УДОБРЮЄМО ХВОЄЮ

Удобряем хвоей
Удобряем хвоей
Реклама

У нас ділянка знаходиться біля лісу, де можна набрати багато хвойного опаду. Однак читали що, хвоя підкислює ґрунт. Чи можна тоді нею удобрювати грядки?

Ірина БОРЕНКО, м. Харків.


Читати цю статтю на русском языке

Дійсно, деякі городники і садівники пристосувалися удобрювати грядки не тільки листям з власного саду і бадиллям овочів, але і хвойними голками. Точніше – хвойним перегноєм.

Наша читачка вірно помітила, що хвоя, як перегній з неї, буде мати кислу реакцію. Тому перед внесенням у ґрунт хвойний перегній змішуємо з розкислювачем (наприклад, досить додати 1-2 кг золи на 1 куб. м хвої).

Також, слід зазначити, що деякі ґрунти, навпаки є лужними і додавання хвої в них буде корисним.

Показник кислотності ґрунтів безпосередньо залежить від їх механічного складу. Так, перезволожені ґрунти, де довго застоюється волога, зазвичай мають кислу реакцію, суглинки – частіше бувають лужними, а глинисто-дерновий ґрунт і чорнозем мають переважно нейтральну реакцію.

Більш точно кислотність ґрунту можна визначити за допомогою чутливих смужок лакмусового паперу (продається в садових центрах і магазинах і коштує копійки!) Для досліду змішують зразок землі з ділянки (беруть вологий зразок з глибини 2 см) і чисту воду в співвідношенні 1:4. Після появи осаду в розчин на кілька секунд занурюють лакмусовий папір. Через хвилину на смужці проступить колір, за яким можна легко визначити рівень рН ґрунту, порівнюючи колір з прикладеними в інструкції зразками.

Для більшості рослин оптимальною є слабокисла або нейтральна реакція ґрунту (рН 6,5-7,5).

Для приготування компосту хвою навпіл змішайте з листям широколистяних порід. Щоб він не висихав, краще укласти його в компостні ями. Оптимальна ширина таких ям – 1,5 м, довжина – 4-6 м.

Якщо компостуєте взимку або в дощову погоду, суміш можна не поливати, якщо сухо – поливаємо компост один раз на тиждень.

Для прискорення перепрівання пролийте свіжий, вже заздалегідь зволожений компост триденним настоєм гною (2 жмені – на 1 відро води). Ним проливаємо перегній один раз на 2-3 тижні.

Слід зазначити, що повне перегнивання хвої займає близько двох років, тому закладайте відразу кілька ям. Зручно їх розміщувати уздовж огорож ділянки.

Перед застосуванням хвойного перегною при весняному та осінньому перекопуванні його бажано просіяти, щоб не було великих брил у ґрунті з іншою кислотністю.

А ось мульчувати хвойними голками грядки можна безбоязно. Вони будуть перепрівати повільно і істотно не вплинуть на кислотність ґрунту на городі. Особливо, якщо використовувати їх в суміші з листям інших порід та іншими органічними залишками.

Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном.

Що дає підписка на оновлення нашого сайту


Також читати:

Оставьте ответ