Живці для весняного щеплення потрібно заготовлювати зараз

Черенки для весенней прививки нужно заготавливать сейчас
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Яким повинен бути живець
  2. Сховище в саду
  3. Приміщення для живців
  4. Весняний відбір

Якщо ви плануєте навесні зайнятися щепленням нових культур в саду, вже з осені потрібно подбати про прищеплювальний матеріалі. Адже найкраще, якщо живець, призначений для щеплення, «спить». А навесні так легко пропустити початок сокоруху!

Основний показник, що можна зайнятися заготівлею живців – скинуте листя. Тому до процедури бажано приступати не раніше листопада. Можна заготовлювати прищепний матеріал навіть взимку, якщо вона не дуже холодна. Живці кісточкових культур рекомендується нарізати, якщо температура повітря не нижче -10-16°С, зерняткових і вишні до -20°С. Прищепний матеріал груші і сливи бажано заготовляти, коли морози не перевищують -5-6°С.

Яким повинен бути живець

Прищепний матеріал треба брати з плодоносного здорового дерева, яке вже перевірено на сортність і врожайність. Краще використовувати дерева, які регулярно обрізуються. Вони дають сильніший приріст. Бажано, щоб дереву було від 3 до 10 років. Можна використовувати гілки, які навесні плануєте видалити.

Рекомендується нарізати пагони з середнього ярусу південної або південно-західної частини крони. Для живців треба використовувати однорічні напівздерев’янілі пагони з короткими міжвузлями. Оптимальна довжина таких пагонів 30-40 см. На більш довгих бруньки можуть виявитися невизрілими. Живець повинен бути товщиною 3-5 мм. Більш тонкий або товстий гірше приживеться.

Живець слід нарізати так, щоб на ньому було не менше 3-4 ростових бруньок. Не рекомендується використовувати жирові пагони або дзиґи. Вони гірше приживаються, набагато пізніше починають плодоносити і врожайністю навряд чи порадують. Відрізнити їх не складно. Це – вертикально спрямовані пагони, з довгими міжвузлями і зеленою корою.

Прищепний матеріал можна зберігати у вигляді гілок або готових живців. Зріз рекомендується робити під ростовою брунькою. Якщо пагін повністю здерев’янілий – в середині міжвузля.

Сховище в саду

Пагони потрібно зв’язати пучками, прикріпивши бірочки з назвою сорту. Для маркування папір краще не використовувати. Він може стати причиною поширення грибкової інфекції. Для бирок підійдуть синтетичні матеріали – фольга, пластик. Бажано заготовити більше прищеплювального матеріалу, ніж буде використовуватися.

Пагони треба обгорнути мішковиною, покласти в саду на землю в тому місці, яке погано освітлюється сонцем. Засипати снігом приблизно на 1,5 м, а зверху накрити шаром тирси. Сніг не дозволить брунькам вимерзнути, а тирса не дасть снігу розтанути. Таке «сховище» прекрасно простоїть до самої весни. Можна таким самим чином розташувати живці біля стіни будинку або під парканом, які будуть затуляти їх від сонця. Позитивним моментом при такому способі зберігання є те, що ростові бруньки не вимерзають, а ось грибки і багато інших патогенні мікроорганізми гинуть.

Але зберігати прищепний матеріал подібним чином можливо, коли зима щедра на сніг. При його відсутності, живці краще зберігати в землі. Для цього треба викопати яму глибиною 40-50 см. Викласти дно дрібною сіткою від гризунів. Інакше взимку вони із задоволенням поласують вмістом вашого «сховища». Можна вистелити дно ялиновим гіллям або скловолокном. Потім покласти загорнуті в мішковину пагони, присипати зверху досить товстим шаром соломи і шаром землі товщиною в 20-30 см. Ґрунт відмінно збереже живці від морозів і не дасть їм пересохнути. Якщо під час заготівлі прищепного матеріалу стоїть суха погода, пагони спочатку рекомендується замочити у воді на 2-3 години.

Приміщення для живців

Прищепний матеріал зручно зберігати в погребі чи підвалі, в якому температура не вище 2-3°С. Попередньо живці обробляють 3%-вим розчином мідного купоросу для захисту від грибків.

Добре зберігати прищепний матеріал в дерев’яних ящиках з 10-15 см шаром злегка вологих тирси або піску. У нього занурюють зрізи пагонів, пов’язаних пучками. Якщо висота ящика дозволяє, бажано накрити його кришкою або мішковиною. Також добре зберігаються живці, горизонтально укладені у вологий пісок. Не можна допускати пересихання субстрату, в якому зберігаються пагони. Волога дуже важлива для нормального зберігання прищепного матеріалу. Якщо живці втратять близько 20% води, вони не приживуться. Але і перезволоження для прищепного матеріалу небажано – воно призводить до розвитку грибкової та інших інфекцій.

Багато садівників зберігають пагони, загорнутими в мішковину або іншу дихаючу тканину. Зручно зберігати їх в пластикових ящиках з отворами для вентиляції. На худий кінець можна обгорнути живці зволоженою тканиною, потім плівкою. Але обов’язково зробити в ній отвори для проникнення повітря.

Якщо прищепного матеріалу мало, його можна тримати в холодильнику при температурі від 0°С до 2-3°С. Морозилка для цих цілей не підійде. Пагони загортають в зволожену тканину, потім в целофан з отворами.

Важливо не забувати раз на 3-4 тижні перевіряти стан живців. Видаляти попсовані. Якщо на них з’явилася цвіль, рекомендується промити кип’яченою водою з додаванням йоду – 1 ч. ложка на 1 склянку.

Весняний відбір

Перед щепленням потрібно визначити придатність прищепи. Кора повинна бути гладкою і свіжою, якщо вона зморщена, живець можна викинути. Пагін повинен зберегти гнучкість. А також на зрізі мати світло-зелений колір. Бруньки повинні щільно прилягати до деревини, мати еластичні і гладкі на дотик лусочки.

Якщо є підозра, що живці підмерзли, можна провести простий тест. Помістити їх зрізами в банку з водою. Якщо через 20-30 хвилин вода залишиться чистою, з прищеплювальним матеріалом все в порядку. Якщо живець вимерз, вода помутніє і набуде жовтувато-коричневого відтінку.

Наталія ШАПОВАЛ

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ