Чому пожовтів часник

Чому пожовтів часник
Реклама

Зміст

  1. Підживлення будуть не зайвими
  2. Терміни посадки
  3. Шкідники

Відповісти на це питання просить
Г. Г. ІЛЛЮШЕНКО
з м. Олевськ Житомирської області.

Шановна Галино Григорівно! На жаль, причини такого «традиційного» явища не нові, і можуть бути різними. Часто листя озимого часнику жовтіє рано навесні, після того, як рослини потраплять під сильні заморозки. Також пожовтіння кінчиків листя можливе в тому випадку, якщо цибулини заражені будь-якими грибковими захворюваннями.

Це тільки дві біди. Вони ніби очевидні, ми можемо самі визначити причину пожовтіння листя часнику. Вранці прокинулися, а на траві іній, калюжки покрилися тонким льодком. Або висмикнули цибулину і побачили, що на денці корінці почорніли, з’явилася цвіль.

Якщо часник прихопило легким морозом, то бажано відразу ж обробити його, обприскавши листя розчином будь-якого стимулятора – НВ-101, Епін, Циркон та інші.

Розглянемо варіант з захворюваннями, які теж можуть стати причиною появи жовтого листя. Лікувати фузаріоз, бактеріальну гниль складно – легше попередити. Що робити? Перед посадкою зубки часнику треба було продезінфікувати – витримати в слабо-рожевому розчині марганцівки, або препаратів Максим, Фітоспорин (15-25 хвилин). Якщо ж ви не зробили цього перед посадкою, то можна для профілактики полити грядки цими розчинами.

Підживлення будуть не зайвими

Одна з причин, чому жовтіє листя – це нестача поживних елементів. В основному, часнику не вистачає азоту або калію. Для їх заповнення в ґрунті можна використовувати мінеральні або органічні добрива.

Розпушіть акуратно міжряддя. Зробіть неглибоку (1-2 см) борозенку. Насипте (посійте) в неї гранульовані добрива, наприклад, сечовину (карбамід) або будь-яке комплексне мінеральне добриво. Присипте гранули землею. Після цього рясно полийте всю грядку, щоб добриво розчинилося, так як рослини засвоюють поживні речовини тільки в розчиненому вигляді. Після цього можна замульчувати мокру грядку сухою землею або компостом щоб ґрунт, якомога довше, залишався вологим.

Другий варіант. Розчиніть спочатку сухе мінеральне добриво у воді (1 ст. ложки сечовини або Фертіки Люкс на 10 л води), полийте часник – 10 л розчину на 1 кв. м. Цей варіант навіть краще, так як рідке добриво відразу потрапляє до коріння рослин.

Можна зробити позакореневе підживлення. Особливо воно корисне для молодих рослин. Можна підживити комплексним мінеральним добривом або сульфатом калію, якого також часто бракує часнику. Норма сульфату калію – 1 ч. ложка на 1 л води. Налаштуйте свій обприскувач на невелике розпилювання і обприскайте рясно усі листочки часнику. Робити це треба ввечері, в суху безвітряну погоду, щоб крапельки живильного розчину потрапили на листя, не висохли на вітрі, а повністю вбралися.

З органічних добрив для підживлення можна використовувати настій зі скошеної зеленої трави або бур’янів, в який додана деревна зола. Розчином цього рідкого «зеленого добрива» можна поливати часник під корінь або робити позакореневі підживлення.

Терміни посадки

Є ще одна причина, чому листя жовтіє – недотримання термінів посадки. Городники-початківці висаджують часник рано восени, наприклад, на початку вересня. А висаджувати його потрібно приблизно за 2-3 тижні до настання стійких холодів. Для південних регіонів України це листопад, для центральних, північних, Полісся, Прикарпаття – кінець вересня-жовтень. Чому так?

Часник повинен встигнути тільки вкоренитися, але й не піти в ріст. Якщо ми його посадимо рано восени, то навесні – після сходу снігу буде з’являтися жовте листя. Просто воно підмерзне.

Шкідники

До пожовтіння листя часнику можуть призвести шкідники. Огляньте уважно рослини. Ви помітили в основі листя маленьких черв’ячків – це личинки цибулевої мухи. Як позбутися? Чим обробити? Позбутися їх можна за допомогою сольового розчину. Для цього беремо 200 г кухонної солі, розводимо її в 10 літрах води. Цим розчином проводимо обприскування. Черв’ячки пропадуть. 

Причиною того, що листя часнику жовтіє, може бути стеблова цибулева нематода. Це, мабуть, найбільша неприємність. Боротися з нею марно. Може жити в ґрунті, без води і їжі 8-10 років.

Як виглядає заражена рослина? Вона починає чахнути. Листя світлішає, скручується, цибулина з тріщинами починає гнити. Викопайте одну головку часнику з пожовклим скрученим листям. Якщо вона пошкоджена нематодою, то на денці цибулини будуть гнилі корінці і білий або рожевий наліт – це маленькі черв’ячки, яких можна розгледіти тільки через лупу з 10-20-кратним збільшенням – вони 1,5 мм в довжину і 0,5 мм товщиною. Білий або рожевий наліт на денці цибулини – це скупчення шкідника. Що робити? Такі рослини доведеться знищити. В наступному році часник, цибулю саджайте на іншій грядці.

В нинішній час немає ефективних засобів боротьби з нематодою. Рекомендується перед посадкою витримати зубки часнику в гарячій (40-45°С) воді не менше 2-х годин або в 3%-му розчині кухонної солі – 25-30 хвилин при температурі 20-22°С. Така обробка не знищить нематоду повністю, але значно знизить її кількість, стримає поширення шкідника. В майбутньому поставтеся більш уважно до відбору посадкового матеріалу.

Нематода любить кислі ґрунти. Тому заражену ділянку розкисліть вапном або доломітовим борошном. Нематода живе в рослинних залишках, в грудочках землі. На заражених ділянках посійте чорнобривці та календулу. Справа в тому, що чорнобривці і календула привертають своїм запахом нематоду, вона йде на цей запах, присмоктується до коріння, а сік цих рослин для неї отруйний і вона гине.

В. ГОРЯЇНОВ,
агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ