Борошниста роса на огірках. Профілактика і заходи боротьби

Мучнистая роса на огурцах. Профилактика и меры борьбы
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

 1. Профілактика
 2. Захист

Борошниста роса – грибкове захворювання, що викликається мікроскопічними ектопаразитичними грибками, які уражають багато овочевих культур. Причому для різних родин і навіть видів рослин існують специфічні види борошнисторосих грибків.

Так, огірки та інші гарбузові культури уражає борошниста роса гарбузових (вид грибка Erysiphe cichoracearum), а вже на буряках буде викликати борошнисту росу інший вид борошнистого грибка – Erysiphe communis. Але, незважаючи на видову специфічність грибків на різних культурах, симптоми їх появи і заходи боротьби подібні.

Особливо широко борошниста роса поширюється в теплу і вологу погоду, а якщо до цього додати різкі перепади температур під час зміни дня і ночі, то ризик захворювання зростає ще сильніше.

Весь травень в Україні якраз була волога погода, яка сприяє розвитку борошнисторосих грибків. З городніх культур особливу небезпеку вона зараз представляє для огірків. Дещо пізніше вона з’являється на кабачках, гарбузі та інших баштанних.

Розпізнати борошнисту росу можна за появою на листках білого нальоту у вигляді плям. Зовні створюється враження, як ніби листя обсипане борошном (звідси і назва). Але пізніше листя огірка починає жовтіти і засихати, а потім і опадати. Це позначається на плодоношенні рослини, яке істотно знижується.

Профілактика

Деякою мірою стримати розвиток борошнистої роси може правильна агротехніка, спрямована на оптимальні умови для вегетації огірків і запобігання зараженню рослин спорами грибка борошнистої роси.

Для профілактики борошнистої роси на огірках потрібно дотримуватися декількох правил:

 • насіння перед посівом дезінфікують;
 • підбирають стійкі до грибкових хвороб сорти огірків;
 • огіркову розсаду висаджують у відкритий ґрунт, температура якого повинна становити не менше 12-15°C;
 • висаджують розсаду на грядки, на яких попередниками були капуста, томати, цибуля;
 • на грядку розміром 1×5 м вносять по 1 відру перегною, компосту і піску; поливають грядку розчином марганцівки (1,5 г на 10 л води);
 • уникають загущення посадок огірків;
 • регулярно прополюють грядки від бур’янів, які можуть стати переносниками захворювання;
 • регулярний, але помірний полив теплою водою;
 • недопущення нового поливу, поки верхня кірка ґрунту ще не просохла;
 • мульчування огірків перегноєм;
 • застосування азотних добрив.

Спецвыпуск "Огурцы"

Захист

Помітивши перші ознаки борошнистої роси, городникам слід вжити заходів по боротьбі з нею. Лікування полягає в обробці огіркових посадок по листю.

З народних методів свою ефективність в боротьбі з борошнистою росою довели:

 • мильно-содовий розчин (5 г мила, 25 г кальцинованої соди, 5 л теплої води);
 • розчин мідного купоросу (5 г мідного купоросу, 50 мл рідкого мила, 5 л води);
 • розчин марганцівки (1 г кристалічного марганцю, 5 л води);
 • гірчичний розчин (1 ст. ложка гірчичного порошку, 5 л води);
 • настій чорнобривців (0,5 відра квіткових головок залити водою, настоювати 2 доби; потім додати 50 мл рідкого мила);
 • відвар хвоща польового (200 г трави хвоща польового, 10 л води – проварити протягом 2-х годин).

Але народні засоби хороші більше, ніж профілактика, і якщо хвороба вже з’явилася, врятувати ваші огірки можуть лише сучасні фунгіциди з тривалим захисним ефектом.

Серед таких хімічних препаратів для боротьби з борошнистою ро-
сою на огірках добре зарекомендували себе: Тіовіт Джет, Акробат МЦ, Квадріс, Стробі, Вітарос, Топаз і Тілт КЕ та багато інших, які можна знайти в будь-якому спеціалізованому магазині. Їх потрібно використовувати згідно з інструкцією, оскільки в продажу бувають їх форми з різним ступенем розведення. Можна приготувати склад для обробки заражених рослин, розчинивши 1 ч. ложку бордоської рідини в 5 л води.

Часто можна почути рекомендацію, популярну серед прихильників органічного землеробства, що замість хімічних препаратів можна застосувати біофунгіциди. Це препарати біологічного походження, що діють на грибок (Фітоспорин-М, Алерин, Гамаїр), і вони дійсно ефективні. Але, як і народні засоби, лише в якості профілактики, а не коли хвороба вже лютує і є ризик втратити врожай!

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог, агроном.
Фото автора.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ