Іриси: огляд кращих сортів

Кантрі Шарм
Реклама
Читати російською мовою

У іриси не можна не закохатися. Їх квітки різноманітного забарвлення, як живі, так і на фотографіях, зачаровують сліпучою красою. Я завжди з нетерпінням чекаю, коли починають цвісти карликові іриси. Слідом за ними красуються високі бородаті іриси. Шкода тільки, що вони цвітуть не вічно. Тому доводиться милуватися ними на фотографіях. 

Дуже часто сідаю і перегортаю альбом з ірисами. Пригадую кожен кущик, кожну пелюстку і їх аромат. А коли до мене в гості приїжджають такі ж шанувальники ірисів, я готовий розповідати про них вічно. За чашкою чаю та з альбомом в руках час проходить дуже швидко і цікаво. А головне – корисно для любителя квітів. Адже головне завдання – донести про красу і переваги цієї квітки. І не сумнівайтеся, познайомившись з ірисами, ви точно не залишитеся осторонь.

Якщо ви ще не знайомі з ірисами, коротко розкажу, що ірис має багато назв – півник, касатик та ін. Всього в роду ірисові налічується понад 170 видів, які мають понад 1000 різних форм і відтінків.

Назву ірис дав квітці Гіппократ. Він назвав рослину на честь давньогрецької богині Іриди, яка за легендою сходила по веселці на землю в блискучому вбранні з крапель роси. Цікавий факт, що вранці квітка ірису, яка тільки розкрилася, переливається в росі і сяє.

Найкрасивіші – бородаті іриси. Їх квітки складаються з шести пелюсток, причому три нижніх плавно опущені вниз. Решта витончено зігнуті вгору у вигляді купола. Така форма надійно захищає тичинки і маточки від дощу. Комахи добираються до солодкого нектару по бархатистій доріжці з різнокольорових волосків. Ця доріжка і є та сама борідка, завдяки якій квітка і отримала свою назву.

Період цвітіння ірисів особливо прекрасний. Весь двір переливається веселкою відтінків. А який чудовий аромат стоїть аж до дороги, де перехожі завжди зупиняються насолодитися і зрозуміти, звідки ж цей запах?

Ірис треба побачити і, як то кажуть, «помацати». Хочу познайомити вас з деякими цікавими сортами.

Візьмемо, Кантрі Шарм, він радує око теплими сірчано-жовтими стандартами (верхні частки квітки) і прекрасними бордово-фіолетовими фалами (ще називають фолси, нижні частки квітки). Цвіте дуже довго.

Кантрі Шарм

Чудовий Сілк Романс має 9-10 великих бутонів. Гофрований і мереживний, орхідейно-ліловий зі світло сріблястим відливом навколо яскраво-помаранчевих борідок.

Інгліш Шарм є одним з кращих в своєму класі. Ірис має чудову форму, гофрований. На відміну від схожих ірисів стандарти у нього кремові з лимонними прожилками, а фоли у нього світло-абрикосові з кремовим краєм і помаранчевою борідкою.

Інгліш Шарм

Селебрейшн Сонг радує ніжними абрикосово-рожевими стандартами, які добре поєднується з лавандово-синіми фалами, а також яскраво-помаранчевими борідками. Красиво гофрований, по 9-12 бутонів на квітконосі.

Мій улюбленець Даскі Челленджер вважається одним з кращих темних ірисів. Величезна винно-пурпурна, шовковиста з майже чорними фалами квітка має квітконос з потрійними бутонами. Цвіте дуже довго і красиво.

Даскі Челленджер

Чарівний ірис Інеса вважається двоколірним. Стандарти ніжно-блакитні, майже білі. Фали чарівного бузкового кольору. Борідка яскраво-мандаринова з бузковими ріжками.

У сорту Олл Ебаут Блю самий синій відтінок серед багатьох чудових синіх сортів. Так вважають багато колекціонерів ірисів. У цього сорту велика темно-синя квітка з щільною фактурою і витонченим гофруванням!

Латин Ларк вже не один сезон радує око рожево-жовтими стандартами з домішкою коралового кольору. Фали світло-рубіново-червоні з крайкою кольору стандартів.

Гордість колекції – Браун Ласо
вже багато років радує мою сім’ю прекрасними жовтими стандартами і рожевими з облямівкою фалами. Це наш улюбленець.

Ще один шедевр Марсела прикрашає клумбу персиковими стандартами. Причому на центральній жилці пелюстки присутній малиновий відтінок. Фоли яскраво фіолетово-винно-червоні з персиковою облямівкою.

Таймлесс Момент багатьом здасться простеньким ірисом. Стандарти білі, а фоли пурпурні з жовтими борідками. Але якщо до нього придивитися, то комбінація цих квітів дуже ефектна. А головний його плюс це тривале цвітіння і дуже сильний аромат жіночих парфумів.

Хочеться відзначити також і Анаконда Лав, Сновед Ін, Томпінг Фейд, Фігархад, Хебіт, Арктик Експрес, Бумеранг, Каптонік і багато інших.

Анаконда Лав

У мене в квітнику затишно себе почувають 300 сортів ірисів. Сподіваюся, що ви теж полюбите їх. І якщо у вас з’явилося бажання виростити незвичайні сорти ірисів, можу вам в цьому допомогти.

З радістю поділюся посадковим матеріалом. Телефонуйте або пишіть на мою адресу і не забувайте вкласти конверт для відповіді.

Анатолій ШАПОВАЛ.
с. Мишурин Ріг,
Верхньодніпровський р-н
Дніпропетровської обл.
Тел. 066-009-24-18.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ