою вологістю, на затінених ділянках і ділянках поблизу водойм.

Способи захисту від морквяної і цибулевої мухи багатогранні і не зводяться до повного викорінення шкідника, оскільки боротьба затруджена. Дуже важливо дотримуватися сівозміни (на колишньому місці цибулю і моркву можна вирощувати тільки через 2-3 роки) і не висаджувати поблизу старих грядок.

Вибирайте оптимальні строки посіву – сійте цибулю і моркву ранньою весною (кінець березня) або під зиму (перед заморозками). Ці терміни пов’язані з фазами розвитку мухи. На період масового льоту шкідника коренеплоди моркви і рослини цибулі від раннього посіву вже досить міцні і щільні, тому муха завдає їм незначного збитку.

Вважається, що морквяна муха не переносить запаху цибулі, тому добре чергувати посадки цибулі або ярий часник на грядці. Ще більш ефективно грядки моркви обсаджувати цибулею на перо. Коли ви будете рвати цибулю, запах пошкоджених рослин буде розповсюджуватися по грядці і збивати з пантелику мух, які хочуть відкласти яйця на моркву.

Мульчуйте посіви цибулі, моркви та інших селерових гноєм-сипцем (0,5 кг на 1 кв. м) і торф’яною крихтою (0,3 кг на 1 кв. м). Вважається, що шкідник уникає торф’яних ґрунтів.

Застосовуйте золу або тютюновий пил. У період яйцекладки мух бажано 2-3 рази опудрити міжряддя рослин (на початку літа мухи, а потім через 7-8 днів) звичайною сумішшю золи та тютюнового пилу шаром в 1 см. Ще більший ефект дає настій хвойного екстракту (200 г на 10 л води). Деякі агрономи навіть рекомендують для відлякування мух ставити на грядках пляшечки з гасом.

З пестицидів хороший ефект в боротьбі з личинками цибулевої і морквяної мухи дає обробка ґрунту в період відкладання яєць інсектицидом Базудин (витрата 20 г гранульованого препарату на 100 кв. м). Препарат можна вносити в момент посіву насіння, а також через 2-3 тижні після посіву в борозни поруч зі сходами. Повторне введення препарату можливе у борозни, зроблені на невеликій відстані від рослин, які захищаються, з подальшим їх поливом.

В період масового льоту мух посадки цибулі і моркви можна обробляти системними інсектицидами: Арріво, Карате, Актеллік, Децис, Зеон та ін. Перевага їх використання – помітний ефект і стійкість до вологи. Вони надають захисну дію вже через 20 хвилин і зберігають активність ще три тижні (в цей період не можна використовувати їх в їжу). Обприскування інсектицидами проводять у два періоди літа мух: у травні та липні.

З менш токсичних препаратів можна порекомендувати Інта-вир, проте його ефективність буде менше через нетривалий захисний ефект. Те ж саме відноситься і до обприскування такими біологічними препаратами як Фітоверм (0,2% к. е. 10 мл на 5 л води). Витрата робочої рідини – 10 л на 200 кв. м.

Підготував Денис ТЕРЕНТЬЄВ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ