Чи необхідна притіняюча сітка?

Так ли необходима притеняющая сетка?
Реклама

Читати російською мовою

Прошу роз’яснити детальніше. Зараз скрізь пишуть про необхідність укриття томатів притіняючою сіткою. Але коштує вона недешево. Чи окупляться такі витрати? І чи завжди вона так необхідна?
Раніше ж наші бабусі ростили чудові томати без всяких укриттів – і плоди були відмінними. Що ж зараз змінилося?
Олена ІВАНІСЕНКО, м. Одеса.

Дійсно, різні типи притіняючих конструкцій і сіток зараз увійшли в моду. Зокрема, і ми про це писали в спецвипуску «Облегчаем труд на участке», який надійшов у продаж (запитуйте цей спецвипуск від газети «Хазяїн» в кіосках та у розповсюджувачів).

Притіняючі укриття над грядками в більшості випадків дають позитивний ефект. Особливо це актуально для південних, східних і центральних регіонів України, де літо дуже спекотне з невеликою кількістю опадів.

Весь фокус полягає в тому, що рослини краще розвиваються, якщо отримують 50% сонячної радіації, тобто краще ростуть в легкій тіні. А якщо сонця занадто багато, та ще й температура вище ніж потрібно (для томатів температурний оптимум близько 25°C), то рослина починає впадати в заціпеніння і припиняє зростання, поки не стане прохолодніше. Крім того, запилення у томатів при температурі вище 28°C практично не відбувається. Ось тут-то і допомагає притіняюча сітка, забезпечуючи реальне збільшення врожаю, краще запилення, а також виключаючи опіки на плодах.

Але, застосовуючи укриття від сонця, важливо не перестаратися. Бажано зробити так, щоб сітку можна було швидко зняти і застосовувати тільки в жарку погоду. І потрібна вона, зрозуміло, не з ранньої весни, а коли стає дійсно жарко.

Особисто я б порекомендував натягувати над грядками томатів навіть не сітку, а дах з плівки. Подібні укриття, так звані балагани, поширені в Запорізькій області, яка славиться врожаями томатів. На відміну від сітки, плівка виконує ще одну захисну функцію – захищає від попадання дощу та роси на рослини, що дозволяє одержувати врожай, не боячись фітофтори без обприскування фунгіцидами.

А для притіняючого ефекту застосовують або білу непрозору плівку або ж звичайну прозору, яку з нижньої сторони (щоб не змило дощем) можна злегка забілити крейдою або вапном. І при необхідності побілку можна легко змити.

Ви вірно задали питання – чи необхідна сітка для притінки і що змінилося? Клімат зараз, дійсно, змінився в бік аридності. У багатьох регіонах тепер весна і літо спекотніше і посушливіше, ніж 20 років тому (цей рік поки є винятком).

Але це не означає, що без сітки не обійтися. Адже томати і раніше вирощували на півдні, і зараз. І обходилися без притіняючих укриттів. Багато моїх друзів-колекціонерів томатів, як і я сам, все ще вирощують більшість томатів у відкритому ґрунті без притіняючих укриттів.

А секрет у тому, що ми практично не пасинкуємо томати у відкритому ґрунті. Так, урожай при цьому не завжди ідеальний і буває невеликий відсоток плодів з сонячними опіками. Але і клопоту менше. Адже, коли засаджуєш більше 10 соток землі томатами, укрити їх значно складніше, ніж невелику грядку, яку зазвичай відводять багато городників.

Незважаючи на те, що притіняюче укриття забезпечує кращі умови для зростання томатів, воно зовсім не є обов’язковим. Багато низькорослих сортів томатів спеціально виведені для вирощування в жарких польових умовах і досить стійкі до спеки і сонячних опіків. Особливо відрізняються цією здатністю сорти з щільними плодами-сливками.

Але є серед них і досить великоплідні м’ясисті – всім відомий ще з радянських часів сорт Волгоградський 5/95, наприклад. Таким сортам притінка необов’язкова. А ось сорти з ніжними плодами і з тонкою шкіркою, як всіма улюблені салатні типу Рожевий гігант, без притінки виростити вже складніше. Урожай-то буде, але частина плодів може отримати сонячні опіки, та й їх зав’язуваність буде меншою в жарку погоду.

Однак високорослі сорти, особливо гіганти, мало пристосовані до жарких польових умов, тому їх краще буде посадити в саду, де є тінь від дерев. А при вирощуванні на городі можна ще кулісні культури висаджувати з південного боку гряд.

Одним словом, однозначно відповісти на питання: чи необхідні притіняючі укриття – не можна. Все залежить від погодних умов конкретного року і ділянки, типу формування і опори кущів, а вирішальне значення тут все-таки має вибір сортів.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог, агроном.
Фото читачів і з архіву редакції.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ