Компост. Думки і питання

Компост
Компост
Реклама

СПРАВЖНЄ МИСТЕЦТВО

Завдяки компосту, ми щорічно отримуємо відмінні врожаї овочів і картоплі. Але приготувати справжній компост – це ціле мистецтво. Городом займаюся вже багато років, постійно вивчаю досвід інших, читаю публікації в різних виданнях, у тому числі і в «Хазяїні».

Для приготування компосту використовую гній, різні рослинні залишки, кухонні відходи, бадилля рослин, листя, скошену траву до утворення на ній насіння. В компост не закладаю різні жири, шерсть, синтетику, кістки, які гниють 3-4 роки. Гілки, тріски від дерев і чагарників подрібнюю і закладаю для дренажу. Місце вибрав не затоплюване талими і дощовими водами, в тіні дерев. У мене відгороджено 2 майданчика розміром кожен 1х1, 5 м без передньої стінки. Використовувати на стінки можна дошки, залізо, шифер. Кожен шар компосту посипаю декількома лопатами городньої землі, відходами з кухні.

Свіжу зелену траву не укладаю в компост, а попередньо пров’ялюю на сонці. На шар трави укладаю невеликий шар гною. Компост регулярно поливаю. Один раз на місяць перекидаю його з однієї секції в іншу за допомогою синів і онуків. За сезон повторюю цю операцію 3-4 рази.

При приготуванні компосту намагаюся вносити рівномірно вуглецеві (листя, солома, тирса, картон, трава) і азотисті (харчові відходи, гнилі овочі та фрукти, гній) матеріали. Укладаю їх невеликими шарами. Не допускаю сильного нагрівання компосту, інакше загинуть всі корисні бактерії. У разі перегрівання сировини перекидаємо його через 3-4 дні.

Якщо виходить так, що в компості багато азотистого матеріалу, то вношу ще золу, крейду, вапно з розрахунку 1,5 кг на кубометр компосту, а якщо надлишок вуглецевих – вношу сечовину або селітру з розрахунку 1 кг на кубометр.

Компост постійно вкриваю плівкою темного кольору, при необхідності його поливаю.

При такому приготуванні органічного добрива у нас значно зросла врожайність вирощуваних на городі культур.

Михайло ДЕКУРНИЙ.

«ВЕРТОЛЬОТИКИ» В КОМПОСТНІЙ КУПІ

Чи права сусідка, яка говорить, що в компостну купу можна сипати листя клена з «вертольотиками», тому що вони не перегнивають?

(Отримано по Інтернету).

У словах вашої сусідки є раціональне зерно, але тут все залежить від умов компостування. Ми схильні вважати, що нічого страшного від попадання «вертольотиків», тобто насіння клена в компостну купу немає.

Зазвичай компост робиться близько року, за цей час насіння проросте всередині купи і там же і загине, перетворившись на компост. А поодиноке зійде зверху купи, і буде знищено при плановому перелопачуванні без додаткових зусиль з вашого боку.

В цілому насіння клена легковсхоже, з тонкою оболонкою, тому довго зберігатися, не даючи сходів, воно не може. На противагу насінню щириці, яке роками може лежати в компості і ґрунті і не сходити, накопичуючись там, створюючи резерв обсіменіння ділянки цим бур’яном.

Прорости насіння клена на городі може лише, якщо компост, закладений восени, вже по весні ви розкидаєте по ділянці або внесете під весняне перекопування. Але, по-перше, він буде ще незрілим і застосовувати його в такому вигляді слід лише при закладці під низ поглиблених або піднятих грядок. При цьому далеко не все насіння проросте, оскільки з великої глибини воно насилу пробивається. По-друге, те насіння клена з компосту, якому вдасться все-таки вижити і прорости на городі – відразу по сходах дуже легко виполоти. Оскільки у нього високо підняті над землею сім’ядолі й при зрізанні на рівні ґрунту воно більше не відросте.

Саме ж листя клена, дійсно, дуже цінний компонент для компосту, вважаємо, що ви все правильно робите.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту


Також читати:

Оставьте ответ