Хвороби суниці і боротьба з ними

Біла плямистість вражає листя
Біла плямистість вражає листя
Реклама

Не секрет, що суниця є однією з найбільш поширених ягід, адже вона дуже корисна, тому що містить біологічно активні речовини, вітаміни, ефірні олії. Серйозною причиною, що знижує врожай суниці, є хвороби, які вражають рослини протягом усього вегетаційного періоду – з ранньої весни і до глибокої осені. Серед них найпоширеніші: сіра гниль, біла і бура плямистості та борошниста роса. Щоб хвороби не позбавляли вас врожаю, потрібно подбати про захист рослин вже зараз.

Вищенаведеним хвороб сприяють загущені посадки, висока вологість, перепад температур (вдень +25, вночі 4), а також зрошення у вигляді дощування. Більше трьох років на одному і тому ж місці кущі не саджу – накопичуються шкідники та хвороби, знижується урожай. Відомо, що хвороби суниці приносять вітер, комахи, їх можна привезти на дільницю разом з гноєм або зараженим посадковим матеріалом.

Попередити хворобу за допомогою профілактики, виявити її на ранній стадії і вжити заходів набагато легше, ніж потім боротися з «епідемією». Однак ще краще, якщо у суниці буде імунітет до хвороб. У цьому допоможуть біологічні препарати: Фітоспорін, Триходермін, Гаупсин, Циркон, Епін-екстра. Застосовувати їх можна без побоювання – це не отрути, що знищують шкідливі мікроорганізми. Подібні препарати зміцнюють імунну систему, підвищують стійкість до інфекцій, хвороб і погодних стресів.   

Сіра гниль – найбільш поширена хвороба суниці. Зазвичай хвороба проявляється при дозріванні: ягоди загнивають, набувають димчасто-сірого забарвлення, стають неїстівними. На повністю згнилих ягодах утворюються спори, які вітром розносяться далі й вражають інші. Протягом літа утворюється до 12 поколінь спор. Тому неприпустимо залишати на ділянці уражені сірою гниллю ягоди. Особливо швидко і масово розвивається хвороба на загущених, погано провітрюваних ділянках, з тривалим вирощуванням суниці на одному місці.

Хвороба приносить найбільші втрати при теплій і вологій погоді з великою кількістю опадів в період цвітіння і дозрівання ягоди. В результаті сильної інфекції втрати урожаю можуть бути дуже значними – до 80% плодів. Масове гниття можна спостерігати при транспортуванні та зберіганні ягоди, коли висока вологість створює винятково сприятливі умови для розвитку хвороби. Грибок вражає всі наземні частини рослини, але найбільш небезпечними є інфекції квітів і плодів. Уражені бутони квітів беруть коричневий відтінок і гинуть. З уражених квітів грибок часто переходить на квітконіжку і є причиною захворювання цілого куща.

Найбільш характерні прояви сірої гнилі помітні на плодах. Грибок інфекції розвивається як паразит на мертвих органах багатьох рослин. Зимує в стані грибниці або сухого плоду. Навесні масово розвиваються зародки спор є джерелом первинної інфекції. Спори, поширювані вітром і опадами, інфікують квіти, які розвиваються. Від уражених частин квіток грибок часто переходить в плід, що розвивається і сприяє його гниттю.

Сіра пліснява також масово виступає на плодах після збору врожаю, і часто її початком є ​​уражені квітки. Оптимальні умови для розвитку інфекції створюють висока вологість і температура (найбільш сприятлива для інфекції 18-25 градусів). Зародки грибка, які з’являються на уражених органах, є джерелом подальшого зараження протягом усього вегетаційного періоду.

Повністю стійких сортів суниці до сірої гнилі немає. Однак, вибираючи сорти, перевагу слід віддавати тим, які менш сприйнятливі до даної хвороби. У боротьбі з сірою гниллю важливим є правильна агротехніка, не слід допускати бур’янів і надмірного згущення посадок, своєчасно видаляти вуса. Суницю садять на сонячних, добре провітрюваних ділянках. Для зменшення ураження ягід сірою гниллю в період цвітіння міжряддя мульчують соломою. Слід проводити дворазові профілактичні обробки проти сірої гнилі навесні і одну – після закінчення плодоношення. Навесні видаляють старе листя і роблять профілактичні обприскування фунгіцидами. Це слід починати на початку вегетації, в період до появи зав’язі, з інтервалом між обприскуваннями 7 днів.

Ефективні фунгіциди: Тельдор, 50% в.г. (норма витрати – 8 г на 10 л води на 1 сотку), Хорус діє навіть при низьких температурах (+5 ° С) (6 г на
5 л води – до цвітіння, 3 г на 5 л води – після цвітіння), Світч, 62,5% в.г. (8-10 г на 10 л води). Відмінні результати дає обробка біопрепаратом Фітоспорин або Триходермін + Гаупсин. Їх застосування екологічне і безпечне, проте дія більш коротка, що вимагає більш частих обробок. Однак, щоб від таких обробок був ефект, слід мати два обприскувача, один – для біопрепаратів, а інший для фунгіцидів та інсектицидів. Якщо ж ви користуєтеся одним обприскувачем, то користь від застосування біопрепаратів буде мінімальна.

Біла плямистість вражає листя, квітконоси, плодоніжки, чашолистки. На листках з’являються точкові пурпурні або червонувато-бурі плями, що розростаються в діаметрі від 1 до 8 мм. В центрі вони стають білими з темно-бурим ободком. Такий побілілий центр згодом нерідко випадає, що характерно тільки для цієї хвороби листя суниці. На квітконосах, черешках і вусах також з’являються плями темно-коричневого кольору, витягнуті вздовж і вдавлені, які згодом біліють в центрі. В результаті сильного ураження квітконоси стають коричневими, пригинаються до землі та іноді засихають. Біла плямистість найбільш інтенсивно розвивається в червні-липні та вересні. Цьому сприяють часті роси та дощі.

Олена ЯСИНСЬКА.
м. Біла Церква
Київської обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ