Пасіка в травні: формування відводків, перший медозбір

Пасека в мае: формирование отводков, первый медосбор
Реклама

Читати російською мовою

Травень на дворі. У цей час головне завдання бджоляра – збереження сімей і створення умов для подальшого їх росту. Обов’язково проведіть дослідження на наявність паразитарних захворювань, обробіть бджіл проти варроатозу.

При необхідності продовжуйте підгодовувати бджіл, якщо в районі, де стоїть пасіка, недостатньо квітучих рослин, які забезпечують їх потрібною кількістю нектару. При встановленні на довгий термін поганої погоди, щоб не затримувати розвиток бджолосімей, застосуйте вуглеводну підгодівлю (мед) і білкову (концентрований пилок).

Пилок збирають бджоли з квіток, складають і утрамбовують в стільники, заливаючи медом, виходить так звана перга. При нестачі перги у бджоломатки скорочується яйцекладка, а сім’я сповільнюється у розвитку (пергу роздають із запасів, якщо її замало). Можна застосувати і підгодівлю коров’ячим молоком. Але бджіл треба підготувати поступово до такого корму. При приготуванні цукрового сиропу 10% із загальної кількості води замінюють молоком, з часом довівши до 50%. Годівниці слід тримати в чистоті і регулярно мити – молоко швидко закисає.

Необхідно стежити за тим, щоб у бджоломатки були вільні чарунки, в які вона буде відкладати яйця. При своєчасному розширенні гнізд і відбудові нових стільників попереджається роїння. Розширення гнізд проводиться як сушшю, так і рамками з вощиною.

Ближче до середини травня закінчуються підготовчі роботи перед перевезенням бджолиних сімей до місця медозбору. Перевезення здійснюють вночі. Вулики встановлюють групами і відкривають льотки. Огляд бджіл проводять через пару днів після переїзду.

З початком літа, в червні, зацвітають медоноси, і бджоли в основному самі дбають про себе. Як тільки бджоли будуть в постійному польоті, то підгодівлю можна припинити. Обов’язково стежте за тим, щоб поруч з вашими вуликами знаходилося джерело води.

У цей період матки відрізняються особливою плодючістю. І в цей же час виникає в деяких бджолиних сім’ях природній інстинкт роїння. Для збереження сімей, щоб повною мірою провести медозбір, їм треба дати повне навантаження по будівництву нових стільників, розширити гнізда, добре вентилювати вулики і притінити їх від сонця. Чим більше в гнізді стільників, придатних для виведення молодого потомства, тим енергійніше пройде медозбір.

Для цього треба в обов’язковому порядку мати від 24-40 рамок на кожну сім’ю. Все залежить від виду вуликів і інтенсивності медозбору. У червні триває формування нових сімей і відводків, виводяться бджоломатки. Найкращими відводками, які утворилися спочатку літа, поповнюють основні сім’ї.

Формування нових бджолосімей починається за 1-2 дні до виходу матки з маточника. При сильних сім’ях, які займають до 10 рамок з розплодом і 12 рамок, покритих бджолами, від кожної отримують один відводок. Якщо ж бджолосім’ї слабкі, то формують збірні відводки або спочатку утворюють нуклеус.

Нуклеуси (відводки невеликої сили) служать для збереження молодої матки до настання статевозрілості, її спарювання і початкової кладки яєць. Коли ж в нуклеусі утворюється розплід, стару матку замінюють на нову. Бджолам, які залишилися, знову дають нестатевозрілу матку.

До формування відводків приступають вдень. З основної сім’ї в підготовлений вулик переносять пару рамок з печатним розплодом і бджолами, з боків залишаючи кормові рамки, до них струшують бджіл також з пари рамок відкритого розплоду. Вулик утеплюють і закривають. Льоток так зменшують, що залишається прохід тільки для однієї бджоли. З настанням вечора відводкам дають в клітинках нестатевозрілих маток. Маток випускають через добу. Через декаду треба перевірити плодючість матки за наявністю яєць. При формуванні збірних відводків (щоб не було сутичок між бджолами, що належать до різних родин), їм треба надати однорідного запаху. Для цих цілей підійде настій меліси.

Перед відбором меду обов’язково заготовляють корм бджолам на зиму. Зібраний червневий мед найкраще підходить для підгодівлі бджіл в зимовий період.

Щоб зробити якісне викачування меду, треба запастися спеціальними інструментами: стамескою, димарем, ємкістю для меду, медогонкою, ножем, водою, щіткою і розділовою решіткою.

Після того, як рамки витягнені, необхідно зрізати віск з кожного стільника. Віск видаляють за допомогою спеціального пасічного ножа. Після чого стільники кладуть в медогонку, і за допомогою відцентрової сили мед потрапляє прямо в банки. Краще віддати перевагу електричному екстрактору. Нарешті, мед накривають кришкою і ставлять на зберігання. Зберігають в темному місці при температурі 22-38°С. У холодильнику зберігати не варто, тому що в ньому він швидко кристалізується.

При несвоєчасному відкачуванні бджоли не зможуть складати нектар, оскільки не буде вільного місця, і вони будуть змушені перестати працювати. Щоб менше турбувати бджіл, після вилучення заповнених рамок треба поставити запасні. Всі роботи на пасіці, пов’язані з відбором меду з вуликів, проводяться в другій половині дня до самого настання ночі. Таким чином, ви менше завадите роботі бджіл, а за ніч вони заспокояться і увійдуть в нормальний робочий режим.

Якщо у вас велика пасіка, слід мати контрольний вулик, за яким видно прибуток меду за добу. При медо-зборі до 3 кг з контрольного вулика другий корпус буде заповнений медом протягом 10 днів. Якщо ж показання контрольного вулика – 4 кг, то через 5-6 днів.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ