Ластівчине зілля

Ласточкино зелье
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Цитата номера
Чому ліси чекають мене знову,
На щит піднявши сонце і зорю.
Я їх люблю. Я знаю їхню мову.
Я з ними теж мовчанням говорю.
Ліна КОСТЕНКО.

Мовчання – великий друг, який ніколи не зрадить. Це я засвоїв ще з дитинства, слухаючи розмови дорослих. Пізніше про це ж прочитав у Ернеста Хемінгуея: «Як добре бути одному. Але як добре, коли є хтось, кому можна розповісти, як добре бути одному».

Звичайно, на нас іноді знаходить шалене бажання висловити все-все і всім-всім! Але світ би давно впав, якби ми були до кінця відвертими. Тому іноді корисно і потрібно побути одному, відмовитися від життєвих турбот і політичних пристрастей. Просто вийти на двір, у сад, на вулицю, за околицю і позбутися напливу емоцій. Просто пройтися. Помилуватися навколишніми пейзажами. Поспілкуватися з природою, яка може багато про що повідати, після чого самі собою вляжуться душевні пристрасті.

Мені можуть заперечити: «Чим можна милуватися пізньою осінню, коли навколо все сіро і сумно? Звідси і настрій відповідний». Раніше я теж так думав, поки не почав придивлятися до кожної травинки і билинки. І зробив для себе безліч відкриттів.

Домашні ось вже котрий рік бурчать, щоб постійно видаляв уздовж доріжки на дворі чистотіл. Мовляв, трава ця отруйна, а навколо дітей скільки грає, щоб біди якоїсь не трапилося. А його скільки не видаляй, все одно так і пре з усіх щілин. Стійкості чистотілу можна тільки позаздрити – всі пустирі ним зайняті! Хоча не можна не відзначити, що це бур’ян на вигляд все ж гарний, я б навіть сказав – примітний, розкішний і охайний. Під стать своїй назві. До найглибшої осені чистотіл соковитий і яскраво-зелений, в той час як інші рослини вже давно пожухли і зів’яли. В Україні, де перший сніг зазвичай недовгий, і зелені кущики чистотілу визирають з-під проталин як нагадування про минуле буйне літнє різнотрав’я.

Але боятися чистотілу не треба, навпаки, ця рослина здавна вважалося корисною і може виручити при різних недугах. Недарма ж її ще в ХVI столітті чистотіл спеціально вирощували в аптекарських садах і застосовували в народній та офіційній медицині. А тут він у нас буквально плутається під ногами: бери – не хочу!

Зацікавившись цим бур’яном, з’ясував, що наукова назва чистотілу – 
хелідоніум – в перекладі з грецької означає «ластівка». Згідно з стародавніми переказами, ластівка вилікувала своїх осліплих пташенят соком саме чистотілу. А можливо, така назва з’явилася внаслідок того, що початок і кінець цвітіння «ластівчиного зілля» збігається з часом прильоту і відльоту ластівок?

Сучасні довідники з фітотерапії і стародавні травники одностайно оповідають про лікування чистотілом бородавок, лишаїв, сверблячих дерматозів, захворювань печінки. Що стосується інших цілющих властивостей чистотілу, то з цього приводу вже багато років тривають досить жваві та гострі дискусії. Вчені підтвердили наявність в ньому багатьох корисних речовин-алкалоїдів, сапонінів, органічних кислот, ефірних олій, вітаміну А. Також в цій рослині виявлені спазмолітичні, жовчогінні, протизапальні властивості.

Ще з часів А. П. Чехова не вщухають суперечки про лікування чистотілом злоякісних пухлин, хоча з оптимістичними висновками на цей рахунок поспішати не варто. Все залежить від кожного конкретного випадку, адже чутливість до чистотілу у різних людей різна. Відомі і чимало випадків отруєння, коли виникали нудота, блювота і навіть параліч верхніх дихальних шляхів.

Загадок в природі залишається ще безліч. Наприклад, помаранчевий сік чистотілу, що нагадує за кольором жовч, наштовхнув людей на думку використовувати його при захворюваннях печінки.

Ось на такі, здавалося б, несподівані роздуми підштовхнув звичайний чистотіл, який досі буйно зеленіє у мене вздовж садової доріжки. І рука ніяк не піднімається висмикнути його з коренем. Нехай росте і радує! А раптом комусь та й стане в нагоді. Адже непотрібних речей в природі немає.

Передплата-2020


У тісній співпраці

Нагадуємо, що триває передплата на газету «Хазяїн», його додаток «Мой виноградник» і щомісячні спецвипуски на наступний рік. Передплатити газету можна як окремо, так і в комплекті з названими додатками, що обійдеться вам трохи дешевше, ніж окремо.

Як завжди, і в наступному році ми будемо намагатися давати своїм читачам цікаву, корисну і нову інформацію з різних напрямків догляду за садом, городом, ягідником, квітником, пасікою, виноградником, домашньою птицею і живністю, веденням присадибного господарства.

Як і раніше будемо розповідати про різні культури, що гідні зайняти (або зайняли) місце на ваших ділянках. Запрошуємо вас також подумати, про що, на ваш погляд, було б найкорисніше розповісти в наступному сезоні. Ми обов’язково врахуємо всі ваші пропозиції та зауваження у своїх майбутніх публікаціях.

Передплатити наші видання
можна у всіх поштових відділеннях
України.

Редакція.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ