Календар садівника: грудень

Грядки под снегом
Реклама
Читати російською мовою

Зміст

  1. Ніч року
  2. «Спокій нам тільки сниться»
    1. Утеплимо
    2. Струшуйте та згрібайте
  3. Кімнатні рослини
  4. На підвіконні та біля

Ніч року

Грудень ще називають «ніч року» – цього місяця найкоротший день і найдовша ніч на рік. Це не найхолодніший місяць зими, але сильні морози все ж таки не рідкість.

Порівняно з попереднім місяцем виділяється різке похолодання: середньодобова температура зазвичай знижується на 10°C. А періодами вже спостерігаються й сильні морози та відлиги (тривалістю до тижня). Для перезимівлі рослин сприятливою умовою вважається час, коли у грудні снігопад, бо земля, вкрита снігом, менше промерзає. Якщо снігу мало або немає зовсім, мороз при сніговому покриві менше 10 см небезпечний для рослин.

«Спокій нам тільки сниться»

Цього місяця можна трохи відпочити від робіт у саду, але зовсім забувати про них не варто. Якщо на вулиці потепліло або пішов мокрий сніг, його потрібно обов’язково струшувати з гілок. Особливо потрібно спостерігати за місцями щеплень. Там під вагою важкого снігу досить часто трапляються обломи. У цей час можна заготовити живці для зимового щеплення. Коли багато вільного часу, можна підготувати садовий інструмент: секатори, ножі, сапки, пилки, лопати. Щоб довгі грудневі вечори проходили з користю, можна познайомитися з досвідом інших садівників, відвідати семінари з садівництва та зробити аналіз отриманих результатів, щоб зрозуміти, чи все ви робили правильно.

Утеплимо

За відсутності снігу слід подумати про утеплення посадок багаторічників, додатково накинувши на них бадилля або просто незрілий компост, тирсу або гілля. На багаторічних трав’янистих рослинах (наприклад, суниця) це дуже добре утримує сніг. Клумби багаторічних декоративних рослин слід укривати снігом, за необхідності оновлюючи покрив.

Струшуйте та згрібайте

При сильному снігопаді, навпаки, регулярно струшуйте з чагарників і дерев мокрий сніг, не даючи йому з приходом наступного заморозку перетворитися на брили льоду, під тяжкістю яких можуть зламатися гілки. Плодові дерева та чагарники корисно підгортати снігом, згрібаючи його до основи стовбура. Для цього можна використовувати сніг, знятий із доріжок. Це, по-перше, захистить коріння від промерзання, по-друге, послужить накопиченню в прикореневій зоні вологи, а по-третє, довго лежачий сніг уповільнить раннє цвітіння, яке небезпечне для кісточкових через пошкодження квіток поворотними заморозками.

На підзимових посівах овочів та трав’яному газоні не слід кидати зверху великі кучугури снігу. Це може призвести до випрівання насіння та кореневищ. Також не слід утоптувати – ходити по посадках, поки шар снігу не досягне хоча б 10 см. Особливо важливо це для газону – трава, що зимує, може виявитися зіпсованою, з бурими плямами слідів.

Дуже важливо також прибирати сніг із дахів теплиць, розвантажуючи конструкцію, щоб вона не обвалилася.

Кімнатні рослини

Багато кімнатні рослини з початком зими також зупиняють зростання. А для тих, хто продовжує вегетувати – його треба обмежити штучно. Оскільки пагони, що ростуть за нестачі світла, сильно витягуються. Це не тільки виглядає негарно, але й позначається на майбутньому розвитку рослин та цвітінні. Тому кімнатні рослини зараз поливати слід дуже обмежено, тільки в сонячні дні, підтримуючи ґрунт злегка вологим, щоб не допустити в’янення рослин.

Багато кімнатні сукулентні рослини, що мають соковите листя і пагони, зараз можна не поливати зовсім або тільки у разі крайньої необхідності, коли вони починають в’янути. Особливо це важливо для кактусів, які без сухої зимівлі цвітуть неохоче. Крім обмежень у воді, багатьом рослинам також потрібна прохолодна зимівля. Її забезпечують переміщенням їх з теплих кімнат у прохолодніші місця: на утеплений балкон, веранду або відокремлюють вікно з рослинами плівкою (на зразок парника) від сухого та теплого кімнатного повітря. Для більшості кімнатних рослин оптимальною температурою для зимівлі буде інтервал у межах 12-15°C. Однак багато видів чудово зимують і в теплій кімнаті при обмеженому поливі. Або просто навесні доведеться обрізати всі частини пагонів, що витяглися за зиму, омолодивши їх.

На підвіконні та біля

Поки городні грядки прикриті сніговою ковдрою, можна зайнятися вирощуванням овочів на підвіконні. Причому не тільки виганяти зелень, а й виростити пристойні плоди городнього короля – томата!

Але звичайні сорти для цього не підходять. Потрібно знайти саме сорти томатів, які називаються «кімнатними». Вони відрізняються тіньовитривалістю і не витягуються при слабкому освітленні, їх розсада довго не переростає.

За роки роботи з культурою томату я зібрав велику колекцію кімнатних сортів, серед яких найкращими вважаю: Крайова, Розовая жемчужина, Фітофтороустойчивий, Комнатноє очарованіє, Бонсай, Флоріда Петіт, Маскотка, Комнатноє чудо, Японський карлик, Мікрон НК, Вагнер Мірабель, Манікюр, Гартен Фройде, Пламя Арктики, Зелений лепесток, Суперкарлик, Невський, Суб-Арктік тощо.

При використанні штучного освітлення можна висівати цілий рік.

Насіння перед посадкою знезаражую в 1%-вому розчині марганцівки (темно-вишневого кольору) протягом 20 хвилин. Потім добре промиваю водою і замочую в розчині поживних або стимулюючих речовин: ЕМ-препарат, Rost-концентрат, Імуноцитофіт, Епін, Гумат амонію, Івін тощо.

Підготовлене насіння висіваю в горщики або ящики-контейнери на глибину 1 см та з відстанню між насінням 2-4 см.

Кімнатні томати на підвіконні і балконі – сорти

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ