Цинія. Веселка з дитинства

Цинния. Радуга из детства
Цинния. pixabay.com
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Підбір місця
  2. Посадка
  3. Догляд
  4. Продовження цвітіння
  5. Хвороби та боротьба з ними
  6. Найпоширеніші сорти

Цю красиву, вишукану та водночас елегантну квітку, знайому багатьом з дитинства, в народі називають «майорець». Раніше, коли не було такого різноманіття квітів, вони радували зір чи не на кожному подвір’ї. Адже майорці ваблять всіма кольорами, не буває хіба що синього. Є багаторічні й однорічні цинії. Найчастіше їх вирощують як однорічки.

Назву рослині дали у 1759 році на честь професора фармакології та директора ботанічного саду в Німеччині Йоганна Цинна, який надав гербарний матеріал для роботи. А батьківщина самої квітки – Центральна Америка.

Багато господарів впевнені, що ця квітка абсолютно не вибаглива у догляді, тому її можна легко виростити на своєму квітнику. Але, щоб милуватися красивою та здоровою цинією, треба знати тонкощі її вирощування й догляду.

Підбір місця

Майорці добре приживаються на сонячних відкритих ділянках. Проте, місце повинно бути захищене від протягів. У квітнику має бути хороший дренаж – для цинії згубний застій води.

Ця квітка надто чутлива до складу ґрунту. Найкраще приживається на ділянці з достатньою родючістю, насиченій добривами і гумусом. Не ростиме нормально на ґрунтах із підвищеною вологістю.

Ділянка, відведена для майорців, має бути достатньо простора. Адже варто знати, що кущі циній правильно висаджувати на відстані не менше 15-25 см одна від одної.

Посадка

Цинії розмножуються насінням через розсаду чи безпосередньо у відкритому ґрунті. Аби відібрати якісне насіння, перед висадкою його потрібно замочити у зволожену ганчірку. Свіжі насінини проростуть вже за кілька днів, старі – через 7-10. Посадковий матеріал висівають на початку квітня у ємкості та ставлять на підвіконні. Кращий вибір – торф’яні горщики. Хоча квіти добре проростають у землі з городу. Насінини кладуть на глибину 1 см. Найбільш оптимальна температура для росту цинії – 21-25°С.

Наприкінці травня розсаду гартують, виносячи квіти на відкрите повітря. Після того, як мине загроза весняних заморозків, рослини висаджують у ґрунт. Земляну грудку, яка огортає корінь, не варто обтрушувати.

Вирощувати майорці з насіння можна безпосередньо у відкритому ґрунті, але після настання стабільно теплої погоди. Це простіший спосіб – не буде клопоту з пікіруванням. Якщо насіння зійшло густо, можна прорідити рослини – вирвані добре приживуться на іншій клумбі. Проте, робити це потрібно тоді, коли на стеблах з’явиться по 5 листочків.

Який би спосіб вирощування цинії не обрали, перед висаджуванням місце, відведене для цих квітів, слід скопати. Потім додати компост чи перегній з розрахунку 8-10 кг на 1 кв м. і перекопати на один штик лопати.

Догляд

При догляді за цинією потрібен регулярний, але не надмірний, полив. Від тривалої посухи або надлишку вологи квіти будуть дрібними, забарвлення менш яскравим, а листя втратить пружність. Поливати майорці потрібно під корінь, щоб запобігти появі хвороб та шкідників.

Важливо забезпечити хороший дренаж для майорців. Слід регулярно розпушувати ґрунт та прополювати бур’яни – вони крадуть вологу і поживні речовини.

Щоб цинія виросла розкішною, здоровою рослиною, її потрібно підживлювати мінеральними добривами. Для цього на 1 кв. м беруть 1 ст. ложку суперфосфату, 1 ст. ложку сульфату калію, 1 ст. ложку нітрофоски. Підходять і рідкі добрива для квітів. Перше підживлення роблять через місяць після висаджування розсади, друге – в період бутонізації.

Продовження цвітіння

Майорці квітнуть з літа до пізньої осені. Щоб цей процес зробити безперервним, досвідчені квітникарі відщипують відцвілі суцвіття. Чим більшу кількість відщипнути, тим більше з’явиться нових бутонів.

Аби цинія прикрашала квітник наступного сезону, ранньою осінню потрібно збирати насіння із засохлих квіток. Заздалегідь потрібно взяти кілька паперових конвертів, щоб окремо зберігати кожен сорт та палітру кольорів. Сухоцвіти акуратно зрізають, розривають і виймають насіння. Щоб добре збереглося, воно має бути повністю сухим, інакше запріє.

Треба пам’ятати, що у період дощів дозрівання насіння затягується. А коли осінь видасться дощовою та холодною – кошики загнивають.

Хвороби та боротьба з ними

Часто цинія уражується борошнистою росою (специфічний сірувато-білий наліт на стеблах і листі) – вона з’являється у вологу й холодну погоду або через надмірний полив. З цієї причини нерідко на рослинах помітна плямистіть листя. Як результат – воно жовтіє та опадає. Уражені частини рослини потрібно вчасно видаляти.

Якщо на рослині помітні жуки, хрущі, слимаки, їх відразу потрібно зібрати і знищити, бо вони поїдають цинію. Також цю квітку може вразити попелиця. Щоб не використовувати хімічні препарати, можна застосувати народні методи боротьби із цим шкідником. Дієвим буде розчин господарського мила: у зручній для розпилення ємкості змішують 500 мл води і 2 ст. ложки мила. Господарське мило краще брати класичне – без ароматизаторів.

Цибулеве лушпиння має різкий запах та вбиває паразитів. Ним заповнюють третину посуду, заливають крутим окропом, настоюють добу, а потім обробляють рослини.

Не завжди боротьба з попелицею дає результат з першого разу. Можливо, через кілька днів доведеться повторити процедуру. Тим часом квіти можна промивати водою зі шлангу. Це не даватиме попелиці засиджуватися і плодитися далі.

Найпоширеніші сорти

Всі сорти поділяють на високі (60-95 см), середні (35-50 см) та низькі або карликові (не більше 30 см). Низькорослі кущі можуть прикрашати квітники як горщикова або контейнерна рослина. Перед заморозками їх можна поставити у вазоні на підвіконня. Вони будуть квітнути ще кілька тижнів.

За різноманітністю форм квітникарі розподілили майори на групи сортів: жоржиноподібні, гігантські каліфорнійські, гігантські кактусовидні, пуміла, фантазія, помпонні, ліліпут.

У наших регіонах найбільш популярними вважаються сорти помпонних, жоржиноподібних циній та фантазія.

Хоч помпонні цинії некрупні, мають невелике листя та дрібні суцвіття, схожі на помпони, але нагадують невеликі кущі. Дуже красиво, коли квітнуть всі суцвіття одночасно.

Жоржиноподібні майори буває складно відрізнити від жоржин. Такі цинії мають довге стебло (майже до 1 м), великі махрові суцвіття – аж до 12 см у діаметрі.

Наймолодшою групою сортів є Фантазія. Квітникарі вже встигли облюбувати цю рослину за те, що вона має особливу будову суцвіть – квітки згорнуті в трубочку й химерно зігнуті убік. Мають оригінальний вигляд: на головному пагоні суцвіття до 10 см у діаметрі, а на бічних – удвічі дрібніші. Кущ компактний, майже кулястий.

Віта КОНОВАЛЕНКО.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ