Кролячий послід для добрива

Кроличий помет для удобрения
Реклама

Читати російською мовою

Чи можна відразу використовувати кролячий послід для добрива або він теж повинен перегоріти? Які норми його внесення під культури? Які рослини їм підживлювати не варто?

Олександр Бородін,
Київська обл.

Послід кроликів, як добриво, вважається найбільш збалансованим за хімічним складом, за що городники його жартівливо називають «кролячим золотом». Один кілограм здатний замінити три кілограмові упаковки мінерального добрива: сульфату амонію, калійної солі, суперфосфату. Крім того, він, на відміну від промислових добрив, містить органічні речовини, які покращують механічний склад ґрунту, сприяють засвоєнню мінеральних компонентів ґрунту рослинами.

Але вносити свіжий послід як добриво під зростаючі культури все таки не слід. Щоб його компоненти стали доступні рослинам, він повинен пройти ферментацію мікроорганізмами. Під час перепрівання також руйнуються речовини, які можуть викликати опіки коренів рослин. А також розвиваються колонії корисної ґрунтової мікрофлори.

В компостну купу кролячий гній зазвичай закладають, рівномірно перемішуючи з органічними залишками: соломою з підстилки для кроликів, листям з саду і бадиллям від збирання овочів. Якщо ж вам все таки зручніше компостувати чистий послід кроликів, то при подальшому внесенні в ґрунт, його концентрацію потрібно буде наполовину зменшити.

Пряме внесення перед посадкою компосту з посліду кроликів можна проводити тільки за умови його повного перегнивання. В цьому випадку його вносять одразу перед закладкою грядок, рівномірно розподіляючи по поверхні з розрахунку – одне 10-літрове відро перепрілого компосту на 1 кв. м площі ділянки. Або ж вносять безпосередньо в посадочні борозни по піввідра (5 л) на 1 погонний м або по жмені (півлітрова банка) на лунку. Перегній слід присипати шаром ґрунту не менше 7 см, щоб коріння розсади і сходів безпосередньо з гноєм не контактували.

Якщо послід кроликів не повністю розклався, його краще внести в ґрунт восени під перекопування або при спорудженні грядок. В цьому випадку можна застосовувати і свіжий послід, але не більше ніж піввідра на 1 погонний метр площі. За зимовий-весняний період він встигне частково розкластися.

Зазначений спосіб добрива кролячим послідом і приготованим з нього перегноєм підходить для більшості городніх культур. Але під коренеплоди вносити послід у неперепрілому вигляді не бажано. А під дерева і чагарники він вноситься в пристовбурні кола по весні або восени із закладенням в пророблені в пристовбурних колах борозни. Свіжий концентрований послід використовувати теж не бажано.

Кролячий послід хороший також для рідких підживлень всіх рослин. Для цього беруть літрову банку свіжого посліду і розводять у 10-літровому відрі води. Настоюють протягом 2-3 тижнів, до зникнення запаху бродіння. Перед підживленням рослин розводять чистою водою в пропорції 1:10 і поливають з розрахунку 1 відро настою – на 1 погонний м грядки.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ