Бджолине обніжжя або пилок

Бджолине обніжжя або пилок
Бджолине обніжжя або пилок
Реклама

Обніжжя являє собою пилок рослин, до якого бджоли додають деяку кількість нектару і секрету слинних залоз. З цієї маси бджоли формують 2-3-міліметрову грудочку, колір якої залежить від походження пилку.

В обніжжі може міститися пилок рослин декількох десятків видів, але в 30-99% випадків воно складається з пилку рослин одного виду. Обніжжя, яке бджоли приносять у вулик, відбирають у них за допомогою спеціального пристрою – пилковловлювача (протягом сезону без шкоди для життєдіяльності бджолиної сім’ї середньої сили можна отримати від 2 до 4 кг обніжжя).

Пилковловлювачі різного типу - в робочому положенні для збору бджолиного обніжжя.
Пилковловлювачі різного типу – в робочому положенні для збору бджолиного обніжжя.

Хімічний склад обніжжя залежить від походження пилку, особливостей обробки його бджолами, термінів та умов зберігання, способів консервування. Пилок в якості природного корму використовують більше 20000 видів комах. Він служить джерелом білків, жирів, вітамінів і мінеральних речовин, забезпечуючи їх нормальний ріст, розвиток і розмноження. Відзначено також, що пилок, зібраний без участі бджіл, обніжжя та перга відрізняються неоднаковою протимікробною активністю: у обніжжя та перги вона зазвичай вище.

Пилок надає неспецифічну, але широку дію на організм людини. Згідно з багатьма спостереженнями, алергічні реакції викликає тільки пилок, зібраний з квіток без участі бджіл. Бджолине ж обніжжя та перга таких реакцій не викликають. 

Пилок як продукт харчування може становити інтерес як джерело білків, вітамінів і зольних елементів. Що стосується вітамінів, то прийом 100 г пилку (обніжжя) на день забезпечує добову потребу людини у вітамінах В1, В2 і В5 на 60-80%; В6 і Н – на 40%; В3 – на 20% і у вітаміні С – на 10%. При цьому повністю також буде забезпечена добова потреба організму в калії, міді, марганцю, кобальту, на 70% – у магнії, на 40% – в натрії і кальції.

Запитання – відповіді

В сім’ї  стали виводитися молоді бджоли, яких дорослі відразу ж хапають за ніжки і викидають з вулика. Перед льотком виявилося багато молодих мертвих бджіл. Чому це сталося?

І. Г. СЕРГУНОВ.
м. Вовчанськ Харківської обл.

– Бджоли викидають з вулика ослаблених, недорозвинених і неповноцінних бджіл. Такі бджоли можуть розвинутися в слабкій сім’ї, при недостатньому харчуванні, поганому утепленні. На пасіках, сильно уражених варроатозом, теж виводяться ослаблені маленькі особини, яких бджоли також викидають з гнізда.

Після добової витримки в льосі я висипав рій на рамки зі слабкою сім’єю, бажаючи її таким чином посилити. В результаті біля льотка цієї родини виявив багато загиблих бджіл. Сім’я не посилилась. Як посилити роєм слабку сім’ю?

М. П. БОЙКО.
смт Петропавлівка
Дніпропетровської обл.

– Між бджолами сім’ї та рою сталася бійка, в результаті якої загинуло багато бджіл. Для приєднання рою до сім’ї треба було б спочатку поселити рій окремо на порожні стільники, краще в простір, відокремлений в тому ж вулику.

У багатокорпусний вулик рій можна поселити в другий корпус, наглухо відокремивши його від першого і забезпечивши окремим льотком. Через 7-10 днів, відібравши гіршу матку, стільники слабкої сім’ї та рою з’єднати. Бджоли легко об’єднуються.

Чому бджоли прогризають холстики, роблячи в них багато дірок?

В. В. ІВАЩЕНКО.
м. Немирів Вінницької обл.

– Коли бджоли поселяються в дуплах дерев, вони згризають трухлявий шар деревини і до міцної основи прикріплюють стільники. Цей інстинкт зберігся і проявляється в прогризанні м’яких, особливо ворсистих холстиків.

При переробці воскової сировини жорстку воду можна пом’якшити оцтом. А скільки його додавати?

С. І. ПУЧКОВ.
м. Мелітополь Запорізької обл.

– На відро жорсткої води слід додавати 100-150 г звичайного столового оцту.

Скільки меду витрачається бджолиною сім’єю за добу, коли бджоли не вилітають за взятком і якщо в гнізді 8-10 рамок розплоду?

К. Т. СОЛОМКО.
м. Чугуїв Харківської обл.

– У середньому така сім’я за добу витрачає до 500 г меду і перги (а точний результат дасть контрольне зважування).

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ